Zpět

ZŮSTAT CO NEJDÉLE DOMA

Nosným prvkem projektu je zvýšení kompetencí pracovníků pečovatelské služby o specifickou odbornost, jak pracovat s lidmi s Alzheimerovou chorobou, vnímat jejich potřeby a prostřednictvím aktivizačních činností (např. cvičení zaměřená na trénink kognitivních funkcí, procvičování paměti, logopedická cvičení nebo hraní společenských her se zjednodušenými pravidly) udržovat schopnosti a kvalitu života uživatele. Zároveň projekt usiluje o snížení zátěže pečujících rodinných příslušníků. Vyškolené pečovatelky s praktickými zkušenostmi s péčí o nemocné mohou poskytnout služby v širším časovém rozsahu (např. i ve večerních hodinách), umí pečujícím poradit, jak optimálně postupovat ve standardních i rizikových situacích v péči o své blízké. Pobyt v domácím prostředí přináší značnou finanční úsporu oproti pobytovým službám a snižuje tlak na kapacitu specializovaných pobytových služeb nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Projekt probíhá v Pardubickém kraji, nejdříve v Ústí nad Orlicí a poté v Chocni. Evaluace zjišťuje, zda klienti, jimž byla poskytnuta tato intervence, mohou zůstávat doma a nemusí nastoupit do pečovatelského domova. 

Výsledky projektu po ukončení realizace:

Projekt splnil základní cíl, tedy nastavit pečovatelskou službu o lidi s demencí tak, aby je co nejdéle udržela v dobré duševní kondici a nemuseli být umístěni do domova seniorů. Z rozhovorů s klienty a jejich rodinnými příslušníky vyplývá, že ve většině případů vnímají, že jim služba znatelně pomohla, a to zejména ve zlepšení komunikačních schopností klientů, jejich větším zklidnění a snížení stresu při péči o ně. O metodu projevily zájem další organizace, které ji chtějí zapracovat do svých služeb, můžeme proto předpokládat, že se bude dále šířit.
Autoři projektu vyškolili pracovnice pečovatelské služby v tom, jak pracovat s lidmi s demencí, a vybavili je sadou pomůcek pro mapování a rozvoj paměti. Pečovatelky při návštěvách u klientů prakticky zkoušely různé pomůcky. U klientů zapojených do projektu se ukázalo, že již jedna hodina práce s týdně jim může výrazně zlepšit duševní stav (zlepšení orientace, zlepšení nálady) a udržení paměti.
Projekt čelil několika zásadním obtížím – musel se potýkat s tím, že služba nezískala finanční podporu Pardubického kraje, a nemohla se proto více rozvinout. Podstatně zasáhl i Covid, během kterého pečovatelé nemohli docházet za klienty do jejich domovů. Výsledky projektu tak nejsou dostatečně průkazné, přesto prokázaly pozitivní vliv, potřebnost a životaschopnost pilotovaného řešení.

Název projektu

ZŮSTAT CO NEJDÉLE DOMA I S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU

Číslo projektu

CZ.03.3.X/0.0/0.0/17_082/0009924

Příjemce

Domov doma, o.p.s. | Sociální služby pro osoby s Alzheimerovou chorobou

Realizace projektu

1. 10. 2018 - 31. 3. 2022

Web

https://www.domovdoma.cz