Zpět

Protidluhové poradenství

V nejistých ekonomických časech se člověk do dluhů dostane snadno. Zvlášť, pokud uvěří každé nabídce, která slibuje zlepšení jeho dosavadního postavení. Než dotyčný zjistí, jak hloupě naletěl, vyšplhá se jeho dluh do výšin, které sám zpravidla nezvládne. Potom má dvě možnosti. Buď rezignuje, dočká se exekuce a pádu na samé dno, anebo vyhledá pomoc.

Video k příběhu naleznete zde.

Dvaatřicetiletý Michal Mikuš se v Lounech vyučil jako keramik a tuto práci i několik let vykonával. Pak o ni přišel, byl bez zaměstnání a záhy i bez prostředků. Sháněl je i za cenu dluhů. „Když se jeden dostane do takové situace, moc nepřemýšlí. Hledá východisko, a když dostane lákavou nabídku, jako by se mu zatemnil mozek a jde do toho, aniž by vše důkladně zvážil,“ popisuje svou zkušenost Michal. 

Michala Mikuše oslovil kamarád s tím, že by mu rád pomohl a tak mu nabízí, aby začali společně podnikat ve stavebnictví. Souhlasil bez přemýšlení i bez toho, aby o stavebnictví a vlastně i o podnikání něco věděl. Rázem se z něj stal jednatel společnosti s právem podepisovat veškeré faktury a i firemní mobil byl zapsán na jeho jméno. Výdaje rostly, ale ze slibovaných příjmů Michal neviděl nic. „Slýchával jsem – Michale, už příští týden přinesu peníze - a to samé za týden znovu. Nikdy jsem neviděl ani korunu,“ popisuje Michal situaci nedobrovolného „bílého koně“, do které se nechtěně dostal. 

Místo toho, aby si podnikáním vydělával a uhradil dluhy z minula, začaly jeho závazky hodně rychle růst. Naštěstí si to uvědomil včas a začal hledat, jak z toho ven. Dozvěděl se o projektu protidluhového poradenství oblastní charity v Mostě a zaklepal na jejich dveře. 

Lidé, kteří k nám poprvé vejdou, jsou už na první pohled celí zoufalí. Jejich příběhy si jsou hodně podobné. Nejčastěji jsou oběťmi různých půjček, ty následně řeší vypůjčením peněz u lichvářů, do problémů je také dost často dostávají vyčerpané limity z úvěrových karet, nezaplacené telefonní účty a podobně,“ popisuje typické klienty vedoucí projektu Mgr. Tatiana Drahošová. 

Projekt samotný nám pak přiblížila jeho koordinátorka Hana Šustáková. „Cílem projektu je pomoci klientům řešit jejich celkovou finanční situaci, do které se dostali kvůli dluhům. Naše protidluhové poradenství spočívá především v tom, že těmto lidem pomáháme sestavit splátkové kalendáře, pomáháme jim v jednání s úřady, učíme je komunikaci s věřiteli, říkáme jim, na co právo mají, ale i na co nemají nárok.“ Dělají zrátka všechno, co se dá, aby se finanční situace jejich klientů především zklidnila. 

V charitě na mě byli moc milí. Hodně mi pomohlo, že jsem od počátku cítil, že jsou na mojí straně. Poradili mi, jak a s kterými úřady jednat, pomohli mi v komunikaci s ústavy, jejichž jsem dlužníkem. A především, toho si cením nejvíce, mi pomohli s hledáním zaměstnání,“ vypraví Michal o tom, co mu projekt dal. 

V případě pana Michala to bylo poměrně jednoduché. Včas si uvědomil, do jakých nesnází se dostal, a přišel s tím, že sám je chce řešit a potřebuje jen trochu pomoc a poradit, jak na to. Docílili jsme toho, že se ze všeho nejdříve odpoutal od svého známého, co ho v podstatě zneužil, a pak jsme mu pomohli s právními kroky, aby byl z obchodního rejstříku jako jednatel firmy vymazán. Tím jsme ho postavili opět na vlastní nohy,“ konkretizuje Hana Šustáková jak a v čem Michalovi pomohli. 

Michal získal dočasné ubytování na faře v Chomutově, díky Evropskému sociálnímu fondu a úsilí mostecké charity má také práci a s ní i šanci na nový život. „Vím, že jsem se do problémů dostal z vlastní hlouposti, ne všechno byla jen moje vina, ale jsem dospělý člověk a tak jsem měl přeci jen více předjímat. Ale chybami se přece člověk učí, ne? A tohle byl hodně perný životní kurz,“ dělá tečku za minulostí Michal.


Otevřít galerii
 
30.8.2016