Dobrý den,
A. Psychosociální podpora – očekává se pro doložení dělat nějaké zápisy jako třeba u expertních konzultací? Psychosociální podpora se do indikátoru 60000 počítá, i když naši zaměstnanci CS budou hrazeni pouze z ÚP?
B. Zaškolení se do indikátoru 60000 nepočítá, ale do cíle asi ano, máme vypracovávat nějaký způsob, jak se ověří, že pracovník CS už zaučený je, a to je doklad, že tento krok je ukončený, nebo počet hodin v režimu zaučení? Musí se zaučení CS objevit jako dílčí cíl v cíli projektu?
C. Indikátor sociální podnik – pokud je předmětem žádosti nová podnikatelská činnost žadatele, který už má dva provozy sociálního podnikání, má se vybrat indikátor 10212? Doklady o naplnění indikátoru budou materiály, které dokládají naplnění jednotlivých znaků soc. podniku, např. archivované faktury od 3 odběratelů z regionu?
D. Vadilo by, kdybychom v rámci provozu spíše monitorovali stav CS, ale v případě potřeby psychosociální podpory bychom CS spíše kontaktovali na příslušnou sociální službu? Nebo aby psych. soc. podporu dával CS pracovník provozu, který by byl ale placen úplně mimo projekt?
E. Je potřebné, aby cíle podniku v podnikatelském plánu nějak zahrnuly všechny aspekty (znaky) sociálního podnikání, nebo by stačilo jen některé, třeba najmutí a podpora CS a nějaký milník v dosažení zisku?
F. Náš rozpočet bude malý, většinu nákladů provozu kryjeme z jiných zdrojů. Do projektu OPZ chceme dát především vybavení, vzdělávání, marketingové nástroje. Členové RT budou pouze dva – část jejich úvazku chceme platit z jiných zdrojů a do projektu OPZ dát pouze malé části (do náplně práce dát např. práci s CS - zaučení psych. soc. podpora, podíl na tvorbě mark. nástrojů, obsahový dohled nad dovybavením provozovny, účast na vzdělávání. Ale úkony spojené s kontaktem se zákazníky se nám pravděpodobně do úvazku OPZ už nevleze, a uvedeme jej do náplně práce mimo OPZ. Je tento postup v pořádku? V podnikatelském plánu bychom popsali celý úvazek.
Mockrát děkuju za odpověd i možnost konzultací.
Nela Marešová
Vážená paní Marešová,
k Vašim dotazům:
A. V příloze č. 2 a 3 Výzvy jsou potřebné doklady popsány takto: „Doklad o pracovně-právním vztahu (pracovní smlouva, DPP, DPČ) a náplň práce osoby, která integrační personalistiku poskytuje, nebo doklad o poskytnutí služby a jejím charakteru (pokud je podpora externí). Nástroje integrační personalistiky podporující rozvoj a integraci cílové skupiny zaměstnanců (forma zpracování je na příjemci, např. interní předpis, metodika, individuální plány).“
Do indikátoru 60000 se započítávají všechny osoby z CS, které získají v rámci projektu podporu nad rámec bagatelní. Tj. i ty, na jejichž mzdové výdaje je pobírán příspěvek z ÚP.
B. Vzdělávání CS je jednou z klíčových aktivit projektu, proto by se její výstup v cíli projektu objevit jistě měl. Ano, způsob ověření je třeba uvést. Definice způsobu ověření dosažení cíle není z naší strany jednoznačně daná a různí se dle typu, formy kurzu apod.
C. Ano, pokud se jedná o subjekt, který již při podání projektové žádosti naplňuje principy sociálního podnikání, uvede žadatel 1 u indikátoru 10212. K této skutečnosti žádnou přílohu nedokládá. Pouze u rozvoje podnikatelských aktivit popsaných ve výzvě pod písmenem g) ověřuje pracovník řídícího orgánu ve fázi kontroly hodnocení přijatelnosti a formálních náležitostí ve veřejně dostupných zakládacích dokumentech, že zde má žadatel ustanovení o plnění principů sociálního podnikání.
Naplnění principů sociálního podnikání je u všech podpořených podniků (resp. jejich podpořených částí) vyhodnoceno na konci realizace projektu a je závazné. Podrobně jsou principy a způsob prokázání jejich plnění popsány v příloze č. 2 a 3 Výzvy.
D. Pro způsob, obsah a intenzitu poskytování psychosociální podpory neexistuje žádné obecné doporučení. Je třeba vycházet ze znalosti CS a zkušeností s prací s ní. Určitě je možné, aby podporu poskytoval jiný (spolupracující) subjekt či pracovník hrazený mimo rozpočet projektu. Je třeba mít podporu promyšlenou, komunikovanou se spolupracující organizací a popsat její způsob v projektové žádosti.
E. Počet cílů podniku samozřejmě není stanoven. Záleží na Vás, co považujete za klíčové a jakých cílů plánujete dosáhnout. Důležité je, aby byly cíle sociální a ekonomické vyvážené a definované metodou SMART.
F. Je běžné, že mimo dotaci využívá příjemce pro financování i jiné zdroje – min. 15% spolufinancování, dále pak finanční prostředky z návazných projektů, příspěvků ÚP, darů apod. Určitě tyto zdroje v projektové žádosti konkretizujte.
S pozdravem
Veronika Pokorná
Komentáře k otázce