03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Vztah Mateřská a dceřinná společnost vs. předseda, jednatel. Spící podnik
Dobrý den, dotaz je následující: Mateřská společnost zapsaný spolek zřídila svou dceřinou společnost s.r.o., v mateřské společnosti je v současnosti předsedou stejná osoba jako jednatel s.r.o., dle výzvy toto není možné, ale jelikož změnu bychom nyní nestihli učinit, chci se zeptat zda je možné změny ve statutárních orgánech provést až po zahájení projektu tj. do 3 měsíců od začátku projektu, stejně tak zapracovat až v této době do zakládací listiny standardy sociálního podniku. Jedná se o podnik s.r.o., který byl zřízen již před několika lety, ale nikdy svou činnost nevykonával. Lze využít tento zřízený podnik a čím lze doložit svou prozatimní nečinnost. Děkuji Turková
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
naplňování principů sociálního podnikání bude prokazováno na konci realizace podniku, jejich kontrola bude již v průběhu realizace.
"Novost" podnikatelské aktivity se bude prokazovat v rámci kontrol na místě, přičemž způsob prokázání zahájení nové aktivity volí žadatel, přístup je individuální (např. novým živnostenským oprávněním, účetními záznamy, dokumenty FÚ, porovnání katalogů s nabídkou služeb apod.).
S pozdravem
M. Kousková
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
kde se přesně uvádí, že je pro tuto výzvu nepřípustné, aby byla v mateřské společnosti NNO (spolek) předsedou stejná osoba jako je jednatel s.r.o.sociální firmy, která chce požádat o dotaci z tohoto OP? Naše sociální firma s.r.o. byla rovněž založena spolkem, přičemž předseda je součansně jednatelem sociální firmy a již jsme z OPZ v minulosti čerpali. Jak to tedy je?
Děkuji
Hofmanová
Dobrý den,
výčet vztahů výzva neuvádí, jen zmiňuje nezávislost v případě, kdy jsou zřizovateli obce (viz příloha č. 2 výzvy). Koncept sociálního podnikání zdůrazňuje, že sociální podnik má fungovat nezávisle a samostatně, čehož lze dosáhnout i tím, že tuto skutečnost uvedete např. ve vnitřních předpisech organizace. Formálně je tedy možné, aby činnost vykonávala jedna osoba, nebo aby byly organizace propojené, ale kompetence ve smyslu autonomie sociálního podniku jsou právě upraveny v interních předpisech.
S principem nezávislosti souvisí do jisté míry i princip dekomkratický, dle kterého se mají na směřování podniku podílet zaměstnanci podniku, jejich zapojení bude rovněž upraveno interním předpisem.
S pozdravem
M. Kousková