03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: Dovolená pečující osoby
Dobrý den,
prosím o zodpovězení níže uvedených dotazů k realizaci dětského klubu:
1) Kolik dní dovolené mohou čerpat pečující osoby dovolenou pokud jsou zaměstnanci obce, kde je dovolená všech zaměstnanců 5 týdnů? V jaké délce je dovolená způsobilým výdajem projektu a hrazen z přímých výdajů projektu?
2) Mají pečující osoby nárok na volno z důvodu přípravy na výkon své práce? Kde tyto informace naleznu?
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den,
doba přípravy není nijak přesně stanovena. Řídící orgán k tomuto dává následující stanovisko - 40 hodin přípravy na všechny příměstské tábory v jednom roce a 80 hodin přípravy na dětský klub v jednom roce. V případě, že bude příjemce potřebovat více času a relevantně toto zdůvodní je samozřejmě možné uznat i více hodin.
Co se týká přípravy v den samotné péče - kdy péče bude probíhat například 8 hodin denně, je možné započítat přiměřenou část i na přípravu - například 1 hodinu.
S pozdravem
Tomáš Hauzírek
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Chápu to tedy dobře, že se jedná o vnitřní metodiku řídícího orgánu? Lze doby přípravy na výkon práce kumulovat? Např. celé dny přípravy v době jarních prázdnin (neprovozujeme příměstský tábor) s využitím příprav pro činnost v následujícím delším období. Nebo je třeba aby příprava probíhala ve stejný pracovní den, kdy bude výkon práce.
Děkuji
Dobrý den,
1) náhrady za dovolenou jsou způsobilé pouze v rozsahu, v jakém odpovídají míře zapojení zaměstnance do realizace projektu v měsíci, v němž je dovolená čerpána. V případě čerpání dovolené se musí jednat o dovolenou, kterou zaměstnanec čerpá v době realizace projektu. Zaměstnanci ve veřejné sféře mají nárok na 5 týdnů dovolené. Informace o možnostech čerpání dovolené, obecně způsobilost výdajů naleznete ve specifické části pravidel pro žadatele a příjemce v rámci opz pro projekty se skutečně vzniklými výdaji a případně také s nepřímými náklady.
2) Příprava na výkon práce - například hodina na přípravu ráno před zahájením provozu dětského klubu je způsobilý výdaj a je možné tento čas zahrnout do odpracovaných hodin.
S pozdravem
Tomáš Hauzírek
Komentáře k odpovědi
Dobrý den, děkuji za odpověď. Prosím ještě o upřesnění odpovědi č. 2. Kde prosím naleznu podmínky pro přípravu na výkon práce?
Bylo by například možné doby přípravy na výkon práce kumulovat? Např. celé dny přípravy v době prázdnin s využitím příprav pro činnost v následujícím delším období. Nebo je třeba aby příprava probíhala ve stejný pracovní den, kdy bude výkon práce.
Děkuji
Nejde o vnitřní metodiku, jde o objem práce na přípravu přímé práce s dětmi, kterou považujeme za optimální a dostatečnou. Toto východisko bylo aplikováno výběrovou komisí. Teoreticky může nastat situace, kdy by příjemce mohl potřebovat před zahájením klubu či v jeho průběhu více času, musel by to ovšem náležitě odůvodnit. Jádrem stále zůstává přímá práce s dětmi.
Existuje v podstatě dvojí možnost příprav. Před zahájením či po uplynutí delšího časového období může být potřeba přichystat plán konkrétních aktivit s dětmi, materiály, které budou používat apod., tyto přípravy dlouhodobých aktivit aktualizovat.
Druhou logickou potřebou je drobná příprava pečující osoby před samotným příchodem dětí na daný den. Tato příprava je vždy úměrná době provozu zařízení.
Teoreticky je možné, aby pečující osoba využila např. jarních prázdnin, kdy bude klub uzavřen na přípravu práce s dětmi na další pololetí. V tomto případě je dobré zohlednit již i dobu příprav před samotným otevřením klubu.