PODPORA DOMÁCÍ PÉČE
Projekt na změnu v oblasti poskytování pečovatelské služby (PS) realizuje Institut sociální práce, z.s. spolu se Zlínským krajem, MČ Praha 7 a Praha 8. Základním principem transformace PS je odklon od jejího tradičního nastavení (poskytování převážně komerčních služeb jako je rozvážka obědů či úklid) k poskytování zejména přímé péče klientům podle jejich skutečných potřeb a s větší časovou flexibilitou (např. ve večerních hodinách či o víkendech). PS v tomto pojetí by měla své služby rozšířit i na další skupiny osob (např. zdravotně postižení či rodiny), které pomoc také skutečně potřebují a díky terénní službě mohou situaci řešit doma a nikoli odchodem do pobytového zařízení. Cílem projektu je tedy otestovat model PS, která je dostupnější, flexibilnější a dokáže lépe vyhodnocovat nepříznivou situaci a potřeby svých cílových skupin. Umožní se tak maximální prodloužení doby klientů v domácím prostředí. V PS probíhá intenzivní sebehodnotící proces, který slouží k uvědomění si nastavených postupů a lépe se tak otevírá prostor ke změně. Významným aspektem transformace je zvyšování kompetencí pracovníků PS. Distanční moduly vzdělávání umožní zapojení většího počtu subjektů současně i prohloubení znalostí. Součástí projektu je i kontinuální práce se zadavateli a zřizovateli PS, kteří mohou na základě relevantních dat lépe nastavovat systém péče o osoby v nepříznivé sociální situaci na svém území a mohou efektivněji vynakládat finanční prostředky. Pro tyto účely bude vytvořen nástroj - dynamický model, který umožní jasnější pochopení souvislostí celého systému změn, např. provázanost transformace PS s rozvojem jiných služeb v obci, zaměstnaností, dostupností pobytových služeb. Vytvořený systém bude možné aplikovat i v jiných krajích a u dalších poskytovatelů PS. Projekt je vyhodnocován prostřednictvím kontrafaktuální dopadové evaluace s cílem ověřit, zda a jak se mění struktura služeb a podíl poskytované odborné péče (u všech PS na území Zlínského kraje).
Výsledky projektu po ukončení realizace:
Institut sociální práce projektem usiloval o posílení dostupnosti pomoci uživatelům v domácím prostředí, tak aby mohli zůstat co nejdéle doma. Za tímto účelem byly do projektu zapojeny všechny subjekty, které ovlivňují způsob zajištění odborné péče v domácím prostředí – kraj, obec i samotní poskytovatelé pečovatelských služeb. Díky nastaveným změnám došlo v pečovatelských službách k navýšení objemu přímé péče na jednoho klienta a rapidnímu snížení objemu nepéčových úkonů. Ke změně složení klientů příliš nedošlo, převládající cílovou skupinou jsou i nadále senioři. Klesl však podíl uživatelů bez přiznaného příspěvku na péči a vzrostl podíl intenzivnější péče o uživatele s vyšší mírou závislosti (tzn. návštěva vícekrát denně v domácím prostředí). Pečovatelským službám se uvolnily kapacity na potřebné klienty v nepříznivé sociální situaci a u pracovníků vzrostl pocit smysluplnosti své práce.
Název projektu |
PODPORA DOMÁCÍ PÉČE/ Inovace a rozvoj sytému péče zajišťované v domácím prostředí s důrazem na rozvoj pečovatelské služby |
Číslo projektu |
CZ.03.3.X/0.0/0.0/17_082/0011411 |
Příjemce |
Institut sociální práce, z.s. |
Realizace projektu |
1. 12. 2019 - 30. 11. 2022 |
Web |