Dobrý den. Máme Sociální podnik, tento je však pouze účetní jednotkou NNO (o.p.s.). Z této účetní jednotky chceme udělat Sociální podnik s.r.o. Mám následující otázky:
-kdo ponese zátěž předchozího de minimis (příjemce dotace o.p.s. nebo nové s.r.o.)?
-bude toto nové s.r.o. oprávněným žadatelem ve výzvě 015? Bude založeno v cca 09/2015
Děkuji
Dobrý den,
nově založené s.r.o. bude oprávněným žadatelem v této výzvě. Pouze si Vás dovoluji upozornit, že při věcném hodnocení projektů nově vzniklých podniků, které nemohou poskytnout údaje za předchozí účetní období a prokázat tak personální, finanční a provozní kapacity žadatele, mohou být tyto projekty posouzeny jako rizikové. Rizikovost není v tomto ohledu posuzována u projektů s celkovými způsobilými výdaji nepřevyšujícími 2 mil. korun.
Pokud je podnik založen jiným subjektem, vztahují se na něj limity podpory de minimis pokud je tento nový podnik subjektem většinově vlastněn či ovládán a je možné je považovat za „jeden podnik“. Definici „jednoho podniku“ naleznete v Obecné části pravidel pro žadatele a příjemce http://www.esfcr.cz/dokumenty-opz.
Jedním podnikem podle nařízení č. 1407/2003 jsou chápány veškeré subjekty, které mezi sebou mají alespoň jeden z následujících vztahů:
a) jeden subjekt vlastní většinu hlasovacích práv, která náležejí akcionářům nebo společníkům, v jiném subjektu;
b) jeden subjekt má právo jmenovat nebo odvolat většinu členů správního, řídícího nebo dozorčího orgánu jiného subjektu;
c) jeden subjekt má právo uplatňovat rozhodující vliv v jiném subjektu podle smlouvy uzavřené s daným subjektem nebo dle ustanovení v zakladatelské smlouvě nebo ve stanovách tohoto subjektu;
d) jeden subjekt, který je akcionářem nebo společníkem jiného subjektu, ovládá sám, v souladu s dohodou uzavřenou s jinými akcionáři nebo společníky daného subjektu, většinu hlasovacích práv, náležejících akcionářům nebo společníkům, v daném subjektu.
S pozdravem
Markéta Kousková
Dobrý den,
rizikovost, o které píši výše spočívá v tom, že podnik nemůže prokázat obrat za minulý rok, ani počet zaměstnanců - tedy nelze určit přiměřenost plánovaného projektu vůči personálním, finančním a provozním kapacitám žadatele, viz Příručka pro hodnotitele (7.1.8).
Nejedná se o bodové kritérium, hodnotí se jako 1) vyhovuje, nebo 2) nevyhovuje. Pokud žádost získá hodnocení "nevyhovuje", nemůže ve věcném hodnocení uspět.
V případě, že v podnikatelském plánu dostatečně popíšete návaznost a propojenost nového podniku na jiný "mateřský" subjekt, který může prokázat obrat a počet zaměstnanců, hodnotitelé by měli tyto kapacity brát při hodnocení v úvahu.
S pozdravem
Markéta Kousková
Dobrý den, zajímalo by mě, v čem může být sociální podnik znevýhodněn, když bude posouzen jako rizikový. (jde o nový sociální podnik a způsobilé výdaje budou více jak 2 mil.) V čem bude spočívat rizikovost? Budou tam nějaké bodové strážky? Jak se budou hodnotit dvě žádosti se stejným počtem bodů, při čemž jedna žádost bude považována za rizikovou.
Děkuji
Dobrý den. V souvislosti s předchozí komunikaci bych měla taktéž jeden dotaz.
Pokud nové s.r.o. jako sociální podnik založí nezisková organizace o.p.s., která má obraty ale pouze z nevýdělečné činnosti, vadí to nějak z hlediska rizikovosti, či nikoliv? Jedná se jen o prokázání toho, že neziskovka, která s.r.o. založí a bude ho i spravovat má zkušenost s vedením zaměstnanců, správou financi a tak podobně? Nebo je potřeba prokázat zkušenost s podnikáním?