Dobrý den, prosím o vyjasnění nedávno zveřejněné informace o kontrolách zjednodušených metod vykazování.
Je zde uvedeno: "Pro paušální výdaje akce/projektu platí, že příjemce dotace není povinen:
prokazovat, na co byly ve skutečnosti použity*.
*Pokud prostředky poskytnuté na financování paušálních výdajů převyšují skutečnou výši paušálních výdajů příjemce dotace, ZŮSTÁVAJÍ PŘÍJEMCI DOTACE A POVAŽUJÍ SE ZA VYČERPANÉ/POUŽITÉ v rozsahu, v němž byly splněny podmínky pro jejich poskytnutí stanovené rozhodnutím o poskytnutí dotace."
V RoD je dále uvedeno toto: "Výdaje kryté paušální sazbou jsou považovány za uskutečněné ve výši, která je výsledkem násobku 40 % a částky odpovídající prokázaným způsobilým přímým osobním nákladům projektu."
Znamená to tedy, že příjemce není povinen paušál celý vyčerpat v rámci realizace projektu?Může případné ušetřené prostředky použít na výdaje realizované po skončení projektu na jiné aktivity organizace?
V minulosti jsme vždy na konci projektu dokládali účetní deníky, prokazující vyčerpání dotace včetně nepřímých nákladů v odpovídající percentuální výši, toto již nebude vyžadováno?
Předem děkujeme za vysvětlení.
S pozdravem
Klára Tidrichová
MAS Slezská brána, z. s.
Dobrý den,
z pohledu ŘO platí to, co je uvedeno v právním aktu o poskytnutí podpory, tj. že výdaje kryté paušálem se považují za uskutečněné, tj. vynaložené (spotřebované) ve výši 40 % z částky přímých osobních nákladů projektů. Čerpání prostředků krytých paušálem je v kompetenci příjemce, je ovšem nezbytné, aby příjemce dodržel právní předpisy ČR a EU. Dokladování účetních deníků prokazujících vyčerpání dotace včetně nepřímých nákladů se dle pravidel OPZ+ nevyžaduje.
S pozdravem Kušnirová
Žádné otázky |
Komentáře k otázce