ZNEVÝHODNĚNÉ SKUPINY OSOB

V našich výzvách a projektech napomáháme k aktivnímu zapojování znevýhodněných osob zpět do společnosti. Řešíme také včasný přístup ke kvalitním a cenově dostupným sociálním službám. Podporujeme rovné příležitosti a pomáháme odstraňovat různé typy předsudků.

Mezi skupiny osob, jimž hrozí vyloučení a na které jsou výzvy cíleny, patří:

Jedná se o osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení (tělesné, mentální, duševní, smyslové nebo kombinované), jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.

Dříve vyhlášené výzvy:

Osoby pečující

Jedná se o osoby pečující o jinou osobu, které potřebují pomoc z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu, kdy opečovávaná osoba nemůže nebo nedovede vykonávat činnosti vedoucí k vlastní samostatnosti a soběstačnosti.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o děti a mládež ohrožené školním neúspěchem s důrazem na děti a mládež ze sociálně a ekonomicky znevýhodněného prostředí.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o rodiny s dětmi, které se nacházejí v těžkých situacích, které by mohly mít negativní dopad na vývoj dětí. Jedná se například o situace, kdy jsou děti ohroženy ztrátou bydlení nebo taková situace již nastala; či je ohroženo nebo narušeno fungování rodiny, s níž se nedokážou rodiče s dětmi vypořádat. V případě mladých dospělých se jedná o podporu mladých lidi při vstupu do samostatného života, kteří odcházejí z ústavní péče a náhradní rodinné péče.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o osoby/oběti ohrožené domácím nebo genderově podmíněným násilím včetně sexuálního (tj. osoby, které jsou vystaveny některé z těchto forem násilí, a to včetně dětí žijících v rodinách s výskytem domácího a genderově podmíněného násilí). Mezi uvedené osoby mohou patřit i osoby s vícečetným znevýhodněním, např. senioři/seniorky, osoby bez domova a osoby ohrožené ztrátou domova, zejména ženy, osoby se zdravotním postižením, osoby s dočasnou ochranou. Lze též zahrnout i oběti tzv. dalších typů násilí – např. násilí mezi mladými v partnerských vztazích, tzv. dating violence, kyberšikana, sexuální násilí v kyberprostoru apod.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o osoby vyčleněné nebo ohrožené vyčleněním mimo běžný život společnosti, které se do něj v důsledku nepříznivé sociální situace nemohou zapojit. Jedná se také o osoby, jejíchž nepříznivá sociální situace je zapříčiněna dluhy. Zejména jde o osoby předlužené, které mají výdaje vyšší než příjmy a nejsou schopny plnit své finanční závazky (např. nemají uhrazenu jednu splátku úvěru), případně jim taková situace bezprostředně hrozí.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o osoby/domácnosti v bytové nouzi s potřebou podpory, tedy osoby bez střechy, bez bytu, osoby žijící v nejistém nebo nevyhovujícím bydlení, odpovídající dle typologie ETHOS, případně další skupiny, jejichž znevýhodnění vede k jejich ohrožení bytovou nouzí (např. osoby ohrožené vystěhováním, osoby zatížené dluhy na nájmu a službách souvisejících s bydlením, které jsou ohroženy ztrátou nájemní smlouvy a vystěhováním, osoby ohrožené ztrátou bydlení z důvodu stížností sousedů a nadměrným opotřebováním bytů).

Dříve vyhlášené výzvy:

Otevřené výzvy:

Jedná se o osoby ve výkonu trestu odnětí svobody před opuštěním výkonu trestu nebo o osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody a po výkonu trestu v délce zpravidla 6 měsíců, resp. 12 měsíců.

Dříve vyhlášené výzvy:

Osoby závislé

Jedná se o osoby, které jsou ve stavu závislosti, kdy se bez dané látky, aktivity nebo osoby nedokážou obejít (např. závislost na návykové látce, na hazardních hrách, na práci apod.) nebo o osoby po prodělané rezidenční léčbě či osoby podstupující ambulantní léčbu závislosti.

Dříve vyhlášené výzvy:

Jedná se o skupinu přistěhovalců v ČR, která zahrnuje žadatele o azyl, uznané azylanty, cizince s uděleným vízem k pobytu nad 90 dnů, dlouhodobým nebo trvalým pobytem v ČR. Do níže uvedených výzev nebyly zahrnuty osoby s dočasnou ochranou (osoby přicházející do ČR z území Ukrajiny v důsledku války s Ruskou federací).

Dříve vyhlášené výzvy:

Společenství občanů ČR, žijících na jejím území, kteří se odlišují od ostatních občanů zpravidla společným původem, jazykem, kulturou a tradicemi a projevují vůli být považováni za romskou národnostní menšinu a kteří usilují o rozvoj a zachování vlastní svébytnosti, jazyka a kultury.

Dříve vyhlášené výzvy: