Dobrý den,
podle příručky pro vyplnění žádosti:
Při výpočtu počtu zaměstnanců a ročního obratu (a případně bilanční sumy rozvahy) je v souladu s koncepcí dle přílohy I nařízení Komise č. 651/2015 nutné zohlednit majetkové vazby žadatele na další subjekty. Do výpočtu je tak nutné zapojit údaje také za všechny partnerské podniky (subjekty) a propojené podniky (subjekty). Parametry (např. počet zaměstnanců) za partnerské podniky se do výpočtu započítají jen zčásti podle míry majetkového propojení (buď dle podílu na základním kapitálu či na hlasovacích právech - podle toho, která z hodnot je vyšší; v případě vzájemného vlastnictví se použije vyšší procentuální podíl). Parametry za propojené podniky se do výpočtu zahrnují celé. IS KP14+ při zadání počtu zaměstnanců zaokrouhlí vyplněnou hodnotu na celé číslo.
Příklad pro výpočet počtu zaměstnanců:
Žadatel má 50 zaměstnanců, jeho partnerský podnik, který je žadatelem vlastněn ze 40 %, má 20 zaměstnanců, druhý podnik, který žadatele vlastní z 80 % má celkem 15 zaměstnanců. Výsledná hodnota parametru „počet zaměstnanců“ je výsledkem výpočtu: 50 (za žadatele) + 20*40 % (za partnerský podnik) + 15 (za propojený podnik) = 50 + 8 + 15 = 73.
Je to tedy tak, že musím zahrnout do počtu zaměstnanců a ročního obratu i akciové společnosti ve kterých má město podíl, dle procentického podílu města v těchto společnostech? Nerozumím pojmu co je propojený podnik v podmínkách města?
Děkuji Gregorová
Dobrý den,
k Vašemu dotazu si dovolím ocitovat plné znění odpovědi metodického oddělení k problematice propojeného podniku a vyplňování Počtu zaměstanců a ročního obratu v žádosti o podporu.
S pozdravem
Hana Bartoníčková
Text odpovědi:
K vyplňování polí Počet zaměstnanců a Roční obrat v žádosti o podporu platí, že žadatel tyto údaje uvádí v logice dle přílohy I nařízení Komise č. 651/2015 ze dne 17. června 2014, kterým se v souladu s články 107 a 108 Smlouvy prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem.
Toto nařízení definuje propojené podniky tak, že propojenost podniků vzniká v situaci, kdy jeden subjekt fakticky ovládá (vlastní například podíl větší než 50 %) jiný subjekt. Z tohoto pravidla nejsou ve vztahu k municipalitám přímo v nařízení stanoveny žádné výjimky.
Naopak u partnerských podniků (ovládání z více než 25 %, ale nedosaženo propojenosti), je výjimka pro municipality stanovena tak, že územní samosprávný celek, jež má roční rozpočet nižší než 10 milionů EUR a má méně než 5 000 obyvatel, může své „partnerské podniky“ považovat za na sobě nezávislé (tj. nemusí je do Počtu zaměstnanců a Ročního obratu započítávat). Považovat subjekty, které obec ovládá z více než 25 % a zároveň maximálně z 50 % za nezávislé je dle nařízení možnost, nikoli povinnost. Je na rozhodnutí obce, zda údaje do žádosti stanoví bez nich nebo včetně nich.
Dobrý den,
máme tedy do subjektů projektu uvést všechny propojené a partnerské podniky ( jako osoby v nichž má žadatel podíl)?
Děkuji
Gregorová
Dobrý den,
odpověď na Vaši otázku je v řešení, uveřejněníme ji v řádu několika dnů.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
Hana Bartoníčková
Odpověď na doplňující otázku.
Dobrý den,
v záložce "Subjekty projektu" žadatel, kterého se tato povinnost týká, uvádí všechny subjekty, v nichž má podíl. Žadatel u těchto subjektů uvádí též výši podílu a to v poli "Procentní podíl". Více viz str. 68 Pokynů pro vyplnění formuláře žádosti o podporu z OPZ, vydání A4, kapitola 6.2.10 Záložka subjekty projektu.
S pozdravem
Hana Bartoníčková