03_15_032 Mezinárodní mobilita pro znevýhodněnou mládež
KLUB
Dobrý den,
vítejte v klubu pro výzvu č. 32 na mezinárodní mobilitu pro znevýhodněnou mládež.
Klub byl založen spolu s vyhlášením výzvy a obsahuje především odpovědi na dotazy žadatelů ve výzvě. Rádi bychom život klubu obnovili a dali Vám možnost seznámit se s odpověďmi na otázky týkající se realizace projektů. V klubu můžete otázky také pokládat sami.
V sekci Dokumenty jsou uloženy všechny důležité podklady týkající se výzvy a realizace projektů.
Klub nabízí i možnost vzájemné diskuze mezi členy.
Věříme, že s Vaším přispěním se stane klub dobrým pomocníkem pro zdárný průběh Vašeho projektu.
Za tým projektových manažerů
Eva Kalinová
Vyhledávání v klubu
Otázka: Subjekty projektu
Dobrý den,
žadatel v žádosti na záložce „Subjekty projektu“ uvádí počet zaměstnanců a roční obrat. Pokud se jedná o nově založenou společnost, uvedou se 0. Protože ale žadatel má postupovat dle nařízení Komise č.651/2015 a musí zohlednit majetkové vazby žadatele na další subjekty, měl by do výpočtu zapojit údaje za všechny partnerské nebo propojené subjekty.
Znamená to tedy, že pokud je žadatel nově vzniklou společností, ale partnerský podnik, který žadatele vlastní ze 30% měl za poslední schválené účetní období (r.2014) 15 zaměstnanců a roční obrat 90 000,- EUR, uvede žadatel do žádosti počet zaměstnanců 4,5 a roční obrat 27 000,-EUR. Je, prosím, tento postup správný?
Žadatel je dále povinen uvést identifikaci osob s podílem v právnické osobě žadatele. Na záložce „Subjekty projektu“ tedy zvolí v nabídce „Typ subjektu - Osoba s podílem v právnické osobě žadatele/příjemce“ a uvede osobu (právnickou nebo fyzickou) s podílem v právnické osobě žadatele. Předpokládám, že u těchto osob, stejně tak u partnerů, se neuvádí počet zaměstnanců ani roční obrat, pouze výše podílu (Procentní podíl)?
Děkuji za Vaši odpověď
Stanislav Vít
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Předpokládám, že i v případě žadatele (společnosti založené v r.2015) je nutné zohlednit majetkové vazby žadatele na partnerské nebo propojené subjekty. Do údajů „počet zaměstnanců“ a „obrat“ se musí promítnout údaje za partnerské nebo propojené subjekty za poslední uzavřené účetní období ( r.2014). Pokud by žadatel uvedl (jako nově založená společnost) do obou údajů 0, přestože existuje partnerský nebo propojený subjekt s uzavřeným účetním obdobím 2014, nebylo by možné posoudit velikost podniku (žadatele) dle definice malých a středních podniků a podporu slučitelnou s vnitřním trhem (nařízení Komise č.651/2015).
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem
Stanislav Vít
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
údaje o počtu zaměstnanců a obratu se uvádějí dle logiky stanovené v nařízení č. 651/2014 (resp. příloze I tohoto nařízení), což znamená, že se do těchto čísel promítají údaje i za údaje za propojené a partnerské subjekty. Parametry (např. počet zaměstnanců) za partnerské podniky se do výpočtu započítají jen zčásti podle míry majetkového propojení (buď dle podílu na základním kapitálu či na hlasovacích právech - podle toho, která z hodnot je vyšší), parametry za propojené podniky se započítávají ze 100 %.
Je tedy rozhodující určit, zda subjekt s 15 zaměstnanci a ročním obratem 90 tis. EUR v dotazu je partnerský nebo propojený podnik. Úplné znění toho, který podnik je propojený a který partnerský je vhodné prostudovat přímo v nařízení (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0651&rid=7) nebo v pomůcce, kterou k tomuto tématu je možné nalézt na stránkách Evropské komise http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/sme_definition/sme_user_guide_cs.pdf).
Zjednodušeně ale platí, že propojené podniky jsou podniky, mezi nimiž existuje některý z následujících vztahů:
a) podnik vlastní většinu hlasovacích práv akcionářů nebo společníků v jiném podniku;
b) podnik má právo jmenovat nebo odvolávat většinu členů správního, řídícího nebo dozorčího orgánu jiného podniku;
c) podnik má právo uplatňovat rozhodující vliv v jiném podniku podle smlouvy uzavřené s daným podnikem nebo dle ustanovení v zakladatelské listině, zakladatelské či společenské smlouvě nebo ve stanovách tohoto podniku;
d) podnik, který je akcionářem nebo členem jiného podniku, ovládá sám v souladu s dohodou uzavřenou s jinými akcionáři nebo společníky daného podniku většinu hlasovacích práv náležejících akcionářům nebo společníkům v daném podniku.
Jestliže dle dotazu subjekt ovládá jen 30 % jiného subjektu, pak se nejedná o propojené podniky ve smyslu definice výše, ale o partnerské podniky. Proto je správné uvést jako počet zaměstnanců 30 % * 15 = 4,5.
Údaje o počtu zaměstnanců a obratu za jiné subjekty (např. osoby, v nichž má žadatel/příjemce podíl) nejsou v žádosti o podporu potřeba. Nevyužívají se v hodnocení a výběru projektů ani dalších procesech. Tato pole jsou u subjektů jiných než Žadatel/Příjemce v žádosti o podporu nepovinná, tj. není třeba uvádět nějaké hodnoty.
Ano, souhlasím s Vámi. Dle Pokynů k vyplnění žádosti (http://www.esfcr.cz/file/9143/), str. 55 a dále, KAŽDÝ žadatel POVINNĚ uvádí údaje o počtu zaměstnanců a roční obrat.Do výpočtu obratu a počtu zaměstnanců žadatele nutné je zapojit údaje také za všechny partnerské podniky (subjekty) a propojené podniky (subjekty). Parametry (např. počet zaměstnanců) za partnerské podniky se do výpočtu započítají jen zčásti podle míry majetkového propojení (buď dle podílu na základním kapitálu či na hlasovacích právech - podle toho, která z hodnot je vyšší; v případě vzájemného vlastnictví se použije vyšší procentuální podíl. Parametry za propojené podniky se do výpočtu zahrnují celé. Vysvětlení pojmů je k dispozici v příloze I nařízení Komise č. 651/2014 na odkazu: http://eurlex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0651&rid=8.
Eva Kalinová