03_15_032 Mezinárodní mobilita pro znevýhodněnou mládež
KLUB
Dobrý den,
vítejte v klubu pro výzvu č. 32 na mezinárodní mobilitu pro znevýhodněnou mládež.
Klub byl založen spolu s vyhlášením výzvy a obsahuje především odpovědi na dotazy žadatelů ve výzvě. Rádi bychom život klubu obnovili a dali Vám možnost seznámit se s odpověďmi na otázky týkající se realizace projektů. V klubu můžete otázky také pokládat sami.
V sekci Dokumenty jsou uloženy všechny důležité podklady týkající se výzvy a realizace projektů.
Klub nabízí i možnost vzájemné diskuze mezi členy.
Věříme, že s Vaším přispěním se stane klub dobrým pomocníkem pro zdárný průběh Vašeho projektu.
Za tým projektových manažerů
Eva Kalinová
Vyhledávání v klubu
Otázka: Přímá podpora účastníků na stáži, tlumočník
Dobrý den,
ráda bych se informovala na různé aspekty přímé podpory účastníků při zahraniční stáži:
Výška stravného je dána vyhláškou, aktuálně např. pro Německo 45,- Euro á den. Co se stane, pokud např. příští rok bude Euro 50? a další např. 60? Bude možné poté jednotkovou cenu v rozpočtu navýšit (např. z úspor v jiné položce)? tj. bude možné překročit cenu položky danou v rozpočtu?
Je možné např. vyplácet stravné v hotovosti každý den ráno a pouze účastníkům nabídnout možnosti v okolí jejich aktivit např. přímo na místě stáže či na místě, kde budou mít jazykový kurz? Nebo je nutné jim zajistit stravování a hradit jej fakturou?
Kapesné účastníků je uvedeno 40% z výše stravného tj. aktuálně by to mohlo být až 18 Euro á den. Pokud by se zvýšila částka na stravné v rámci vyhlášky, bude moci i toto navýšit (opět z úspor v rámci jiné položky?) Je tento výdaj plně způsobilý? Je potřeba jej v rámci projektového rozpočtu nějak zdůvodnit např. motivační faktor pro účastník?
Ochranné pomůcky pro účastníky např. boty, plášť, brýle, rukavice v době stáže? atp. Je možné toto hradit v rámci přímé podpory účastníků?
Zdravotní prohlídka účastníků např. spojená s nástupem na praxi a např. přeložení výstupu této prohlídky u českého lékaře do cizího jazyka? Je to uznatelný přímý náklad projektu?
Ověření dokumentů účastníků související např. se stáží např. vysvědčení, potvrzení atp. je toto přímý náklad projektu? tj. účastník si uhradí a my proplatíme v přímé podpoře? nebo je to nepřímý nákladů? nebo to není způsobilý náklad projektu.
Cestovní pojištění účastníků projektu v zahraničí uzavřené na dobu stáže a s vyznačením toho, že účastníci budou docházet na praxi tj. budou např. v provozu tj. rozšíření pojištění než běžné turistické. Toto pojištění uhradí realizátor najednou na fakturu v rámci přímých nákladů? nebo si každý účastník uzavře samostatně a my proplatíme náklady v rámci přímé podpory účastníků?
Cestovné účastníků v místě konání stáže tj. v zahraničí prostřednictvím hromadné dopravy - je to přímý náklad projektu? tj. budeme např. 1x týdně proplácet jízdenky či např. měsíční průkaz? Popř. pokud by účastník měl na místě svůj vůz (viz níže), je možné uhradit náklady na PHM?
Pokud účastník pojede na stáž svým osobním vozem a např. vezme další účastníky je možné mu tyto náklady proplatit popř. jak? Nebo je možné hradit jen náklady hromadnou dopravou?
Pokud bude tlumočník součást pracovního týmu tj. nebude fakturovat do jaké položkové kategorie v rámci doporučené výše mzdy jej máme zařadit např. jako "expert"? či výše jeho hodinové sazby není stanovena?
Děkuji za informace
1 Odpověď
Dobrý den,
níže uvádím odpovědi na Vaše dotazy:
1. Výška stravného je dána vyhláškou, aktuálně např. pro Německo 45,- Euro á den. Co se stane, pokud např. příští rok bude Euro 50? a další např. 60? Bude možné poté jednotkovou cenu v rozpočtu navýšit (např. z úspor v jiné položce)? tj. bude možné překročit cenu položky danou v rozpočtu?
Ano, v rámci daného rozpočtu projektu bude možné provádět nepodstatné změny rozpočtu.
2. Je možné např. vyplácet stravné v hotovosti každý den ráno a pouze účastníkům nabídnout možnosti v okolí jejich aktivit např. přímo na místě stáže či na místě, kde budou mít jazykový kurz? Nebo je nutné jim zajistit stravování a hradit jej fakturou?
Konkrétní formu, jakou bude cílové skupině poskytnuto stravování během zahraniční stáže, nepředepisujeme. Vždy však je nutné zvolit formu vhodnou pro cílovou skupinu projektu a její specifika a předejít tak případným problémům (třeba i tomu, že se cílová skupina za stravné nebude stravovat) . U cílové skupiny na mezinárodní mobilitu se může vyskytnout např. nižší finanční gramotnost.
