03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: bez finanční historie...
Prosím o posouzení mého případu... roky 2000 - 2010 jsem byla OSVČ, bylo to ale při mateřské dovolené, takže příjmy malé. Pak do r. 2014 jsem musela na ÚP. Nyní od 1.1.2015 jsem opět OSVČ. Sociální podnik tudíž zakládám jako rozšíření živnosti o novou. Patřím i takto k těm "bez finanční historie"?
Jak zde na fóru bylo už zmiňováno, výzva si tomto bodě vlastně odporuje. Protože je určena právě na podporu nově vznikajících sociálních podniků, přesto těm opravdu novým klade velkou překážku. Svým způsobem ony 2mil. na 24 měs. pokryjí tak akorát realizační tým, administrativu apod. Jak má zbýt na zaměstnance z CS a nezbytné investice... Není to nějaká metodická chyba? Děkuji za ověření :)
1 Odpověď
Vážená paní Vašíčková,
v rámci kritéria "Ověření administrativní, finanční a provozní kapacity žadatele" se hodnotí přiměřenost plánovaného projektu vůči údajům (personálním a finančním) vykázaným za poslední účetní období.
U subjektu žadatele do hodnocení podniku vstupují propojené či partnerské podniky ve smyslu Nařízení Komise (EU) č. 651/2014 (Přílohy I, Čl. 3).
"Partnerské podniky" jsou podniky, mezi nimiž existuje následující vztah: (mateřský) podnik vlastní sám nebo společně s jedním či více propojenými podniky 25% nebo více základního kapitálu nebo hlasovacích práv jiného podniku.
"Propojené podniky" jsou podniky, mezi nimiž existuje vztah spočívající v uplatňování většiny rozhodovacích, hlasovacích práv v jiném podniku, popř. disponuje jinými pravomocemi dle uvedeného Nařízení (přesná definice viz text Nařízení).
Subjekt s historií, popř. vazbou na propojený či partnerský podnik povinně v žádosti uvádí počet zaměstnanců a obrat za poslední účetní období.
Subjekt, jenž je žadatelem v rámci Výzvy č. 15, a nemá historii (vzniká nově), ani propojený či partnerský vztah k jinému podniku a způsobilé výdaje projektu převyšují 2 mil. Kč, nemusí být nutně vyhodnocen jako vysoce rizikový a tedy (ve smyslu daného kritéria) nevyhovující.
Je nezbytné, aby žadatel v projektové žádosti o to více podrobně popsal, jakým způsobem bude administrativní, finanční a provozní kapacita zajištěna. Je nutné řádně a detailně popsat budoucí fungování nově vznikajícího podniku, kompetence členů realizačního týmu, stakeholdery, partnery atd. Výsledné hodnocení dostatečnosti kapacit pro úspěšné fungování podniku pak záleží na odborném posudku hodnotitelů. Hodnocené kritérium (viz Příručka pro hodnotitele, Kpt. 7.1.8), resp. dvě z jeho pomocných podotázek (8.1, 8.2) je možné "ve výjimečných a řádně odůvodněných případech" hodnotit jako vyhovující a u všech projektů je důležité posouzení údajů popsaných v žádosti (podotázka 8.3).
Administrativní, finanční a provozní kapacitu i nového "nezávislého" podniku se způsobilými výdaji projektu převyšujícími 2 mil. Kč je tak možno hodnotit jako vyhovující.
S přátelským pozdravem
Veronika Pokorná
Komentáře k otázce