03_16_052 Podpora sociálního začleňování v SVL 3. výzva
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: výzvy 052 - Podpora sociálního začleňování v SVL 3. výzva
V rámci výzvy 052 - Podpora sociálního začleňování v SVL 3. výzva je dle Přílohy 3 možné realizovat tzv. tréninková místa.
„Aktivity musí být zaměřené na podporu fungování cílové skupiny v přirozeném sociálním prostředí a podporu v jejím začlenění se do běžného života a na trh práce a musí zohledňovat specifické potřeby cílové skupiny těchto osob (sociálně znevýhodněné prostředí, předchozí ústavní péče nebo náhradní rodinná péče apod.) Podporovat lze například: motivační programy a poradenství k přípravě na zaměstnání, tréninkové zaměstnání na omezenou dobu (na dobu, která je adekvátní s ohledem na potřeby a specifika cílové skupiny)(nesmí se jednat o práci na zkoušku), budování klíčových kompetencí mladých lidí ze sociálně zvýhodněného prostředí při vstupu do samostatného života prostřednictvím peer programů, mentoringu, programy odstraňování překážek vstupu na trh práce a přípravy na změnu životní situace po vstupu na trh práce, apod.“
Odůvodnění:
Na základě předběžné dohody s městem Slaný, připravujeme projekt odpovídající cílům příslušné výzvy. V rámci projektových aktivit plánujeme realizaci tzv. krátkodobých zaměstnávání v mezích nekolidujícího zaměstnání.
Uchazeč o zaměstnání nepobírající podporu v nezaměstnanosti má možnost přivydělat si od ledna 2019 až 6 675 Kč měsíčně hrubého (polovinu minimální mzdy) v nekolidujícím zaměstnání (srov. ust. § 25 odst. 3 zákona o zaměstnanosti).
Žadatel uzavře smlouvu s městem, případně s dalšími podnikatelskými subjekty o „zprostředkování zaměstnání“ pro cílové skupiny projektu. Zprostředkováním zaměstnání jsou myšleny činnosti právnické osoby, spočívající v pronájmu pracovní síly jiné právnické osobě nebo fyzické osobě za účelem výkonu jejich práce, která práci přiděluje a dohlíží na její provedení včetně odborného dohledu a zajištění povinností vyplývajících z předpisů o zajištění bezpečnosti práce. Prací jsou myšleny pracovní činnosti určené a vhodné pro nízkokvalifikované skupiny osob v rozsahu nekolidujícího zaměstnání (na DPČ s podmínkou, že měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy).
Cíle
Krátkodobá pracovní příležitost umožní cílovým skupinám obnovit si či si vytvořit pracovní návyky a vyzkoušet si celou škálu zaměstnání s cílem (uvedeno příkladně):
vyloučit nabídku zaměstnání, která není pro daného vhodná
vytvořit podmínky pro preferenci cílové osoby k zaměstnání
nalezení vhodného druhu zaměstnání pro cílovou osobu v projektu
eliminaci nejistoty na straně zaměstnavatele
snížení předsudků a diskriminace nejen v rovině trhu práce
Otázky
Je možné uvedené vymezení krátkodobých zaměstnání zahrnou do tréninkového zaměstnávání, které není prací na zkoušku a je adekvátní s ohledem na potřeby a specifika cílové skupiny?
Ve vztahu k zamýšlenému projektu prosím o přesnější vymezení „tréninkového zaměstnávání“ - jak je myšleno v příslušné výzvě.
Spadá uvedená projektová aktivita do režimu de-minimis?
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den, omlouvám se za opětovný dotaz. Jestliže je tréninkové místo chápáno ve smyslu „znovuobnovení či nastavení sociálních návyků souvisejících se zaměstnáním (např. ráno vstát, přijít včas do zaměstnání apod.)“, proč nelze chápat aktivitu spojenou se zaměstnáváním dle potřeb trhu (např. sekání trávy, oprava zídky, úklid veřejného prostranství) ve formě tréninkového místa? Osoba zapojená do projektu bude muset ráno vstán, přijít včas do zaměstnání….Jak jinak je vymezeno tréninkové místo, respektive práce na zkoušku? V zamýšleném projektu je prací myšlena práce formou DPČ, případně standartního smluvního vztahu, a to v návaznosti na vykonání určité práce. Nejde tedy o práci v režimu „zkušební doby“, ale o běžnou práci, kterou získá osoba nejen uvedené pracovní návyky, ale též praxi a pracovní dovednosti, které může následně uplatnit při ucházení se o práci. Vedle toho si může vydělat až 6 675 Kč měsíčně hrubého a přitom např. neztratit nárok být nadále či nově v evidenci ÚP vč. nároku na sociální dávky. Ve smyslu evidence je možné chápat projekt i v mezích pozitivní aktivizace, tj. předcházení „práce na černo“ nezaměstnaných formou legální přivýdělku v rámci dávkového systému a s návazným přechodem na trh práce.
S pozdravem
J. Husák
Komentáře k odpovědi
Dobrý den, z popisu a zejména z uvedeného cíle je zřejmé, že se jedná o práci na zkoušku (vyzkoušet celou škálu zaměstnání s cílem....). Tréninkové místo ve výzvě 52 slouží k znovuobnovení či nastavení sociálních návyků souvisejících se zaměstnáním (např. ráno vstát, přijít včas do zaměstnání apod.). Vzhledem k tomu, že taková cílová skupina by neměla zaměstnavateli přinášet žádný zisk, nelze zde jednoznačně potvrdit či vyloučit, že se jedná/nejedná o veřejnou podporu u zaměstnavatele. Podpora de minimis je posuzována před vydáním právního aktu a na základě schválené žádosti o podporu. Dále upozorňuji, že v otázce uvádíte popis "zprostředkování zaměstnání", zprostředkovat zaměstnání nemůže jakákoliv organizace, ale pouze ta, která k takové činnosti má povolení.
S pozdravem Š.Müllerová
Doplnění ke komentáři ze dne 24.4.2019 :
V doplněném komentáři je uváděna práce na zkoušku, která nepatří do podpory v rámci prioritní osy 2 Sociální začleňování a boj s chudobou, ale do prioritní osy 1 OPZ do Aktivní politiky zaměstnanosti. Důraz je ve výzvě 52 kladen na sociální oblast, nikoliv na běžnou práci, která je v komentáři citována. Š.Müllerová
Doplnění na reakci ze dne 29.4.2019 :
V doplněném textu je uváděna práce na zkoušku, která nepatří do podpory v rámci prioritní osy 2 Sociální začleňování a boj s chudobou, ale do prioritní osy 1 OPZ do Aktivní politiky zaměstnanosti. Důraz je ve výzvě 52 kladen na sociální oblast, nikoliv na běžnou práci, která je v komentáři citována. Š.Müllerová
Komentáře k odpovědi
Diskuze
Dokumenty
Důležité otázky/odpovědi
Žádné otázky |
S pozdravem
J. Husák