03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: doprava dětí do dětského klubu, příměstské tábory
Dobrý den,
ráda bych si ujasnila pár věcí týkající se dopravy dětí, jestli uvažuji správně:
Dle výzvy lze do nákladů projektu zahrnout také náklady na dopravu dětí do dětského klubu (zřízení a provoz dětského klubu bude předmětem realizace projektu). Lze toto realizovat buďto:
1. v rozpočtu budou náklady pro doprovázející osobu (rodiče) ve výši max. 85 Kč/hodinu. S rodiči je třeba sepsat smlouvu o poskytování služby. Toto lze max. 3x týdně.
NEBO:
2. v rozpočtu budou náklady na doprovázející osobu - mzdu (vychovatele dětského klubu) - v rámci své činnosti v klubu - DPČ, nebo pracovní smlouva. Lze denně (5x týdně)?
3. do rozpočtu nelze zahrnout náklady na dopravu - služba dopravce, ani jízdenky MHD. V žádosti bychom uvedli, že tyto náklady nejsou způsobilé a budeme na ně vybírat poplatky od rodičů.
Ještě prosím o zodpovězení dalších dotazů:
4. V rámci dětského klubu, který bude PO-PA v odpoledních hodinách bude zajištěno také pravidelné tématické vyžití dětí (např. florbal, stolní tenis, míčové hry, kreativní ateliér, tanec dětí, aj.). Toto bude zajišťováno v rámci schopností vychovatele (vedoucího), příp. občas animační službou (např. ukázka práce na hrnčířškém kruhu). Z jiných odpovědí chápu, že animační službu nelze hradit pravidelně. V případě, že bychom realizovali např. animační službu 1x týdně, toto lze? Příp. co znamená ve Vaši terminologii "občas"?
5. Lze do mzdy vychovatele zahrnout také přípravu na dětský klub, v jakém rozsahu? např. 1 hodina denně by byla v pořádku? Lze do rozpočtu zahrnout také jednorázové odměny vychovatelům?
6. v případě příměstských táborů - budou způsobilé výdaje na mzdy vedoucích (vychovatelů) + lze kromě toho financovat také DENNÍ animační službu např. v rozsahu 6 hodin/denně?
Děkuji za ujasnění.
1 Odpověď
Dobrý den,
doprovod do zařízení péče o dítě je způsobilý výdaj. Tuto aktivitu můžete realizovat oběma Vámi uvedenými způsoby:
1. V případě, že do klubu budete vodit děti v různých časech nebo z různých míst, bude jediným možným řešením doprovázející osoba, protože pečující osoba se bude starat o děti, které už jsou v klubu (příp. první skupinku si může přivést sama). V tomto případě bude v rozpočtu částka na odměnu doprovázející osoby ve výši 85,- Kč/hodina (mimo Prahu)+částka na plat/mzdu pečující osoby. Tento doprovod můžete realizovat každý den.
Pokud doprovázející osoba bude vodit i děti z klubu na kroužek a zpět, potom kazdé dítě může této služby využít jen 3x týdně. Hodinová sazba doprovázející osoby je i v tomto případě 85,- Kč/hodina.
2. V případě, že do klubu budete vodit jednu skupinu ve stejný čas, příp. z jednoho místa ve stejný čas, může si tuto skupinu přivést už pečující osoba v rámci své pracovní náplně. V rozpočtu potom bude jen částka na plat/mzdu pečující osoby.
3. Ano, toto je možné.
4. Z dotace nelze hradit žádnou činnost, která by měla charakter zájmového kroužku, tj. aktivity, která se koná pravidelně, je zaměřená jen na jednu oblast, navštěvují ji přihlášené děti a je vykonávána dalším člověkem, neboť pečující osoba se v době kroužku stará o děti, které se neúčastní. Není ani možné, aby se kroužků účastnily všechny děti s tím, že pečující osoba bude dohlížet na průběh. Animací rozumíme nárazovou činnost pro zpestření pobytu v klubu, která není ralizovaná pečující osobou a neopakuje se. Četnost je na Vás a na Vašem zdůvodnění nezbytnosti pro projekt.
5. Přípravu zařadit můžete, ovšem v přiměřené míře. Opět záleží na Vašem zdůvodnění. I odměny jsou uznatelným nákladem, pokud splňují náležitosti dané Specifickou částí příručky.
6. Denní aktivitou rozumím celodenní aktivitu organizovanou např. jedenkrát za týdenní turnus příměstského tábora. V tomto případě je to možné.
Ilona Johnová
Komentáře k otázce