Zpět

Mapy budoucnosti - moderní nástroj ke zvýšení efektivity a kvality výkonu veřejné správy v oblasti prevence kriminality založený na analýze a predikci kriminality

Registrační číslo: CZ.1.04/4.1.00/B6.00041

Účelem projektu Mapy budoucnosti je na základě (zejména) zahraničních znalostí a zkušeností popsat základní předpoklady pro uplatnění moderních přístupů a nástrojů ke zvýšení efektivity a kvality výkonu veřejné správy a strategického řízení a plánování v oblasti prevence kriminality a zajišťování bezpečnosti a veřejného pořádku v České republice, založených na mapování, analýze a predikci kriminality.


V rámci projektu budou probíhat následující aktivity:


1. Vytvoření mezinárodní srovnávací studie týkající se mapování, analýz a zejména predikce kriminality. Její součástí bude využití těchto přístupů pro zefektivnění výkonu veřejné správy (na úrovni státní správy i samosprávy) v oblasti prevence kriminality a zajišťování bezpečnosti a veřejného pořádku na místní úrovni. Studie popíše přístupy a nástroje v zemích, ve kterých již mají s mapováním, analýzou a predikcí kriminality zkušenosti, a zaměří se na to, jaké jsou legislativní, organizační, technické, odborné a jiné podmínky pro jejich zavedení a využívání, a také na to, s jakými náklady jsou tyto přístupy a nástroje spojeny a jaké mají přínosy. Popíše rovněž, zda jsou v zahraničí vytvářené mapy kriminality zveřejňovány a jaké zkušenosti (pozitivní i negativní) jsou s tím spojeny. Studie v závěru přinese doporučení, jak na základě zjištěných zkušeností a znalostí co nejefektivněji implementovat uvedené přístupy a nástroje v prostředí České republiky.


2. Uspořádání odborných workshopů s mezinárodní účastí, na kterých zkušení odborníci zabývající se problematikou mapování, analýz a predikce kriminality popíší přístupy a nástroje, které využívají, a své zkušenosti s nimi. Pro účastníky workshopů (příslušníky a zaměstnance Policie ČR a obecních policií, zaměstnance a politiky obcí a zaměstnance MV) odborníci připraví praktické ukázky, modelové příklady a cvičné úlohy k seznámení se základy uplatňování těchto přístupů a nástrojů a budou s nimi diskutovat nad možnostmi jejich nasazení v rámci České republiky. Poznatky z workshopů budou promítnuty do závěrů studie a z workshopů budou zpracovány rovněž elektronické sborníky příspěvků.


Tak budou na základě zejména zahraničních znalostí a zkušeností shrnuty základní předpoklady, i s ověřením u cílových skupin, pro uplatňování přístupů a nástrojů vedoucích ke snížení kriminality, zvýšení pocitu bezpečí občanů a pro efektivnější, cílenější a levnější výkon veřejné správy v této oblasti. Všechny výstupy projektu budou zveřejněny.

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 6. 2014 - 31. 8. 2015
  • Cílová skupina: 1. Správní úřady, organizační složky státu, zaměstnanci těchto úřadů a organizace a organizační složky zřizované/řízené těmito úřady a jejich zaměstnanci (především příslušníci a zaměstnanci Policie České republiky a zaměstnanci Ministerstva vnitra).; ; 2. Územní samosprávné celky a úřady územních samosprávných celků, jejich orgány a jejich zaměstnanci (zejména obce, především pak ty, které zřídily obecní policii, a jejich zaměstnanci, včetně strážníků obecních policií).; ; 3. Politici územních samosprávných celků včetně volených zástupců územních samosprávných celků (zejména politici a volení zástupci obcí).

Příjemce

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018