Zpět

Přenos inovativních nástrojů v oblasti integrace uchazečů o zaměstnání na trh práce a jejich ověření v praxi

Registrační číslo: CZ.1.04/5.1.01/77.00143

Projekt umožní přenést inovativní nástroje, metody, techniky a postupy z Polské republiky do České republiky v oblasti integrace uchazečů o zaměstnání na trh práce. 


Charakteristika hlavních cílů projektu:


Hlavním cílem projektu je výměna zkušeností a přenos dobré praxe mezi čl. státy EU v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti. Projekt umožní přenést inovativní nástroje, metody, techniky a postupy z Polska do Česka v oblasti integrace uchazečů o zaměstnání na trh práce. Partner projektu, organizace BOIE, má v této oblasti dlouholeté zkušenosti a vynikající výsledky.


Přenos inovativních nástrojů proběhne v těchto oblastech:


- Odborné poradenství pro nezaměstnané osoby.


- Oblast realizace vzdělávacích programů.


- Začleňování cíl. skupiny na trh práce.


Specifické cíle projektu:


- Realizovat 5 výměnných pracovních pobytů.


- Podpořit 100 osob cíl. skupiny - ověřit funkčnost a proveditelnost inovace v praxi.


- Adaptovat 4 druhy vzdělávacích kurzů a ověřit je v praxi.


- Vyhodnotit a zprostředkovat ověřené nástroje, postupy a metody minimálně dalším 50 organizacím v ČR.


 


Zdůvodnění potřebnosti projektu:


a) Zdůvodnění potřebnosti projektu ve vztahu k potřebám ČR.


Pro Českou republiku je užitečná a potřebná výměna zkušeností s členskými státy EU. Tento projekt umožní přenos zkušeností a dobré praxe (přenos inovací) z Polska do Česka v oblasti integrace nezaměstnaných osob na trh práce.


Do mezinárodního projektu jsme pečlivě vybrali organizaci, která má bohaté teoretické znalosti a praktické zkušenosti s cílovou skupinou a má v dané oblasti co nabídnout. Předložený projekt umožní přenést inovativní nástroje, metody, techniky a postupy z Polska do Česka. Navíc budou osvědčené postupy zpřístupněny dalším 50 organizacím v Česku, které se také zabývají začleňováním uchazečů o zaměstnání na trh práce.


b) Zdůvodnění potřebnosti projektu ve vztahu k potřebám cílové skupiny.


Kvalita a rozsah podpory zejména pro dlouhodobě nezaměstnané v ČR je nedostatečná. Přenos know-how umožní v ČR rozšířit a zkvalitnit služby poskytované zejména dlouhodobě nezaměstnaným, ale i dalším znevýhodněným skupinám na trhu práce, které potřebují k nalezení zaměstnání větší míru vnější podpory.


Předložený projekt byl připraven tak, aby překonal překážky bránící cílové skupině v účasti na trhu práce, kterým tyto osoby čelí (blíže viz příloha č. 003 Vstupní analýza). Situace jednotlivců z cílové skupiny se liší případ od případu. Některé osoby cílové skupiny se potýkají jen s jedním problémem (bariérou), u jiných se problémy hromadí. Praxe i výzkumy potvrdily, že s přibývající délkou nezaměstnanosti se problémy kumulují a prohlubují.


Připravený projekt pomůže osobám cílové skupiny účinně překonávat tyto překážky na cestě za pracovním uplatnění, podporuje zaměstnatelnost a zlepšuje jejich postavení na trhu práce.


 


Inovativnost projektu:


Přidanou hodnotu přinášejí všechny aktivity projektu. Přínosem projektu je transfer odborných znalostí a dobré praxe (know-how) ze zahraničí do České republiky v oblasti integrace uchazečů o zaměstnání na trh práce.


Přeneseme do ČR nové nástroje, metody, techniky, které využijeme při práci s cílovou skupinou v rámci poradenství, vzdělávání a zaměstnávání. Zaměříme se také na přístup zahraničních lektorů k uchazečům o zaměstnání.


Předkládaný projekt je jedinečný a inovativní především z těchto důvodů:


- Projekt umožní osvojení, přenos i zavedení do praxe osvědčené a inovativní metody, techniky, postupy a zkušenosti z Polska.


- Cílovou skupinou předloženého projektu jsou uchazeči o zaměstnání. Inovace ve vztahu k cílové skupině spočívá ve zvýšené kvalitě poskytovaných služeb cílové skupině v ČR s využitím zahraničního know-how.


Inovace ve vztahu k cílové skupině spočívá v použití zahraničního know-how v rámci:


a) Poradenství - nezaměstnané osoby mají zájem o užití nových nástrojů poradenství a nových metod, které zefektivní poradenský proces a lépe jim pomohou v naplnění jejich osobních potřeb a cílů.


b) Vzdělávání - nezaměstnané osoby mají zájem o získání klíčových dovedností, obecně vyžadovaných na trhu práce. Účastníci se za pomoci inovativních kurzů a inovativních metod a technik zapojí do kurzu - nebudou mít tedy jen pasivní roli a nebudou přijímat jen předkládaná data, ale vlastní účastí přispějí k poznávání problematiky.


c) Zaměstnávání - nezaměstnaní mají zájem o využití zdokonalených technik vyhledávání zaměstnání, o využití nových forem práce a o další nástroje, které se zaměří na zvýšení jejich zaměstnatelnosti.

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 4. 2013 - 31. 3. 2015
  • Cílová skupina: První cílovou skupinou projektu jsou zástupci firem a dalších zaměstnavatelů.; ; Druhou cílovou skupinou projektu jsou osoby vedené v evidenci Úřadu práce jako uchazeči/ky o zaměstnání.

Příjemce

  • REINTEGRA
  • IČ: 68333552
  • Sídlo:
    • Ulice: Chářovská
    • Číslo popisné: 90/54
    • Městská část: Opavské Předměstí
    • Město: Krnov
    • Kraj: Moravskoslezský kraj
    • PSČ: 79401
  • http://www.reintegra.cz

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018