Dobrý den, obracíme se na vás opět s otázkou způsobilosti paušálních výdajů v rámci projektu Domovník-preventista. Vím, že mě opět odkážete na Specifická pravidla pro příjemce dotace, nicméně zde není uvedena přesná odpověď a texty jde z našeho úhlu pohledu pochopit vždy jinak.
Jedná se o pořízení:
a) 90 kusů hasičských záchranných přístrojů (do každého vchodu obytného domu 1 hasící přístroj)
b) oprava zvonkového tabla u 20 vchodů (cena cca 35.000/Kč za vchod, dohromady tedy cca 700.000 Kč)
c) kamerový systém
- možnost zakoupení přenosných kamer (pro rotaci mezi vchody dle potřebosti) včetně instalace a záznamového vybvení - cca 300.000 Kč
- forma nájemní služby (25.000 Kč v případě pronájmu po dobu 2 let)
Prosím, je toto dle specifických pravidel možné?? V případě kontroly na místě se samozřejmě chceme vyvarovat chyb ve způsobilsoti či nezpůsobilosti paušálních výdajů.
Děkuji za reakci, za projektový tým
Michaela Pawerová
737 754 694
Dobrý den,
paušál má neinvestiční charakter, např. vzdělávání, nákup vybavení (neinvestice) a je určen pro naplnění cílů, hodnot indikátorů a účelu dotace. Bližší určení ze strany ŘO OPZ+ nebude nikdy definováno, protože vždy záleží jen na příjemci, jak tuto částku využije. Výdaje z paušální částky nepodléhají administrativní kontrole ZoR a ŽoP, ani kontrole na místě. V rámci projektu na podporu prevence kriminality (APK, domovníci) je nutné dodržet metodiku MV ČR, což je jasně uvedeno v popisu aktivity. Dodržování těchto pravidel při realizaci projektu může být kontrolováno ze strany ŘO OPZ+.
Pokud byste dospěli k závěru, že pořízení vybavení, oprava zvonků a kamerový systém splňují výše uvedené, pak by se mělo zřejmě jednat o veřejnou zakázku. Upozorňuji tedy, že pro Váš projekt, zjednodušeného vykazování, platí ustanovení uvedené v Obecné části pravidel pro OPZ+, příloze č. 1 (Metodický Pokyn Zakázky 21-27), konkrétně bod 4.4: „Příjemci nejsou povinni postupy upravenými v tomto MP zadávat zakázky na ty způsobilé výdaje, pro které bude ze strany příslušného ŘO stanoveno financování pouze metodou zjednodušeného vykazování nákladů. Současně platí, že je nutné dodržovat pravidla pro zadávání veřejných zakázek.“
Takové zakázky příjemci nevkládají do modulu VZ, na druhou stranu v případě, kdy je k tomu ŘO vyzve (kontrola na udání), to učinit musí a kontrola může proběhnout.
Dle Obecné části pravidel pro OPZ+ jsou daná následující ustanovení:
"Základní zadávací zásady viz § 6 zákona o zadávání veřejných zakázek, je zadavatel povinen dodržovat i v případě zakázek, jejichž financování je plně hrazeno z prostředků poskytnutých na projekt v některém z režimů zjednodušeného vykazování výdajů, tj. jsou hrazeny z prostředků na nepřímé náklady, na výdaje hrazené ze 40% paušální sazby, na standardní stupnice jednotkových nákladů (tzv. jednotkové náklady), anebo jednorázové částky.
Zákaz střetu zájmů je zadavatel povinen dodržovat i v případě zakázek, jejichž financování je plně hrazeno z prostředků poskytnutých na projekt v některém z režimů zjednodušeného vykazování výdajů.
Výslovné doplnění v tabulce 20, bod 22 písm. d):
d) Při zadávání veřejné zakázky došlo ke střetu zájmů ve smyslu kap. 20.1, o kterém zadavatel musel nebo vzhledem k okolnostem měl vědět, a zakázka byla zadána dodavateli, kterého se střet zájmů týká. Toto ustanovení se aplikuje i na zakázky, jejichž financování je plně hrazeno z prostředků poskytnutých na projekt v některém z režimů zjednodušeného vykazování výdajů.
Tabulka 20, bod 25:
Jiné porušení pravidel OPZ+ nebo MP Zadávání zakázek výše neuvedené, které mělo nebo mohlo mít vliv na výběr nejvhodnější nabídky, nebo které znemožnilo ověření souladu jeho postupu s pravidly OPZ+ nebo MP Zadávání zakázek včetně nedodržení základních zásad zadávacího řízení (tedy i v případě zakázek, jejichž financování je plně hrazeno z prostředků poskytnutých na projekt v některém z režimů zjednodušeného vykazování výdajů)."
Děkuji za spolupráci,
Ing. Jakub Slávka, DiS.
Komentáře k otázce