Dobrý den,
prosím o odpověď na dotaz k řešení nemocenské u domovnice, který přeposílám:
V případě, že máme domovníka, který je na nemocenské a zaměstnavateli tak v této době nevznikají mzdové výdaje, je možné, aby jiný domovník v rámci zástupu za tuto nemocenskou pracoval přesčas? Stále samozřejmě v mezích pracovního úvazku 1.0. Práce přesčas by zajistila zastupujícímu domovníkovi vyšší plat. Mohl by to být uznatelný náklad, když se de facto jedná o to, že jeden domovník je zdravotně neschopen výkonu práce, tedy nevzniká mzdový výdaj, ale tento by se částečně přenesl na zastupujícího domovníka v rámci práce přesčas?
doplňující dotaz ode mne:
K problematice "přesčas" jsem našel jen otázku 2023/1224, kde se píše, že přesčas není vnímán jako nadúvazek. Jak je to ale s penězi? Domovník má limit 35 000 Kč, co by se stalo kdyby hodin bylo tolik, že by náklady byly nad 35 000 Kč - nebo se to takto nebere? Vše ve vazbě přesčas = práce za jiného domovníka, který čerpá nemocenskou. Platí, že v jakékoliv situaci je přesčas přímým uznatelným nákladem?
Děkuji
J. Šuléř
Dobrý den,
reaguji na komentář z 18. 3. 2024.
Ad. 1. Souhlasím a děkuji za upřesnění. Pro stanovení mezd/platů jednotlivých pozic se využije tabulka Obvyklých mezd/platů pro Operační program Zaměstnanost plus, protože jednou z podmínek způsobilosti výdaje je jeho hospodárnost, která má vazbu na ceny obvyklé.
Ad. 2. Prostředky mezi jednotlivými položkami rozpočtu 4. řádu můžete přesunovat, dle aktuálni potřeby, za pomoci podání žádosti o změnu, která musí být schválena ŘO.
Dle Spec. pravidel kap. 7.2.2: Čerpání prostředků v rámci jednotlivých položek schváleného rozpočtu nemůže být vyšší než rozpočet položky. V případě, že by hrozilo překročení rozpočtované částky u některé položky, musí být provedena rozpočtová změna tak, aby čerpání položky nepřevýšilo její plánovanou výši. Celkové překročení rozpočtu také není možné.
S pozdravem,
Ing. Jakub Slávka, DiS.
Dobrý den,
osobní náklady na domovníky představují částku určenou na mzdu po dobu celé realizace projektu, bez ohledu na měsíční čerpání. Limit 35 tis. Kč jste si nastavili sami. U domovníku žádný limit mzdového příspěvku stanoven není.
Bude-li tedy jeden měsíc pracovník nemocen, ale pozice bude obsazena, je možné příspěvek využít v následujících měsících (nebude-li pozice obsazena, pak čerpání nelze využít). Pravidla výzvy nestanoví limit měsíčního čerpání, v případě obsazení dané pozice. Nesmí však dojít k překročení stanovené částky na položce rozpočtu.
Dále upozorňuji, že způsobilým výdajem je nemocenská/ karanténa kratší než 14 dnů a hrazená zaměstnavatelem.
Ohledně přesčasů stále platí odpověď 2023/1224: přesčasy realizačního týmu jsou uznatelné, jsou-li v souladu se zákoníkem práce.
Děkuji za spolupráci,
Ing. Jakub Slávka, DiS.
Dobrý den,
děkuji za zpětnou vazbu. S interpretací, že jsme si 35 000 Kč jako limit pro domovníky stanovili sami, si dovolím mírně nesouhlasit - je to takové "ztraceno v překladu". Jednak se toto číslo objevilo v prezentaci MPSV z 09/22 - obvyklá odměna (21-35 000 Kč), dále se v pravidlech objevuje, že výše odměny se má pohybovat do výše obvyklé. Co si pamatuji, tak to tak bylo i komunikováno v širším kontextu osob, které byly napříč u koordinace "našich" ostravských projektů, s tím, že do rozpočtu uvádí mzda + soc/zdr. poj. (viz otázka 2022/1827). V odpovědi na otázku je uvedeno, že výše mzdy bude předmětem hodnocení. Toto vše bylo nutné aplikovat na naše potřeby.
Bude-li tedy pozice pod smlouvou/dohodou, lze peníze v rozpočtu využít. OK - jasná věc. Jak naložit s větou "Nesmí však dojít k překročení stanovené částky na položce rozpočtu". Bavíme se o úrovni 1.1.1? V rozpočtu RoPD máme pozice rozepsané na jednotlivé řádky (např. 1.1.1.1 - 1.1.1.6). Jsou tedy tyto prostředky v rámci nadřazené položky 1.1.1. Pracovní smlouvy volně převoditelné mezi sebou (a třeba využitelné operativně na přesčasy, jak bychom chtěli) nebo se věta týká už položek 4. řádu (1.1.1.1. - 1.1.1.6) a jakýkoliv přesun (ne nedočerpání řádků, ale přesun mezi nimi) bychom měli řešit formálně k nějakému datu přes ISKP?
Děkuji
J. Šuléř