Kapesné účastníků je uvedeno 40% z výše stravného tj. aktuálně by to mohlo být až 18 Euro á den. Pokud by se zvýšila částka na stravné v rámci vyhlášky, bude moci i toto navýšit (opět z úspor v rámci jiné položky?) Je tento výdaj plně způsobilý? Je potřeba jej v rámci projektového rozpočtu nějak zdůvodnit např. motivační faktor pro účastník?
Kapesné cílové skupiny je způsobilým výdajem projektu. Je to výdaj, který můžete poskytnout na základě ustanovení zákoníku práce, výdaj tedy nebude krácen, když uplatnění kapesného v žádosti nezdůvodníte. Popis výdaje by měl být zmíněn v poli žádosti určeném pro výdaje na klíčové aktivity. Zde můžete samozřejmě i vysvětlit nastavení sazby kapesného a jeho účel.
3. Ochranné pomůcky pro účastníky např. boty, plášť, brýle, rukavice v době stáže? atp. Je možné toto hradit v rámci přímé podpory účastníků?
V přímé podpoře jsou v OPZ zahrnuty do přímých nákladů také jiné nezbytné náklady cílové skupiny, viz Specifická část pravidel pr žadatele a příjemce http://www.esfcr.cz/file/9003/. Doporučovala bych ověřit, zda alespoň některé z pomůcek nemůže poskytnout zahraniční partner projektu /zaměstnavatel.
4. Zdravotní prohlídka účastníků např. spojená s nástupem na praxi a např. přeložení výstupu této prohlídky u českého lékaře do cizího jazyka? Je to uznatelný přímý náklad projektu?
Viz odpověď č. 3, jiné nezbytné náklady cílové skupiny, kam by tyto náklady spadaly.
5. Ověření dokumentů účastníků související např. se stáží např. vysvědčení, potvrzení atp. je toto přímý náklad projektu? tj. účastník si uhradí a my proplatíme v přímé podpoře? nebo je to nepřímý nákladů? nebo to není způsobilý náklad projektu.
Víz odpověď č. 3, jiné nezbytné náklady cílové skupiny, kam by tyto náklady spadaly.
6. Cestovní pojištění účastníků projektu v zahraničí uzavřené na dobu stáže a s vyznačením toho, že účastníci budou docházet na praxi tj. budou např. v provozu tj. rozšíření pojištění než běžné turistické. Toto pojištění uhradí realizátor najednou na fakturu v rámci přímých nákladů? nebo si každý účastník uzavře samostatně a my proplatíme náklady v rámci přímé podpory účastníků?
Konkrétní forma uzavření pojištění není předepsána, uzavření hromadně může být případně hospodárnější.
7.Cestovné účastníků v místě konání stáže tj. v zahraničí prostřednictvím hromadné dopravy - je to přímý náklad projektu? tj. budeme např. 1x týdně proplácet jízdenky či např. měsíční průkaz? Popř. pokud by účastník měl na místě svůj vůz (viz níže), je možné uhradit náklady na PHM?
Místní cestovné cílové skupiny v zahraničí je způsobilým výdajem, který lze hradit z přímých nákladů projektu. (Pro nárokování z projektu je však potřeba archivovat relevantní daňový doklad nebo jízdenky). Pro cílovou skupinu se doprava v rámci zahraniční cesty osobním automobilem všeobecně nedoporučuje, viz též bod 8.
8. Pokud účastník pojede na stáž svým osobním vozem a např. vezme další účastníky je možné mu tyto náklady proplatit popř. jak? Nebo je možné hradit jen náklady hromadnou dopravou?
Pro cílovou skupinu se doprava osobním automobilem všeobecně nedoporučuje. Při cestách cílové skupinydo zahraničí je při použití letadla způsobilým výdajem letenka v ekonomické třídě a přímo související poplatky (např. letištní) při letu na vzdálenost větší než 500 km. Pokud jde o kratší vzdálenost, je třeba k zakoupení letenky souhlas poskytovatele podpory. Pokud souhlas chybí, lze z projektu uhradit jen výdaj odpovídající ceně jízdenky v 1. třídě vlaku.
9. Pokud bude tlumočník součást pracovního týmu tj. nebude fakturovat do jaké položkové kategorie v rámci doporučené výše mzdy jej máme zařadit např. jako "expert"? či výše jeho hodinové sazby není stanovena?
K volbě sazby pracovní pozice je potřeba vycházet z tabulky obvyklých mezd, viz http://www.esfcr.cz/obvykle-ceny-a-mzdy-platy, a sazbu zvolit podle kategorie, jejíž pracovní náplň je k dané pozici nejbližší. Zařazení pozice do přímých nákladů je však diskutabilní z hlediska metodiky nepřímých nákladů, která uvádí: "Pro zařazení pozice do nepřímých nákladů je rozhodující, že daný pracovník:
- nepracuje přímo s cílovou skupinou projektu nebo
- nezajišťuje výstup, který je určen k přímému využití cílovou skupinou projektu.
Z Vašeho dotazu není pracovní náplň pozice tlumočníka blíže specifikována. Pro cílovou skupinu by měl být v místě konání stáže stálý asistent, který bude mít znalost jak rodného jazyka stážistů, tak jazyka přijímající země. Tudíž se s pozicí tlumočníka pro účely zahraniční stáže nepočítá.
Eva Kalinová
Komentáře k otázce