03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Sociální podnikání v rámci již existujícího živnostenského oprávnění
Máme mimo jiné živnostenský list pro Činnosti v oblasti informačních technologií. Z faktur jsme schopni doložit, že za celou dobu existence se jednalo vždy o programování spojené s elearningem a LMS ( learning management system). V zamýšleném projektu a v budoucnu se chceme v rámci sociálního podnikání věnovat tvorbě mobilních aplikací. Jednalo by se o totožný živnostenský list, protože to spadá do činnosti v oblasti informačních technologií. Je možné to takto udělat, přestože o nový živnostenský list nepotřebujeme žádat, ale jedná se o úplně jinou oblast činnosti? Jak bychom to v žádosti dokladovali?
Komentáře k otázce
3 Odpovědi
Dobrý den,
jestli to tedy dobře chápu, JE tedy možné splnit pouze jednu z podmínek tzn. "rozvoj = rozšíření (personální a současně produkční) kapacity" s tím, že stávající podnik podnikající ve výrobě potravin (v současné době není sociálním podnikem) vytvoří na novém místě divizi, kde bude vyrábět stávající produkty, ale zároveň zaměstná nové zaměstnance z CS. Dále tedy přijme principy sociálního podnikání na CELÝ podnik. Nebo tyto principy sociálního podnikání stačí prokázat jen u nově vytvořené divize?
Děkuji za odpověď
P. Tichánek
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
v případě, že půjde o rozvoj, tj. rozšíření personální a současně produkční kapacity musí se celý podnik přihlásit k principům sociálního podnikání a principy dokladovat a naplňovat v rámci celého podniku. V rámci rozšíření produkční kapacity musí zároveň dojít k rozšíření personálnímu, tj. zaměstnat nové zaměstnance z cílových skupin dle výzvy. V žádném případě se nesmí jednat o formální přesun podnikání (např. přesun stávajících zaměstnanců z cílových skupin na nové místo).
V případě, že se bude jednat o nově zřízenou živnost subjektu již existujícího či rozšíření o nový obor činnosti, je možné aby se pouze tato nově zřízená "divize" podniku přihlásila k principům sociálního podnikání a k jejich následnému naplňování.
S pozdravem
L. Janatová
Ještě bych měla jednu připomínku, totiž v dnešní době už se vydávají na živnosti volné ŽL, které vlastně zahrnují všechny volné živnosti. Zní to takto:
"výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona." (vlastně se vylučují jen ty vázané)
Tedy jakým způsobem mám vlastně prokazovat, že jsem jednu z těch činností dělala nebo nedělala? Jedině snad prohlášením, že jsem v této živnosti nebo vůbec nepodnikala. :o)
Mám totiž takto již dva roky koncipovaný ŽL, na který jsem ještě nikdy nepodnikala (byť jsem ten záměr měla) a živnost je prozatím ty dva roky přerušená.
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
v živnostenském oprávnění vydaném na předmět podnikání "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona" jsou uvedeny jednotlivé obory činnosti, které si podnikatel při ohlášení živnosti vybere ze seznamu, uvedeného v příloze č.4 živnostenského zákona. Nový obor činnosti lze příp. doplnit formou žádosti o změnu živnostenského oprávnění (tato změna by neměla být zpoplatněna).
V případě, že jste nepodnikala, uvádíte tuto skutečnost ve svém podnikatelském plánu v informacích o sociálním podniku.
Že se jedná o novou aktivitu, prokazují příjemci dotace nejčastěji při kontrole na místě, příp. v rámci administrativní kontroly Zprávy o realizaci na vyzvání poskytovatele dotace (přičemž je primárně na příjemci, aby tuto skutečnost prokázal, ve Vašem případě proto doporučuji např. uschovat potvrzení o přerušení živnosti, které časově navazuje na jeho zřízení).
S pozdravem
M. Kousková
Dobrý den,
v rámci jednoho živnostenského oprávnění lze založit sociální podnik, je nutné splnit mimo jiné bod 4.1. výzvy : Vznik a rozvoj (rozšíření kapacity podniku) nových podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání – integrační sociální podnik.
Novou aktivitou se rozumí:
- podnikatelská aktivita nově vzniklého subjektu,
- podnikatelská aktivita jako nově zřízená živnost subjektu již existujícího,
- rozšíření o nový obor činnosti v rámci stávajícího oprávnění k podnikání,
- rozvoj = rozšíření (personální a současně produkční) kapacity sociálního podniku v rámci stávajícího oprávnění k podnikání. Rozšířením produkční kapacity se rozumí: rozšíření portfolia nabízených produktů a služeb, rozšíření prostorové kapacity daného podniku nebo zřízení divize na novém místě/v jiném regionu. Rozšířením personální kapacity se rozumí přijetí dalších zaměstnanců z cílových skupin na nově vytvořená místa vzniklá s produkčním rozšířením kapacity. Způsobilé výdaje projektu jsou v tomto případě pouze ty, které se týkají rozšíření kapacity podniku. Musí dojít k vytvoření nových pracovních míst pro osoby z cílových skupin tak, aby byl splněn 30% podíl zaměstnanců z cílových skupin z celkového počtu zaměstnanců sociálního podniku, tzn., že celá společnost musí splňovat principy sociálního podnikání. Prioritním hlediskem bude v tomto případě efektivita a hospodárnost zvoleného postupu při naplňování jasně definovaných potřeb konkrétního podniku.
Ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o rozvoj=rozšíření kapacity podniku (chcete podnikat ve stejném oboru činnosti v rámci jedné živnosti). Tuto okolnost uvedete v podnikatelském plánu (v žádosti byste popsal Vaší stávající podnikatelskou aktivitu a zároveň i novou podnikatelskou aktivitu, z jejíhož popisu by měl být zřejmý rozdíl mezi původní a novou oblastí podnikání/produktem).
S pozdravem
M. Bráchová
Dobrý den,
v případě, že se jedná o nový produkt (mobilní aplikace) lze tento nový segment považovat za rozvoj - produkční a personální kapacity. Rozšířením produkční kapacity se rozumí: rozšíření portfolia nabízených produktů a služeb, rozšíření prostorové kapacity daného podniku nebo zřízení divize na novém místě/v jiném regionu. Rozšířením personální kapacity se rozumí přijetí dalších zaměstnanců z cílových skupin na nově vytvořená místa vzniklá s produkčním rozšířením kapacity. Způsobilé výdaje projektu jsou v tomto případě pouze ty, které se týkají rozšíření kapacity podniku. Musí dojít k vytvoření nových pracovních míst pro osoby z cílových skupin tak, aby byl splněn 30% podíl zaměstnanců z cílových skupin z celkového počtu zaměstnanců sociálního podniku, tzn. že celá společnost musí splňovat principy sociálního podnikání. Prioritním hlediskem bude v tomto případě efektivita a hospodárnost zvoleného postupu při naplňování jasně definovaných potřeb konkrétního podniku.
V případě podávání projektové žádosti uvedete v podnikatelském plánu v kap. 2 (popíšete, co děláte nyní, o co se rozšiřujete a), další části plánu (např. analýza trhu) se budou týkat už jen nového produktu. Faktury a jiné dokumenty nedokládáte.
S pozdravem
L. Janatová