ROVNOST ŽEN A MUŽŮ

Účast žen na trhu práce je klíčová pro ekonomický rozvoj a stabilitu země. V České republice klesá podíl žen na trhu práce zejména po narození dítěte, čímž vznikají rozdíly v zaměstnanosti žen a mužů a v jejich odměňování. Rozdíly v odměňování jsou v ČR vysoké, průměrná hodinová mzda muže byla v roce 2019 o 19 % vyšší než mzda ženy. Průměr EU je přitom 14 %. Dlouhá rodičovská dovolená (zřídka čerpaná muži) a nedostatek cenově a místně dostupných služeb péče o děti přispívají k nižší účasti žen na trhu práce. Pružné uspořádání pracovní doby není mezi českými zaměstnavateli stále samozřejmostí, ale spíše benefitem. K rozdílům v odměňování dále přispívají faktory jako přímá a nepřímá diskriminace, stereotypy o roli žen a mužů, koncentrace žen v méně finančně ohodnocených pracovních odvětvích a na nižších pracovních pozicích. Pandemie Covid-19 a opatření s ní související měla větší dopad na ženy, a to zejména z důvodu vysokého podílu žen zaměstnaných v nejvíce postižených odvětvích sektoru služeb a dále z důvodu většího zapojení žen do péče o děti a další závislé osoby.

Pro řešení a pomoc výše popsaným problémům jsou k dispozici výzvy z Operačního programu Zaměstnanost plus, v rámci nichž mohou žadatelé žádat o finanční podporu. Projekty mohou být zaměřeny na úpravu flexibilních forem práce, zkrácených úvazků, zavedení systému managementu mateřské a rodičovské dovolené nebo rozvoji rozmanitých pracovních kolektivů.

Stranou pozornosti nezůstává ani podpora znevýhodněných skupin (např. ženy 50+) s cílem udržet či zlepšit jejich postavení na trhu práce.

Velké rozdíly v odměňování mužů a žen mají svou příčinu již v okamžiku volby studijního oboru a budoucí profese. Několik pilotních projektů ověřuje možnosti, jak odstranit genderové stereotypy, které rozhodování o pracovní budoucnosti ovlivňují. Naše projekty se také věnují problematice rovného odměňování přímo u zaměstnavatelů, kteří mohou nejen  zvýšit své povědomí o tématu, ale i prakticky ověřit svou situaci a získat podporu pro případné změny.

Pro změnu celospolečensky přijímaných stereotypů a hodnot je důležitá práce neziskových organizací. Neziskové organizace, které aktivně působí v oblasti rovných příležitostí, realizují projekty zaměřené na zvýšení kapacit vlastních organizací a zefektivnění jejich práce.

Komu naše projekty pomáhají:

  • Ženám znevýhodněným na trhu práce z důvodu věku či jiného statusu
  • Osobám vracejícím se na trh práce po mateřské/rodičovské dovolené
  • Rodičům s malými dětmi
  • Zaměstnancům a zaměstnankyním
  • Zaměstnavatelům
  • Drobným podnikatelkám
  • Veřejné správě
  • Školám a jiným vzdělávacím a poradenským institucím
  • Neziskovým organizacím

 

Dříve vyhlášené výzvy:

Výzva č. 011 OPZ+, příjem žádostí byl ukončen ke dni 14. 10. 2022

Výzva č. 013 OPZ+, příjem žádostí byl ukončen ke dni 28. 6. 2024

Otevřené výzvy:

Výzva č. 012 OPZ+, příjem žádostí končí 28. 3. 2025