Zpět

NÁBOR PĚSTOUNŮ JAKO LEPŠÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBA

Propagační fotoHledáme rodiče (dále jen HR) je organizace, která vznikla za účelem podpory oslovování a vyhledávání potenciálních pěstounů. Od roku 2012 vede kampaň Hledáme rodiče, jejímž cílem je vyhledávat vhodné adepty na náhradní rodiče, posilovat zájem a informovanost veřejnosti o pěstounství a zvyšovat tím reputaci pěstounů ve společnosti. Posláním organizace je umožnit deinstitucionalizaci péče o děti. Aby toho bylo možné dosáhnout, HR systematicky podporuje rozvoj pěstounské péče, konkrétně iniciační fázi, která zahrnuje oslovení široké veřejnosti s myšlenkou pěstounství. Aktuálně je ve všech krajích ČR nedostatek, nebo stagnující počet dlouhodobých nepříbuzenských pěstounů, kteří jsou pilířem náhradní rodinné péče. Dětí pro pěstounskou péči přibývá, ale počet potenciálních pěstounů spíše stagnuje.  Proto HR pomáhá a podporuje subjekty, které potenciální zájemce oslovují, aby iniciační fáze náboru byla co nejefektivnější. 

Cílem projektu je pomocí poznání perspektivy pěstounů zlepšovat vyhledávání zájemců a zjednodušit jejich následnou cestu k pěstounství. Projekt by měl přispět k tomu, aby byl v systému dostatečný počet pěstounů odpovídající potřebám dětí v evidenci. S využitím přístupu designu zaměřeného na člověka se HR snaží hledat příležitosti ke zlepšení systému pěstounské péče Pardubického kraje. Ve všech fázích designového procesu HR úzce spolupracuje se zástupci kraje, OSPOD na obcích, neziskovými organizacemi i samotnými pěstouny a zájemci o pěstounství. 

Projekt se rozvíjí ve třech liniích, z nichž nejpodstatnější je služba Pěstoun na drátě. Jedná se  o reálného pěstouna, který informuje zájemce o pěstounství o tom, jak ve skutečnosti v praxi pěstounství funguje.

Výsledky projektu po ukončení realizace:

Organizace „Hledáme rodiče“ vznikla za účelem podpory oslovování a vyhledávání potenciálních pěstounů. Za pomoci desigérů HCD Human Centered Design) se jí podařilo vytvořit služby Infopěstoun/Pěstoun na drátě. Infopěstoun je člověk, který zaplnil místo v systému tam, kde je poptávka po autentické žité zkušenosti, která podle pěstounů v současnosti chyběla. V rámci projektu vznikla i „Pilotáž Individuálního náboru“, díky kterému se podařilo umístit celkem pěti dětí, které by jinak pěstounskou rodinu hledaly obtížně. Na základě proběhlých pilotů a nasbíraných zkušeností pak organizace vypracovala „Metodiku individuálního náboru pěstounů“ - je určena pro kraje a ORP a bude sloužit jako průvodce náborem k vyhledávání náhradních rodičů. Obsahuje širokou paletu praktických tipů a příkladů z praxe v Česku. Společně s pracovníky OSPOD na obcích pak vznikl materiál „Mapy cesty k pěstounství“, který má za cíl zorientovat zájemce o pěstounství v tom, co je čeká, pokud se rozhodnou stát se pěstouny.

 

Název projektu

NÁBOR PĚSTOUNŮ JAKO LEPŠÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBA

Číslo projektu

CZ.03.3.X/0.0/0.0/17_083/0013350

Příjemce

Hledáme rodiče, o.p.s.

Realizace projektu

1. 9. 2019 – 30. 11. 2021

Web

https://hledamerodice.cz/o-nas/realizovane-projekty/