Dobrý den, rádi bychom z programu OPZ – Podpora sociálního začleňování (otevřená výzva podzim 2018) financovali činnost Střediska pomoci. Pracovníci Střediska pomoci navazují kontakt s osobami ze sociálně vyloučených lokalit Města Písek prostřednictvím poskytování materiálního zabezpečení (trvanlivé i netrvanlivé potraviny, drogistické výrobky, ošacení) a po vytvoření důvěrného profesionálního vztahu motivují tyto osoby k řešení nepříznivé životní situace. Motivace probíhá v přirozeném prostředí klienta, ve výdejně pomoci, individuálně i skupinově. Motivaci, včetně výdeje vykonávají sociální pracovníci (dle zákona 108/2006 Sb., pozn.: Na základě doporučení FEAD je výdej materiální pomoci spojen se sociální prací s klientem). Již samotný výdej potravin má pozitivní dopad na klienta (setrvání na společensky uznatelné rovině bytí, navázání na síť sociálních služeb, sociální učení – dodržování podmínek výdeje, navázání důvěrného profesionálního vztahu s klientem). Díky poskytování materiální pomoci osobám ze SVL je pracovníkům umožněno motivovat ke změně osoby, které by v jiném případě nebyly ochotny se sociálními pracovníky spolupracovat a pomoc sociálního pracovníka nikdy nevyhledaly. Dotaz zní: Je možné z programu OPZ hradit vedle motivačních programů také přímý výdej materiální pomoci, na které je navázání kontaktu s osobami sociálně vyloučenými založeno? Je možné z projektu hradit zajištění materiální pomoci pro klienty střediska (vyzvednutí pomoci u donora – Potravinová banka, obchodní řetězce, dárci, a její přesun do Střediska pomoci)? Činnosti Střediska pomoci blíže popisuji:
Příjem a výdej materiální pomoci osobám v nepříznivé životní situaci: Materiální pomoc zahrnuje potravinovou a věcnou pomoc osobám SVL. O potřebnosti výdeje materiální pomoci rozhoduje sociální pracovník střediska pomoci na základě posouzení životní situace. Hlavní principem při vydávání pomoci je „méně a častěji“, aby nedocházelo k plýtvání či zneužívání pomoci a zároveň došlo k navázání kontaktu s klientem a následné motivaci k řešení jeho nepříznivé životní situace. Z tohoto důvodu je materiální pomoc vydávána odborně vzdělaným pracovníkem (vzdělání odpovídající výkonu povolání sociálního pracovníka dle §110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách ve znění pozdějších předpisů). Motto: „Rozdávat ryby nestačí, je třeba učit rybařit.“ Cíle příjmu a výdeje materiální pomoci: Setrvání na společensky uznatelné rovině bytí, ulehčení životní situace, vytvoření vztahu založeném na bezpečí a důvěře.
Individuální motivace osob v nepříznivé životní situaci k jejímu řešení: Individuální motivace směřuje klienta k řešení jeho nepříznivé životní situace. Úzce souvisí s výdejem materiální pomoci a nastupuje po navázání důvěrného vztahu pracovníka a klienta. Pracovník, který vede klienty střediska pomoci k řešení nepříznivé životní situace má odborné vzdělání pro výkon povolání sociálního pracovníka dle §110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách ve znění pozdějších předpisů a je vzdělán v technice motivačních rozhovorů a krizové intervence. Cíl individuální motivace osob: Zlepšení nebo vyřešení stávající životní situace získáním nebo obnovením sociálně ekonomických a komunikačních dovedností (podpora zdravých komunikačních vzorců), získáním nových znalostí, změnou dosavadního životního postoje, nalezením zaměstnání nebo bydlení, podporou klienta a jeho udržením v zaměstnání nebo bydlení, stabilizací rodiny jako systému, vytvořením podpůrné sítě kolem klienta apod.
Skupinová motivace osob v nepříznivé životní situaci k jejímu řešení: Skupinová motivace je založena na skupinovém setkávání osob SVL. Jde o pravidelná setkávání pro skupinu 3 až 8 osob pod vedením 2 pracovníků (muže a ženy) vedené formou praktického nácviku. Pracovníci vedoucí setkání mají odborné vzdělání odpovídající výkonu povolání sociálního pracovníka dle §110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách ve znění pozdějších předpisů nebo jiné předpoklady pro výkon poradenské, konzultační a lektorské činnosti v dané oblasti a jsou vzdělání v technice motivačních rozhovorů. Skupinové setkání je zaměřeno edukačně, dotýká se témat z různých oblastí každodenního života, které vycházejí z potřeb klientů (jak hospodařit s penězi, rodinný rozpočet, finanční plánování, snížení míry zadluženosti, řešení již existujících problémů s předlužeností, výchova dětí, jak komunikovat s dětmi, podpora školní docházky, problémové či delikventní chování u dětí, po-rozchodové vztahy, komunikace s bývalým partnerem, komunikace s dítětem žijícím u druhého rodiče, jednání na úřadech, hledání zaměstnání, komunikace se zaměstnavatelem, vstupní pohovory apod.).
Dobrý den,
z OPZ nelze hradit přímý výdej materiální pomoci ať je vydávána sociální pracovníkem či nikoliv. Výdej materiální pomoci nelze zařadit pod motivaci a aktivizaci klientů.
Dotaz je hodně specifický, doporučuji se případně spojit telefonicky či emailem s projetovými pracovníky uvedenými ve výzvě.
S pozdravem Š.Müllerová
Žádné otázky |
Komentáře k otázce