Zaměstnanecká družstva jako sociálně inovativní nástroj na trhu práce
Registrační číslo: CZ.1.04/5.1.01/77.00384
Cílem projektu je pilotně testovat a ověřovat metodiky podpory sociálních inovací v oblasti podpory zaměstnanosti a rozvoje aktivit zaměstnaneckých družstev ve venkovském prostoru.
Cíle projektu budou naplňovány prostřednictvím činností tzv. sociálně zaměřených inovačních center zaměřených na rozvoj družstevnictví. Bude se jednat o otevřené platformy - místních partnerství klíčových aktérů venkova, které umožní sdílení kreativního a divergentního myšlení, postojové změny a networking, vedoucí ke změně prostředí a realizaci konkrétních společenských inovací, které mají dopad na pracovní trh, a které umožňují generování podnikání na venkově a řešení zaměstnanosti.
V rámci realizace projektu budou vytvořeny a ověřeny metodiky pro vznik inovativních podnikatelsko-zaměstnaneckých družstev na venkově. V našem pojetí se jedná především o přenos, modifikaci a praktické ověření zahraničních metod: Business Employment Cooperatives a inovačních center participace PPP zaměřené na sociální inovace a podporu pracovního trhu. Díky vytvoření systému kooperace se družstevní forma jeví jako vhodná forma pro sociálně podnikatelské subjekty, jelikož již svojí podstatou zajišťuje spolupodíl všech účastníků družstva na jeho směrování a řízení. Metoda vede skupiny osob k získání podnikatelských dovedností a k tomu, aby nesli společnou odpovědnost za svá podnikatelská rozhodnutí a motivuje je ke společnému participativnímu prospěchu.
Kdy, kde, pro koho
- Termín realizace: 1. 12. 2012 - 30. 11. 2014
- Cílová skupina: Zájemci/kyně a uchazeči/ky o zaměstnání: ; Cílem projektu je aktivizovat a podat pomocnou ruku zájemcům o podnikání, kteří spadají do této cílové skupiny. Naše metoda participace zaměstnanců družstev dává možnosti sdílet rizika a pomoci zájemcům o zahájení podnikání, kteří nemají dostatek zkušeností a odvahy jít podnikat samostatně. ; Projekt povede skupinu osob k získání podnikatelských kompetencí, a k tomu, aby nesli společnou odpovědnost za svá rozhodnutí, prosperitu a motivuje je ke společnému participativnímu prospěchu vedoucí ke stabilizaci a dlouhodobému rozvoji území, jejich vlastních firem a podpoře zaměstnanosti.; ; ; Uzemní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci.; Cílová skupina ÚSC pro potřeby projektu představuje obce, města a jimi založené mikroregiony. Obce, města a mikroregiony jsou primárním hybatelem dění na venkově. Jen stěží si lze představit, že na venkově dojde ke změně bez spolupráce s danou obcí. Naše zkušenosti s rozvojem venkova ukazují, že obec nezvládne vše sama. Venkov může dojít k řešení nezaměstnanosti jen díky spolupráci při uplatňování inovací s ostatními aktéry rozvoje venkova, jako jsou neziskové organizace a podnikatelé. Projekt ve všech svých aktivitách podněcuje ke spolupráci všechny zainteresované strany skrze otevřenou platformu, z které by mělo vzniknout Regionální rozvojové partnerství.; ; ; Místní partnerství:; Jedná se o důležité aktéry rozvoje venkova, bez kterých by uskutečňování zahraničních inovací probíhalo jen velmi obtížně. Zájmem venkova je rozvoj nových aktivit, ale i rozvoj těch stávajících, které dávají práci místním lidem. Implementace zahraničních inovací je možností, jak podpořit zaměstnanost na venkově. Místní partnerství budou součástí Regionálních rozvojových partnerství (RRP), tedy otevřené platformy, která umožňuje rozvoj sociálně podnikatelských aktivit.
Příjemce
- Ústav sociálních inovací,o.p.s.
- IČ: 26608529
-
Sídlo:
- Ulice: Na Návsi
- Číslo popisné: 218
- Městská část: Kobylnice u Brna
- Město: Kobylnice
- Kraj: Jihomoravský kraj
- PSČ: 66451
Financování (v Kč)
Operační program Zaměstnanost
- Prioritní osa 5 - Mezinárodní spolupráce
- Investiční priorita: 5.1 - Mezinárodní spolupráce
- Výzva: 3. výzva pro předkládání grantových projektů v rámci 5.1 - Mezinárodní spolupráce