Zpět

Dům na půli cesty

Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem dětí žijících v ústavech. Zatímco před 15 lety existovalo v ČR 162 dětských domovů a výchovných a diagnostických ústavů, loni to bylo podle Ústavu pro informace ve vzdělávání 232 zařízení, ve kterých žilo 7820 dětí.

Na projektu úspěšně spolupracovaly nestátní neziskové organizace, úřady i obce. „A právě tato spolupráce byla nejjednodušším krokem v rámci celého projektu,“ říká jeho manažer Pavel Šmíd. „Podařilo se nám navázat dlouhodobou a dokonce mezinárodní spolupráci, a tím pádem i vstoupit do činnosti národních center pro zaměstnanost.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí dělá vše pro to, aby systém ústavní péče, který je roztříštěný mezi kraje, obce a stát, fungoval co nejlépe. Snahou je jeho sjednocení a upřednostnění rodinné péče. V zařízeních by měly být ponechány jen ty děti, které skutečně potřebují specializovaný přístup. Ústavní výchova sice ve srovnání s dřívějšími dobami doznala mnoho změn k lepšímu, přesto mívají mladí lidé po opuštění domovů, ve kterých prožili podstatnou část svého života, problém zapojit se do běžného fungování společnosti. Důvodem může být například jejich nedostatečné vzdělání a praxe v oboru, ve kterém by chtěli pracovat. A právě pro ně jsou určeny Domy na půli cesty.

Jedním z nich je i Dům na půli cesty ve Velkém Dvoře u Pohořelic. V rámci kvalitně zpracovaného projektu se podařilo Sdružení pěstounských rodin získat z Evropského sociálního fondu, konkrétně programu CIP EQUAL, a státního rozpočtu ČR celkem 7 milionů Kč.

Podstatou projektu zaměřeného na ekologické zemědělství, který trval téměř tři roky, bylo naučit jeho účastníky praktickým pracovním návykům a dovednostem, aby byli skutečně zajímaví pro budoucího zaměstnavatele a měli mu co nabídnout. Další informace se dozvěděli také v rámci vzdělávací části programu. Do projektu se podařilo zapojit řadu subjektů ze soukromé i státní sféry.

Projekt pokračuje také v dalším období. Realizátoři pracují s dětmi ještě v době, kdy žijí v domovech, aby byly lépe připraveny na život poté, co z nich odejdou.

 

Příjemce

Sdružení pěstounských rodin

Název

Pracovně-vzdělávací program pro klienty Domu na půli cesty ve Velkém Dvoře u Pohořelic

Operační program

CIP EQUAL

Zahájení

říjen 2005

Ukončení

červenec 2008

Náklady

7 011 590 Kč

Číslo

CZ.04.4.09/2.3.00.4/0042

Partneři

MÚ Pohořelice, HPM TEC s.r.o., ÚP Brno – venkov, SDRUŽENÍ LEDOVEC , DD Bojkovice, SDRUŽENÍ MARISA, Italská univerzita A.U.S.L., Palermo, Hefaistos - pražská organizace s mezinárodní působností, OZ Koala (Slovenská republika), Alexu (Slovenská republika), Sdružení na pomoc lidem s mentálním postižením (Slovenská republika)

Web

www.pestouni.cz


Otevřít galerii
 
5.11.2010