03_15_023 Podpora procesů ve službách a podpora rozvoje sociální práce UZAVŘENO
KLUB
Vyhledávání v klubu
UPOZORNĚNÍ
Konzultace a zodpovídání dotazů v rámci výzvy č. 23 končí 27. 11. 2015 ve 14.30 hod.
Otázka: Podporované aktivity UZAVŘENO
Dobrý den,
rád bych se poradil ohledně našeho projektového plánu. Bude uznáno vytvoření dvou plných pracovních úvazků, metodiků, kteří budou mít za úkol provádět sběr a analýzu poskytovaných sociálních služeb na území ORP a na základě získaných dat a informací vytvářet metodický dokument? (zaměření metodiky bude na sociální depistáž, dispenzarizaci, koordinaci mezi poskytovateli sociálních služeb) Popřípadě jestli existují nějaké závazné pravidla pro podobu či rozsah této metodiky?
Další aktivitou by bylo zapojení výše zmíněných metodiků, kteří by na základě svých zkušeností z praxe vedli vzdělávání (neakreditované) s neformálními pečovatelí formou konferencí či setkání. Lze i tuto aktivitu podpořit?
A poslední aktivitou by bylo na základě získaných informací síťování sociálních pracovníků napříč institucemi (formou setkání, konferencí apod.) opět pod vedením výše zmíněných metodiků. Lze tuto aktivit taktéž podpořit jako uznatelný výdaj projektu, popřípadě, může tyto skupiny vést jiný pracovník (placen formou DPP), který by připravoval a řídil tyto setkávání?
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Antonín Hořín
1 Odpověď
Dobrý den,
pokud se týká vašeho první části dotazu, tak je určitě možné, aby do projektového týmu byli zařazeni dva metodici, kteří budou provádět vámi popisovanou činnost. Je však důležité, aby činnost metodiků směřovala k sociálním pracovníkům ORP s cílem zkvalitnit jejich působení ve vztahu k potřebám daného území. Tedy je primárně žádoucí, aby se metodici v plánované činnosti zaměřili na zjišťování potřeb v sociální oblasti území daného ORP. Analýza sociálních služeb pak může dále sloužit jako vstupní předpoklad dalšího plánování a rozvoje sociálních služeb. S ohledem na výše uvedené je pak nezbytné, aby byl na pozici metodika zaměstnán kvalifikovaný sociální pracovník. Závazná pravidla pro metodické dokumenty stanovena nejsou, ale lze doporučit konzultaci v této záležitosti s metodiky krajského úřadu.
Zapojení metodiků do dalších aktivit projektu je možné, relevantnost jejich zapojení ovšem bude souviset s celkovou koncepcí projektu. Adekvátnost zapojení členů realizačního týmu budou posuzovat věcní hodnotitelé v kontextu celého projektu.
V případě síťování sociálních pracovníků napříč institucemi – ano, obecně řečeno, takováto aktivita je možná a uznatelná, konkrétně pak záleží na její souvislosti s ostatními aktivity a logikou postupu projektovou žádostí řešeného problému. Co se týče personálního zajištění této aktivity, je třeba rozlišovat koordinačního zajištění této aktivity od výkonu odborné činnosti. Koordinační činnost svojí povahou z hlediska finančního spadá do nepřímých nákladů, kdežto odborná činnost do přímých. Záleží ale na vás jako žadateli, kdo skupiny povede. Jak již bylo zmíněno výše, relevantnost členů RT budou posuzovat věcní hodnotitelé.
S pozdravem
Hana Bartoníčková a Monika Ljubková
Původní odpověď:
Dobrý den,
odpověd na Vaši otázku je v řešení, uveřejněna bude v nejbližších dnech.
Děkuji za pochopení
Hana Bartoníčková
Komentáře k otázce