03_15_015 Podpora sociálního podnikání
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: obecný dotaz k celkovým výsledků hodnocení všech projektů
Dobrý den paní Škantová,
po prostudování všech dosavadních výsledků zasedání výběrové komise jsem se chtěl zeptat, zda takto vysoké procento nepodpořených projektů nevypovídá něco o celkovém konceptu sociálního podnikání, který je v současné době prosazován MPSV.
V rámci seminářů, kterých jsem se účastnil jsem cítil důraz na ekonomickou stránku sociálního podniku a jeho následnou udržitelnost. Z textu hodnocení našeho projektu značná část výhrad hodnotitelů směřovala na nedostatečnou práci s cílovou skupinou zaměstnanců. To jsou však do jisté míry dost protichůdné záležitosti, neboť buď je budeme stále školit, motivovat, podporovat se či jinak zapojovat do činnosti podniku, a nebo budeme skutečně pracovat a vydělávat nějaké prostředky, abychom nemuseli podnik ihned po ukončení dotace zavírat, jak se ve valné většině děje.
S pozdravem
Stanislav Kovář
1 Odpověď
Dobrý den,
koncept sociálního podnikání tak, jak ho prezentuje MPSV i další rezorty (při nastanování výzev jsme vždy vycházeli z pojetí TESSEA), v sobě spojuje více principů. Ekonomický a sociální princip, které jsou nejvíce akcentované v rámci tzv. integračních sociálních podniků, mají být podle tohoto pojetí vyvážené (to se následně odráží i v projektových žádostech v pojetí/popisech cílů, aktivit). Hodnotitelé takovou vyváženost posuzují a ve svých posudcích zdůrazňují. Obecně lze doporučit, že je nezbytné klást stejný důraz na ekonomickou i sociální stránku podniku (přesvědčit o ekonomické udržitelnosti záměru a současně popsat, jak, proč, pro koho (...) bude poskytována psychosociální podpora. Bez sociálního principu pak koncept sociálního podnikání ztrácí opodstatnění (žadatel může žádat o finanční prostředky pro malé a střední podniky např. prostřednictvím MPO). Obdobně zásadní a určující je ekonomický princip, protože jeho nenaplněním žadatelé spíše spadají do oblasti sociálních služeb.
Pokud by mělo dojít k přehodnocení konceptu sociálního podnikání v ČR, je nezbytná odborná diskuze relevantních stakeholderů (např. TESSEA, z. s.). Diskuze o pojetí konceptu je diskutována v souvislosti s připravovaným zákonem o sociálním podnikání. Bude-li tento zákon schválen a přinese-li jiné vymezení sociálního podnikání, budou upraveny parametry konceptu ve všech vyhlašovaných výzvách.
S podzravem
S. Škantová
Komentáře k otázce