03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: CS a způsobilost majetku
Dobrý den,
prosím, chápu to správně, pokud bude náš sociální podnik zaměstnávat celkem 6 lidí, z toho 2 přímo z CS, dále 1 vedoucí, který bude pracovat s CS a zajišťovat marketing a další 3 běžní zaměstnanci, tak:
- mzdové výdaje 2 zaměstnanců z CS budou uvedeny v položce "Přímá podpora cílové skupiny"
- mzdové výdaje vedoucího budou také způsobilé a uvedené v položce "osobní náklady"
- mzdové výdaje zbývajících 3 zaměstnanců budou nezpůsobilé
- celkový počet účastníků pro indikátor = 3
Pokud budeme v rámci projektu pořizovat vybavení kuchyně nezbytné pro fungování sociálního podniku, tak způsobilá bude 1/2 ceny tohoto vybavení, v poměru celkového počtu účastníků na celkovém počtu zaměstnanců? Děkuji.
Přeji pěkný den
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
ad1) CS jsou placeny z přímé podpory,
ad2) vedoucí CS, mistr či jiný pracovník pracující s cílovou skupinou bude v kpt. Osobní náklady,
ad3) v případě, že to budou běžní zaměstnanci podniku, není možné hradit jejich mzdy z přímých nákladů (případně je můžete hradit z nepřímých nákladů),
ad4) indikátro 6 00 00 bude mít hodnotu 2
ad5) poměrová část kuchyně bude dle počtu zaměstnanců z CS, kteří ji budou využívat ke své práci.
S podzravem
L. Janatová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
velmi děkuji za odpovědi. Prosím, bylo by možné ještě specifikovat přesněji odpověď k dotazu ohledně způsobilosti vybavení, zda tedy je možné nárokovat 100 %, nebo jen 1/3? Děkuji.
Přeji pěkný víkend
Dobrý den,
za "běžné zaměstnance" jsou považováni zaměstnanci v projektu, tj. napři. projektový či finanční manažer, kteří jsou hrazeni z nepřímých nákladů. náklady na mzdy zaměstnanců, kteří nejsou do projektu zapojeni, jsou nezpůsobilé. Na základě výše uvedeného popisu, si Vás dovoluji upozornit, že pokud bude ve společnosti zaměstnána např. účetní a manažer podniku apod., pravděpodobně nenaplníte sociální principc, kde podíl osob ze znevýhodněných skupin tvoří více než 30% zaměstnanců.
Efektivnost, hospodárnost a účelnost projektového rozpočtu bude předmětem věcného hodnocení.
Pravidly pro zadávání zakázek jsou povinni se řídit veřejní, dotovaní a sektoroví zadavatelé. Dotovaným zadavatelem je právnická nebo fyzická osoba, která zadává veřejnou zakázku hrazenou z více než 50-ti% z peněžních prostředků z veřejných zdrojů. V případě, že je procento peněžních prostředků veřejných zdrojů nižší, jak uvádíte výše, tato povinnost se na Vás nevztahuje.
Děkuji za pochopení.
L. Janatová
Dobrý den,
děkuji. Jedná se o restauraci, zaměstnance tvoří: 1 x vedoucí pracující s CS, 2x osoby z CS (1 kuchař, 1 číšník), 3 x běžní zaměstnanci (kuchař, číšník, pomocná síla). Jde mi tedy o to, zda 3 běžné zaměstnance lze hradit z nepřímých výdajů.
Dále pak o to, zda vybavení kuchyně, které je nezbytné pro provoz celého sociálního podniku lze zahrnout do způsobilých výdajů v celé výši nebo jen z 1/3, protože bez jeho pořízení by nefungoval celý sociální podnik. Nejedná se o typ vybavení, jako např. notebook, u něhož lze říct, že slouží jednomu nebo druhému zaměstnanci. Děkuji a přeji pěkný den.
Dobrý den,
první komentář: ano, v případě hrnců, příborů a dalších věcí, které jsou potřebné pro práci cílové skupiny, je lze zahrnout do přímých nákladů.
druhý komentář: zde záleží, jaké běžné zaměstnace tím myslíte (toto neuvádíte v tomto dotaze a ani v dotaze v 15.10).Z nepřímých nákladů je možné hradit pouze výdaje související s projektem.
Dotaz k výběrovému řízení bude položen metodickému odd.
L. Janatová
Dobrý den,
ještě mě v této souvislosti napadají dvě otázky. Jednak si nejsem jistá, zda jde tedy mzdy zaměstnanců mimo CS nárokovat z nepřímých výdajů (dle odpovědi výše ano, dle odpovědi u otázky z 15. 10. nikoliv).
Pokud tedy lze do způsobilých výdajů zahrnout např. jen 1/6 výdajů, musí se pak skutečně realizovat VŘ dle pravidel programu, pokud je majetek v částce např. 410 000 Kč a žadatel na něj dostane dotaci jen 68 tis. Kč??? Děkuji.
Pěkný den
Dobrý den,
děkuji. Takže i když se jedná o vybavení nezbytné k fungování celého sociálního podniku, tak způsobilá je jen ta jeho část využívaná CS? Pokud bude v CS zaměstnán kuchař a číšník, lze říct, že oba zaměstnanci toto vybavení využívají (hrnce, konvektomat, příbory atd.)? Děkuji.
Dobrý den,
zařízení a vybavení je možné ze 100 % pořizovat jen ve vztahu k přímým pracovním potřebám cílové skupiny (např. v případě šicí dílny, na pozici šičky šicí stroj hrazený ze 100 %). Vybavení kuchyně, tzn. jednotlivé pracovní pomůcky pro cílovou i necílovou skupinu, je nutné nahlížet podobně, tzn. bude-li se zařízením kuchyně pracovat výhradně CS, je možné hradit ze 100 % (např. pozice mytí nádobí - myčku je možné hradit ze 100 %), bude-li zde pracovat i zaměstnanec z necílové skupiny (což je nezpůsobilý výdaj), je rovněž toho zařízení (či jeho část) považováno za zařízení nezpůsobilé.
Nicméně, opět si Vám dovolím zopakovat, že efektivnost, hospodárnost a účelnost projektového rozpočtu bude předmětem věcného hodnocení.
Doufám, že je to takto dostačující.
S pozdravem
L. Janatová