Divadlo žen a mužů
Registrační číslo: CZ.1.04/3.4.04/88.00122
Obecný cíl: - prosazení cílených opatření pro plnění principu rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a vytváření podmínek pro soulad rodinného a pracovního života
Specifické cíle: změna přístupu zaměstnavatelů a motivace k uplatňování rovných příležitostí žen a mužů v Brně a okolí, odbourávání genderových stereotypů na trhu práce i ve společnosti, - pozitivní změna situace CS ohrožené na trhu práce: maminky po rodičovské dovolené a jejich návrat na trh práce (10)
- zavedení konkrétních opatření (24) na základě vzdělávání u 4 velkých zaměstnavatelů
- vyprodukování divadelního představení na téma rovných příležitostí pro CS, zaměstnavatele a relevantní organizace
- vyprodukování a odvysílání na ČT atraktivního osvětového seriálu docu soap, celková změna a osvěta v ČR
Situace na trhu práce v Brně a okolí z hlediska rovných příležitostí žen a mužů není nijak utěšená. Ženy jsou v zaměstnání diskriminovány, jsou vytlačovány na sekundární trh práce, mateřství je pro zaměstnavatele stále důvodem pro nepřijetí nebo naopak jsou diskriminovány ještě bezdětné ženy ve fertilním věku - automaticky je předpokládán konflikt pracovních a rodinných rolí. Samoživitelství je stigmatem. Osamělé matky jsou nejvíce nezaměstnaností a chudobou ohroženou skupinou a proto se na ně projekt zaměřuje. Obecně ženy musí pracovat za nižší plat. Čím vyšší a prestižnější pozice, tím je pravděpodobnější, že bude obsazena mužem, v managementu je podíl žen pouze 2 z 10. Ženy jsou podceňovány i obecně. Častým jevem je vícenásobné znevýhodnění (nízká kvalifikace, romská etnická příslušnost a/nebo špatný zdravotní stav, samoživitelství), které zvyšuje ohrožení těchto osob diskriminací a zneužitím ze strany zaměstnavatelů.Také na spolupůsobení těchto kategorií se chce projekt zaměřit. Důsledkem je nezaměstnanost, sociální a finanční deprivace žen v různých životních situacích a potažmo jejich dětí Příčiny jsou:
- nízké povědomí zaměstnavatelů o výhodách zavádění opatření vyrovnávající příležitosti
- masově rozšířené genderové stereotypy
- pasivita místní samosprávy
- legislativa
- u některých žen neznalost svých práv, odevzdání se tradici
Projekt tuto situaci řeší komplexním programem, který jednak účinně pomáhá ženám samoživitelkám, aktivizuje odbornou i širokou veřejnost, NNO, a zejména 4 velké zaměstnavatele s pobočkami po celé ČR k zavedení cílených a praktických opatření k zlepšení situace žen na trhu práce. Potřebnost projektu dále vyplývá z přípravné analýzy potřeb CS, trhu práce a organizací. Byly osloveni 4 velcí zaměstnavatelé a dalších 40 místních různých organizací, převážná většina z nich projekt přivítala a přislíbila spolupráci (konkrétně v popisech CS), všichni se shodli na potřebnosti a smysluplnosti projektu pro region.
Kdy, kde, pro koho
- Termín realizace: 1. 12. 2012 - 28. 2. 2014
- Cílová skupina: Při přípravě projektu jsme rozvinuli spolupráci s oborem Genderových studií Fakulty sociálních studii při; Masarykově univerzitě, která může být pro projekt velmi přínosná a domluvili účast, jak pedagogů a pedagožek,; Dále pak spolupracujeme s Pedagogickou fakultou MU s oborem Sociální pedagogika, který je rovněž k tématu; velmi relevantní.; V tomto případě jde o potřeby typické pro vzdělávací instituci a její relevantní zástupce:; - seznámení s reálnými problémy CS; - poznání zástupců a zástupkyň NNO z oboru; - inspirace inovativním a zajímavým mezioborovým projektem; Tyto potřeby projekt svými aktivitami naplňuje velmi dobře, účast na představení a výstupy z projektu a diskuzí; mohou být důležitým a jedinečným vzdělávacím materiálem.; Jedná se o zaměstnance uvedených firem v popisu CS zaměstnavatelé, kteří absolvují vzdělávání popsané v; KA02 a dále v popisu cílové skupiny zaměstnavatelé.; Půjde zejména o členy top managementu a středního až liniového managementu, kteří mají rozhodovací; pravomoc v dané firmě , jak na úrovni strategického rozvoje a HR či v náboru konkrétních zaměstnanců a; zaměstnankyň, který často spadá na střední či liniový management.; Zaměstnanci se zapojí tím, že z každé firmy školení absolvuje 12 zaměstnanců, školení bude ušito na míru dané; firmě a jejich požadavkům dle výstupů a doporučení z předcházejících genderových auditů. Po absolvování; obdrží osvědčení.; Dále navštíví divadelní představení a následnou diskuzi, na představení budu pozváni případně i další; zaměstnanci daných firem.; Firmy jsou vybrány tak, že se jedná o velké zaměstnavatele, centrály a HR oddělení jsou však zřízeny právě v; Brně, kde školení budou probíhat, proto by se efekt mohl projevit nejen v Brně a okolí, ale po celé republice v; řadách poboček.
Příjemce
- Tripitaka, o.s.
- IČ: 22840788
-
Sídlo:
- Ulice: Sekaninova
- Číslo popisné: 711/24
- Městská část: Nusle
- Město: Praha
- Kraj: Hlavní město Praha
- PSČ: 12800
- http://www.tripitaka.cz
Financování (v Kč)
Operační program Zaměstnanost
- Prioritní osa 3 - Sociální integrace a rovné příležitosti
- Investiční priorita: 3.4 - Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce a sladění pracovního a rodinného života
- Výzva: Výzva č. 88 pro předkládání grantových projektů v rámci oblasti podpory 3.4 – Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce a slaďování pracovního a rodinného života