OPZ PLUS pro CLLD - příprava
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: dobrovolnická činnost
V rámci aktivity 1.1 je uvedeno, že dobrovolníci musí mít smlouvu o dobrovolnické činnosti. Mohu poprosit o přiklad situace, kdy je takovou smlouvu namístě uzavřít a je nějaký vzor, jak má vypadat? V rámci naší aktivity bude provozováno komunitní centrum zaměstnancem MAS - koordinátor / sociální pracovník. Ten vede a zajišžuje kulturní, společenské aktivity, řeší integraci cizinců i nově přistěhovalých do místní komunity, je nápomocen i seniorům a mládeži v jejich potřebách a aktivitách místních spolků, které využívají rovněž komunitní centrum. Osoby účastnící se aktivit centra a tím i projektu ale nedostávají žádné peníze a myslel jsem, že jsou jen podpořenými osobami (účastníky projektu). V jakém případě by museli mít onu dobrovolnickou smlouvu? Pokud by vedli nějaký kroužek systematicky a dlouhodobě? Je takovým dobrovolníkem člověk přednášející na besedě bez nároku na honorář?
Děkuji za odpověď.
1 Odpověď
Dobrý den,
dobrovolníci mohou být dobrovolníky podle § 115 odst. 2 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, podle § 3 zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě, a další dobrovolníci, kteří mají uzavřenou smlouvu o dobrovolné činnosti dle platné legislativy ČR.
Vzor dané smlouvy není k dispozici, příjemce si smlouvu musí vytvořit dle platných právních předpisů. Smlouva musí být uzavřena vždy, když dochází ke vstupu dobrovolníka do projektu.
Příklady dobrovolnických aktivit:
- aktivity podporující zapojování cílových skupin do dobrovolnické činnosti (péče potřebným spoluobčanům na bázi sousedské či generační výpomoci, podpora mezigeneračního setkávání, soužití a spolupráce, otevřené (dobrovolnické) komunitní kluby a komunitní setkávání jako prevence sociálního vyloučení, sousedský jarmark, komunitní kavárna či sdílená kuchyň nebo jídelna, spižírna, lokální potravinová banka včetně zajištění distribuce jídla, pomůcek, potřeb pro domácnost nebo ošacení, bazar, sociální šatník a pomoc v nouzi, pořádání veřejných sbírek za účelem podpory těch nejpotřebnějších v obci atd.
- mezigenerační projekty, např. dobrovolné hlídání a vyzvedávání dětí aktivními seniory nebo staršími vrstevníky dětí, navštěvování seniorů, osamělých občanů a lidí žijící v izolaci místními dobrovolníky s cílem posilování dobrých vztahů a rozšiřování pocitu sounáležitosti, programy podporující mezigenerační dialog a soužití (projekty mohou být postavené na práci koordinátora, který zajišťuje podporu pro rozvoj těchto aktivit, způsobilým výdajem může být i pojištění dobrovolníků a drobné výdaje spojené např. s dopravou apod.)
Cílová skupina Dobrovolníci působící v oblasti sociálních služeb a sociální integrace, resp. dobrovolnictví v sociálních službách, vztahující se k základním činnostem, není podporování v rámci aktivit v části 1.1. Osoby účastnící se aktivit komunitního centra (zde se nejedná o dobrovolníky) samozřejmě mohou být podpořenými osobami. Osoby, které se budou podílet na aktivitách komunitního centra bez nároku na honorář, budou dobrovolníky a v takovém případě by měly mít uzavřeny smlouvu o dobrovolnické činnosti (takovým člověkem může být přednášející na besedě bez nároku na honorář).
Michaela Lustigová
Komentáře k odpovědi
Diskuze
Dokumenty
Důležité otázky/odpovědi
Žádné otázky |
Komentáře k otázce