03_15_032 Mezinárodní mobilita pro znevýhodněnou mládež
KLUB
Dobrý den,
vítejte v klubu pro výzvu č. 32 na mezinárodní mobilitu pro znevýhodněnou mládež.
Klub byl založen spolu s vyhlášením výzvy a obsahuje především odpovědi na dotazy žadatelů ve výzvě. Rádi bychom život klubu obnovili a dali Vám možnost seznámit se s odpověďmi na otázky týkající se realizace projektů. V klubu můžete otázky také pokládat sami.
V sekci Dokumenty jsou uloženy všechny důležité podklady týkající se výzvy a realizace projektů.
Klub nabízí i možnost vzájemné diskuze mezi členy.
Věříme, že s Vaším přispěním se stane klub dobrým pomocníkem pro zdárný průběh Vašeho projektu.
Za tým projektových manažerů
Eva Kalinová
Vyhledávání v klubu
Otázka: věkové omezení účastníků projektu + bankovní účty
Dobrý den, ve výzvě je uvedeno, že cílovou skupinou jsou osoby ve věku 15 - 30 let... Je přijatelné, pokud pro náš připravovaný projekt věk omezíme na 18 - 25 let?
Dále se chci zeptat, zdali si budeme muset zakládat nové bankovní účty v cizí měně - podle zemí, kde budou probíhat stáže?
V jakém jazyce se budou vystavovat faktury z cizích zemí?
Předem děkuji za odpovědi.
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
konkrétní specifikaci cílové skupiny je potřeba popsat v žádosti o podporu v poli určeném pro popis cílové skupiny. V popisu cílové skupiny je potřeba uvést charakteristiku (např. že se zaměříte na zdravotně postižené osoby registrované na úřadu práce ve věku 18 - 25 let) a velikost cílové skupiny, z jakého regionu bude cílová skupina pocházet a jakým způsobem bude oslovena.
Zakládat účty v cizí měně není potřeba. Pro finanční toky mezi zahraničním partnerem s finančním příspěvkem a příjemcem doporučuji seznámit se s dotazy ze semináře 31. 8. 2015, který naleznete např. níže v sekci Dokumenty.
U osobních nákladů zahraničních partnerů půjde o výdaj zahraničního partnera. Financování by tak mělo probíhat stejně, jako kdyby se jednalo o finančního partnera z řad českých subjektů, tj. příjemce nehradí partnerovi jednotlivé výdaje, ale poskytne mu z obdržené zálohy dotace část prostředků odpovídající odhadované velikosti zapojení partnera do realizace projektu v daném období a partner takto obdržené prostředky vyúčtovává vůči příjemci, který výdaje partnera zahrne do soupisky výdajů, resp. budou na samostatné soupisce. Výdaj je tedy sám o sobě uskutečněn z účtu partnera, který je veden v cizí měně, ale i výdaj sám o sobě je uskutečňován v této méně. Pro přepočet na zařazení výdaje do soupisky se tak bude používat kurz ČNB v den uskutečnění výdaje.
Faktury ze zahraničí doporučujeme nechat dodavatelem vystavit v angličtině, případně němčině či francouzštině. Všeobecně u cizojazyčných dokumentů k realizaci projektů platí, že v odůvodněných případech je nutné na základě vyžádání řídicího orgánu poskytnout úředně ověřený překlad do českého jazyka.
Eva Kalinová
V souvislosti s fakturací zahraničních služeb ještě upozorňuji, že není možné, aby mezi příjemcem a zahraničním partnerem (s i bez finančního příspěvku) byl dodavatelsko-odběratelský vztah, tedy aby partner v projektu fakturoval, jelikož by tímto docházelo k obcházení ustanovení o veřejných zakázkách.