Iniciativa Společenství EQUAL (CIP EQUAL)
Laboratoř ESF pro vývoj a zavádění sociálních inovací
Iniciativa Společenství EQUAL podporovala na celém území EU spolupráci při vývoji a prosazování nových nástrojů pro boj se všemi formami diskriminace a nerovností na trhu práce. 1. kolo Iniciativy bylo v ČR realizováno v letech 2002 - 2005 (program PHARE 2002), 2. kolo pak v letech 2004 - 2008 (Program Iniciativy Společenství EQUAL – CIP EQUAL, spolufinancováno z ESF).
Cílem bylo vyvinout, ověřit a zavést nová řešení přetrvávajících problémů nejvíce znevýhodněných skupin na trhu práce a ve společnosti (dlouhodobě nezaměstnaných, osob s nízkou kvalifikací, absolventů, starších občanů, osob se zdravotním postižením, etnických menšin, žen, azylantů a cizinců ad.), kteří často trpí vícenásobným znevýhodněním. Dlouhodobým cílem bylo co největší rozšíření těch nejlepších inovací do politiky a praxe, případně zavedení inovace jako systémové změny.
V období 2004 – 2008 bylo v rámci CIP EQUAL podpořeno 74 projektů v celkové hodnotě 43,9 mil. EUR.
Výstupy
- Realizované projekty - seznam všech podpořených projektů CIP EQUAL (ve filtru Operační program vyberte EQUAL)
- Databáze produktů - za účelem šíření a využívání produktů CIP EQUAL byla vytvořena databáze, ve které jsou tyto výstupy stále k dispozici (do filtru Operační program vyplňte EQUAL)
- Příběhy projektů - příklady, kdo byl podpořen v jednotlivých oblastech CIP EQUAL
- Sborník produktů - brožura ke stažení
- Zpravodaj CIP EQUAL
Principy EQUAL
Aby byl vývoj inovací co nejvíce úspěšný, projekty IS EQUAL se řídily několika principy: Partnerství, Mezinárodní spolupráce, Inovativnost, Společné rozhodování (Empowerment), Mainstreaming a Tematická koncentrace. Navíc projekty prováděly průběžné vyhodnocování (sebe evaluaci) realizace aktivit a výsledků za účelem ověření funkčnosti nástroje a jeho nastavení tak, aby měl pro cílovou skupinu co největší přínosy.
Pro některé z těchto principů byly vytvořeny stále aktuální metodické příručky:
- Příručka pro řízení rozvojových partnerství
- Validace inovativních produktů CIP EQUAL
- Jak prosadit změnu - Praktický průvodce mainstreamingem
- Making Change Possible - A Practical Guide on Mainstreaming (v anglickém jazyce)
- Metodika sebe-evaluace EQUAL
Národní tematické sítě EQUAL
Síťová spolupráce v rámci CIP EQUAL byla jedním ze specifických nástrojů pro další využití a rozšíření úspěšných inovací, případně iniciaci systémových změn. Činnost tematických sítí spočívala ve společné práci inovátorů, expertů a institucí zajímajících se o řešení problémů znevýhodněných skupin na trhu práce, a to v šesti tématech: A) Zlepšení zaměstnatelnosti znevýhodněných; B) Rozvoj individuálního podnikání; C) Sociální ekonomika a komunitní služby; D) Adaptabilita a celoživotní učení; E) Rovné příležitosti žen a mužů; F) Integrace na trhu práce pro cizince a průřezová skupina Integrace osob ze sociálně vyloučených lokalit.
Dokumenty