Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem, pokud nám v projektu OPZ monitorovací období končí v prosinci, Žádost o platbu se zasílá až v únoru, mohu v ŽoP uplatnit i prosincové mzdové náklady vč. povinných odvodů, které byly vyplaceny (tj. uhrazeny) první týden v lednu?
Děkuji, I. Šabatová
Dobrý den,
Pokud monitorovací období Vašeho projektu končí 31. 12., zprávu o realizaci spolu se žádostí o platbu musíte odevzdat na konci ledna, nikoli února, jak uvádíte. Výjimkou je pouze závěrečné monitorovací období, kdy máte na zpracování zprávy o realizaci a žádosti o platbu 60 dní – viz Rozhodnutí o poskytnutí dotace, část III. bod 2.2.
Co se týče Vašeho dotazu, potvrzuji, že „do žádosti o platbu příjemce zahrnuje zejména výdaje vzniklé během monitorovacího/sledovaného období, za které je žádost o platbu předkládána. Je možné zařadit i výdaj vzniklý v některém z předchozích monitorovacích/sledovacích období, který nebyl v žádné z předchozích žádostí o platbu schválen.“ (viz Specifická část pravidel pro žadatele a příjemce, kap. 6.3). Do průběžné žádosti o platbu (ŽoP) tak můžete uvést pouze výdaje, které skutečně vznikly v monitorovacím období nebo dříve. Skutečně vzniklým výdajem máme na mysli výdaj zaznamenaný na bankovních účtech či v pokladně příjemce nebo jeho partnerů s finančním příspěvkem. V případě závěrečné ŽoP lze do ŽoP zařadit také výdaj uhrazený po skončení monitorovacího období, nejpozději však do okamžiku ukončení administrace závěrečné zprávy o realizaci projektu, resp. závěrečné žádosti o platbu. I v tomto případě však musí platit podmínka časové způsobilosti, tzn. náklady se musí týkat doby realizace projektu, musí být u výdajů prokazovaných v režimu skutečně prokazovaných výdajů ověřitelná. Datum vzniku nákladu, které je uvedeno na příslušném účetním dokladu, musí spadat do období realizace projektu.
Prosincové mzdové náklady, které byly proplaceny v lednu, tedy spadají do dalšího monitorovacího období, pokud se nejedná o závěrečnou žádost o platbu.
S pozdravem
Jana Knížová
Komentáře k otázce