Na pomoc UA rodinám s dětmi organizujeme pro předškolní děti dopolední klub – rodiče si v té době mohou vyřídit své záležitosti, jít do zaměstnání atp. a děti jsou po tu dobu v bezpečném a podnětném prostředí. Klub navštěvují nejen ukrajinské děti, ale i české děti, vč. dětí romských (podpora integrace a společného soužití).
Je takováto aktivita v souladu s výzvou, zejména co se týče cílové skupiny? Tedy projektová aktivita určená nejen pro ukrajinské ale i pro české děti?
Kdo a jak by se započítával do indikátorů? Jen UA děti nebo všechny děti?
Děkuji, M. Pončíková
Dobrý den paní Pončíková,
v rámci výzvy jsou podporované aktivity zaměřené na péči o rodinu a děti – jedná se o zapojení dětí do neformální péče o děti předškolního věku,volnočasových aktivit/animačních programů, přičemž aktivita nepodporuje činnost dětských skupin. Mělo by docházet k zapojení neformálních služeb nejblíže k dítěti a rodině (mezigenerační výpomoc, svépomocné skupiny) ve smyslu koordinace různých komunitních zdrojů.
Aktivity musí být realizovány pro cílovou skupinu a to osoby přicházející do České republiky z území Ukrajiny v důsledku války s Ruskou federací dle § 3 odst. 2) zákona č. 65/2022 Sb. a dle §1 zákona č. 66/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, a dále také osoby, které po uplynutí výše uvedené dočasné ochrany setrvávají legálně na území ČR, a nachází se v nepříznivé sociální situaci.
Potřeby cílové skupiny musí být v projektu jasně zmapovány. Cílová skupina musí být v projektu jednoznačně vymezena jak z pohledu její velikosti, struktury, charakteru nepříznivé sociální situace a dalších specifik, tak z pohledu území/lokality (situační analýza).
V rámci indikátorů lze vykazovat pouze osoby spadající do cílové skupiny viz výše.
Hezký den
Lucie Trunečková
Komentáře k otázce