03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: otázky k rozpočtu
Dobrý den. Měla bých pár dotazů k rozpočtu.
Pokud předmětem sociálního podníkání je kavárna, jak bychom měli postupovat v případě následujících bodů rozpočtu:
1. Nájem za prostory kavárny bude-li v něj pracovat 4 osoby z CS + 1 osoba provozního mimo CS půjde do přímých či nepřímých nákladů?
2. Náklady na vybudování infrastruktury: sociální zařízení, zázemí kavárny, klimatizace jsou způsobilé v rámci zmiňovaných 20 % křížového financování? Nebo z křížového financování lze financovat pouze úpravy pro zdravotně postižené?
3. Kam patří zařízení nad 40 000 Kč, konkrétně kávovar?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
J. Judlová
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den.
Děkuji za odpověď. Ještě bych měla konkrétní dotáz.
Prostory, které chceme pro účely kavárny pronajmout jsou holé a proto, že jsou víceúčelové veškerá jejích úprava, včetně nákupu sociálního zařízení (WC mísy, umyvadla apod.) je na nás. Pro pronajmatele to není zhodnocení majetku, protože pokud z prostoru půjdeme přič, tak všechno toto zařízení se odstraní a znovu se vratí do původního stavu. V souvislosti s tím mám dotaz: patří umyvadlo, wc mísa, klimatizační jednotka, přídavné topení do položky zařízení nebo do infrastruktury? (Přípojky na vodu, odpady, rozvody elektriky tam již jsou). My jen kupujeme tyto věci a umístíme je do prostoru.
S pozdravem J. Judlová
Komentáře k odpovědi
Děkuji za odpověď.
Ještě bych potřebovala upřesnit informace s ohledem na spolufinancování.
Pokud tyto zmíněné úpravy budeme financovat z vlastních zdrojů, půjde takto vynaložené prostředky zařadit jako spolufinancování projektu?
Nebo tyto úpravy vůbec nemůžeme do projektu zařadit?
Dobrý den,
Investice do infrastruktury naše výzva nepodporuje. Naše výzva podporuje:
6.4.6 Drobné stavební úpravy
Výdaje na drobné stavební úpravy jsou způsobilé pouze tehdy, pokud cena všech dokončených stavebních úprav v jednom zdaňovacím období nepřesáhne v úhrnu 40.000 Kč na každou jednotlivou účetní položku majetku (např. výdaje spojené s úpravou pracovního místa nebo které usnadní přístup osobám zdravotně postiženým). Stavební úpravy přesahující limit 40 000,- Kč za účetní položku je možné financovat v rámci Křížového financování (viz kap. 6.4.9 Křížové financování).
a
6.4.3 Nákup zařízení a vybavení, ale pozor:
Mezi zařízení a vybavení se nezařazují výdaje za nákup infrastruktury. Za infrastrukturu se považují budovy, stavby, pozemky a technická zařízení nezbytná pro fungování budov a staveb, s nemovitostmi pevně spojená (vodovod, kanalizace, energetické, komunikační vedení apod.) Domnívám se, že bez wc mísy, umyvadla by se prostor nedal využívat k účelům projektu, tudíž to je nezbytné pro fungování budovy. Zařízení a vybavení by mělo sloužit přímo pro podporu činnosti CS.
Ráda bych připomněla hospodárnost, efektivitu a účelnost vynaložených investic.
S pozdravem
M. Bráchová
Dobrý den,
1) pokud osoba provozního, bude pracovat s CS (vedoucí směny apod.), pak nájem půjde z přímých nákladů a služby z nepřímých. Pokud provozní nebude přímo pracovat s CS, ale bude to vedoucí kavárny jako takový (pracovat a vést CS bude někdo jiný), pak se nájem musí rozpočítat a to podílově, kdy 4/5 půjdou z přímých nákladů a 1/5 z nepřímých nákladů, služby z nepřímých nákladů. Podmínkou pro zahrnutí mezd do přímých nákladů je přímá podpora a práce s CS.
2) V naší výzvě lze křížové financování použít pouze na stavební úpravy prováděné za účelem usnadnění přístupu a pohybu osobám se zdravotním postižením nebo úpravy pracovních prostor pro osoby se zdravotním postižením.
3) Kávovar a ostatní zařízení a vybavení nad 40.000,- Kč, patří do kapitoly 1.1.3.1.
S pozdravem
M. Bráchová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
je možné stavební úpravy, které nesplňují podmínku úpravy místa pro zdravotně postižené, nicméně jsou pro realizaci projektu a práci CS nezbytné, např. oddělení prostor dle hygienických norem apod., uhradit z nepřímých nákladů?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
1) Ano, stavební úpravy se musí vztahovat pouze k úpravě pracovního místa pro osoby zdravotně postižené, případně k usnadnění přístupu k pracovnímu místu CS (např. rozšíření dveřních zárubní pro průjezd vozíku atd.)
2) Specifikovat účetní položku, bez konkrétního příkladu o co by se mělo jednat lze velice těžko. Tento pojem, je převzat z účetnictví, tj. zpracovatel účetnictví by měl usoudit ze zkušeností a znalostí co je a co není účetní položkou.
S pozdravem
M. Bráchová
Dobrý den,
v souvislosti se stavebními úpravami bych se ráda zeptala, zda jsou nějak omezené drobné stavební úpravy, které budou mimo režim křížového financování (viz specifická pravidla pro žadatele, kap. 6.4.6).
1) Musí se také vztahovat pouze k úpravě pracovního místa pro osoby zdravotně postižené?
2) Co přesně znamená omezení "40.000 Kč na každou jednotlivou účetní položku majetku"?
Předem děkuji za odpověď.
V. Štěrbová
Dobrý den,
stavební úpravy, které zmiňujete výše, jsou nezpůsobilé, jelikož naše výzva investice do infrastruktury nepodporuje, tudíž do projektu nepatří.
S pozdravem
M. Bráchová