Dobrý den,
obracíme se na Vás s dotazem týkajícím se způsobilosti příspěvku zaměstnance, který pracuje na plný úvazek pro projekt OPZ, na stravenky srážený z jeho čisté mzdy.
Z hlediska pravidel OPZ (jak je rovněž dohledatelné na diskuzním fóru ESF) jsou náklady na stravenky v projektech OPZ nepřímým nákladem projektu v případě stravenek poskytovaných cílové skupině a nezpůsobilým výdajem v případě pracovníků realizačního týmu. V případě zaměstnanců, kteří jsou asistenty prevence kriminality, a tudíž i cílovou skupinou, mohou být náklady na stravenky rovněž nepřímým výdajem projektu. Doufám, že jsme to pochopili správně.
Předpokládáme, že výše uvedená pravidla by se ale měla týkat pouze té části hodnoty stravenek, kterou hradí zaměstnavatel, popř. je poskytována z prostředků sociálního fondu. Setkali jsme se však i s výkladem, že v případě, kdy si zaměstnanec přispívá na stravenky ze své čisté mzdy, je třeba snižovat částku způsobilých osobních nákladů (hrubá mzda + odvody zaměstnavatele) tohoto zaměstnance o částku, kterou si přispěl ze své čisté mzdy na stravenky. Domníváme se, že tento výklad není správný. Čistá mzda zaměstnance je z hlediska vykazování nákladů v rámci OPZ zahrnuta do částky hrubé mzdy na příslušnou pracovní pozici pro projekt, která je dle kapitoly 6.2.1 specifických pravidel OPZ jednoznačně součástí přímých způsobilých výdajů projektu. Čistá mzda pak náleží zaměstnanci a je pouze na něm, jak on se s ní rozhodne naložit, zda si z ní bude přispívat na stravenky nebo na nějaký jiný benefit od zaměstnavatele, popř. zda z čisté mzdy budou hrazeny exekuce (ad absurdum by si mohl zaměstnanec nechat vyplatit čistou mzdu v plné výši a pak si na stravenky přispět např. v hotovosti či odesláním ze svého osobního účtu a výsledek by byl stejný). Zda si ze své čisté mzdy zaměstnanec přispívá na stravenky, by podle našeho názoru nemělo mít žádný vliv na skutečnost, že hrubá mzda zaměstnance a zákonné odvody hrazené zaměstnavatelem za práci pro projekt budou v plné výši (za předpokladu splnění všech pravidel OPZ) přímým způsobilým výdajem projektu a není třeba je z důvodu příspěvku zaměstnance na stravenky z jeho čisté mzdy o danou částku snižovat.
Prosím o sdělení, zda skutečně v rámci vykazování osobních nákladů projektu (hrubá mzdy + zákonné odvody hrazené zaměstnavatelem) je nebo není nutné částku osobních nákladů snižovat o částku příspěvku, kterou si zaměstnanec přispívá srážkou ze své čisté mzdy na stravenky.
Předem děkuji moc za brzkou odpověď.
Lucie Štorková
Dobrý den, v případě stravného/stravenek poskytovaných cílové skupině z kapitoly Přímá podpora, se jedná o nepřímý náklad.
U členů realizačního týmu platí, že dále jsou způsobilým výdajem odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění a další poplatky spojené se zaměstnancem hrazené zaměstnavatelem povinně na základě právních předpisů.[1] Způsobilými jsou ovšem pouze ty náklady, u nichž platí, že je s konečnou platností kryje zaměstnavatel, tj. neexistuje u nich možnost, že by je jiný subjekt zaměstnavateli refundoval. [1] Např. pojistné podle vyhlášky MF č. 125/1993, kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.
Výše uvedené znamená, že pokud zaměstnavatel vytváří Fond kulturních a sociálních potřeb, tak i částky připadající na tvorbu tohoto fondu (1% hrubé mzdy zaměstnance) patří do způsobilých nákladů projektu. Z FKSP se pak následně doplácí stravenky, ale tento doplatek se již nepromítá do projektu.
Z projektu je způsobilá hrubá mzda zaměstnance, odvody zaměstnavatele (včetně odvodu na FSKP) a částky za stravenky se zde již neobjeví, protože jsou zahrnuty v hrubé mzdě zaměstnance (doplatek zaměstnance) a odvodech zaměstnavatele. Částku příspěvku zaměstnance neodečítáte od hrubé mzdy v projektu.
S pozdravem Š.Mullerová
Žádné otázky |
Komentáře k otázce