03_16_065 Podpora ohrožených dětí a rodin a procesů v sociálně-právní ochraně dětí UZAVŘENO
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: partnerství, uznatelnost nákladů UZAVŘENO
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli platí v rámci výzvy 65 povinnost mít elektronický podpis a datovou schránku i pro partnery s/bez finanční spoluúčasti nebo je tato povinnost pouze pro žadatele projektu.
Dále mě zajímá, jestli je uznatelným nákladem realizace závěrečné konference projektu, kde bude pozvána CS projektu, budou tam prezentovány připravené metodiky a postupy.
Třetí dotaz se týká uznatelnosti nákladů při tvorbě a realizaci webových stránek projektu. Předpokládám, že tvorba webových stránek nepatří mezi přímé náklady. Nicméně bychom chtěli na webu realizovat např. poradnu a sdílení informací pro CS projektu, takový blog, na který by odpovídal metodik projektu. Je možné mít čas metodika v osobních nákladech?
Děkuji Vám za odpovědi. Mrázová
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den, co se týče konference a web.stránek, jednalo by se o aktivitu 2 Zavádění komplexních programů a nástrojů mezioborové a mezirezortní spolupráce, zavádění inovativních metod při řešení situace ohrožených rodin a dětí.
A jak píšete výše, nejednalo by se o publicitu, ale o možnost prezentace výstupů projektu pro CS, blog pro CS projektu a zdroj odborných informací pro CS projektu.
S pozdravem J.Mrázová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
partner s/bez finančního příspěvku nemusí disponovat datovou schránkou a elektronikým podpisem. K ostatním bodům vašeho dotazu bych potřebovala vědět, ke které aktivitě výzvy je vztahujete. Obecně patří náklady, které se týkají informačních a komunikačních opatření projektu (dříve publicita) do nepřímých nákladů (jak konference tak web), záleží ale, zda jde o prostou "publicitu" projektu nebo prezentaci výstupů.
S pozdravem
Tondlová Dita
Dobrý den,
pokud bude mít konference logiku a opodstatnění v projektu, bude pro projekt efektivní, tak ji jako nástroj mezioborové spolupráce nevylučuji. To samozřejmě posoudí externí hodnotitelé v rámci věcného hodnocení.
U webových stránek je to komplikovanější, protože se nám to může dostat do konfliktu s místem realizace a tudíž i s místem dopadu a programovou oblastí. Co se týče obsahu a jeho přínosu, ten musíte odůvodnit a obhájit si vy v popisu projektu.
Programovou oblastí dané výzvy je ČR bez hl. m. Prahy. Nejjednodušší a jednoznačně doporučovanou variantou tedy je realizovat celý projekt na území ČR bez hl. m. Prahy. V tomto případě by nebylo nutné posuzovat, jaká je vazba cílové skupiny na programovou oblast. Pokud to tak je a veškerá realizace vašeho projektu (tj. všechny aktivity) se bude odehrávat mimo Prahu, mělo by to být v pořádku.
Obecná část pravidel pro žadatele a příjemce, kap. 14.2 stanoví, že „pokud příjemce (příp. partner) nemůže projekt realizovat v programové oblasti stanovené výzvou k předkládání žádostí o podporu, může projekt z části, nebo zcela realizovat mimo programovou oblast, avšak pouze za podmínky, že zajistí, aby prospěch z realizace projektu měla pouze programová oblast. Prospěch území se posoudí prostřednictvím vazby cílové skupiny (resp. podpořených osob) na programovou oblast.“
V případě webového portálu vytvářeného mimo programovou oblast, u kterého není možné ověřit, kdo jej využívá, je třeba vyčíslit např. podíl cílové skupiny působících v nezpůsobilém regionu (hl. m. Praze) a tuto část nákladů nezahrnout do projektu. Např. v Praze vykonává činnost 20 % všech sociálních pracovníků v ČR, zbývajících 80 % vykonává činnost mimo hl. m. Prahu. Náklady na webový portál budou z projektu hrazeny z 80 %.
Pokud by webový portál umožňoval ověřit uživatele, např. by sloužil ke sdílení informací osobám, které se účastnily školení v rámci projektu, a u těchto osob by již byla ověřena vazba na programovou oblast, nebylo by nutné vazbu na území u portálu dále zkoumat.
Výše uvedené platí za podmínky, že se jedná o přímé náklady. Pokud by se jednalo o publicitu projektu a tudíž nepřímé náklady, nebylo by třeba územní způsobilost posuzovat.
S pozdravem
Tondlová Dita