Dobrý den,
s ohledem k výzvě používat pro monitoring podpořených osob aktuální verzi 5 ML jsme zjistili, že při výstupu (bod 2., str. 3) chybí původní možnosti týkající se situace osoby po ukončení účasti v projektu. Zatímco v systému ESF je těchto možností ještě více, než nabízela předchozí verze 4 ML, aktuální ML nabízí pouze 3 možnosti, které nám bohužel nepasují skoro na nikoho v realizovaných projektech.
Pokud nám má ML sloužit jako vodítko pro vyplnění údajů v systému ESF, pak nechápeme, proč se údaje v ML natolik liší s údaji v systému (to se pak týká i dalších bodů, např. vazby na vymezené území, které v systému není vůbec). Zaměstnanci v terénu, kteří s klienty pracují a vyplňují s nimi ML, nemohou tušit, že v systému jsou možnosti jiné. Z nabízených 3 variant ML nezvolí logicky žádnou, přestože by si z nabídky v systému vybrali. Při administraci projektu pak již nebude možné dohledat, jak na tom ten daný klient byl a systém nám účastníka neuzavře, pokud něco nevyplníme.
Z našeho pohledu je na místě synchronizace dokumentu (monitorovacího listu) s údaji v systému, aby nedocházelo k nepřesnostem a nevršila se již tak enormní administrativní zátěž, která je s monitoringem projektu spojená.
Prosím o odpověď, jak máme dle Vašeho názoru postupovat.
Děkuji a přeji příjemný den.
Dobrý den,
důvod pro odlišnosti je ten, že jsou rozlišovány (i) údaje, které příjemce získává od podpořených osob – a proto jsou uvedeny ve formuláři monitorovacího listu, který je možné využít při sběru údajů od jednotlivých klientů a (ii) údaje, které příjemce po ukončení účasti podpořených osob vyplňuje v IS ESF 2014+, slouží pro výpočet vybraných indikátorů, avšak vzhledem k podstatě těchto informací je příjemce má k dispozici a nemusí se na ně podpořených osob ptát. Jedná se např. o údaje, zda bylo osobě poskytnuto poradenství v oblasti sociálního podnikání, zda služba z oblasti sociálních služeb naplnila svůj účel, nebo zda intervence formou sociální práce naplnila svůj účel – tyto volby nejsou relevantní pro všechny projekty, vždy záleží na věcném zaměření projektu a podpoře, která je cílovým skupinám poskytována, což má souvislost také s indikátory, které jsou v projektu sledovány.
Zaměstnanci příjemce by měli vědět, jaké indikátory jsou v projektu sledovány a zejména, pro které indikátory jsou v právním aktu nastaveny cílové hodnoty. Případné nezaškrtnutí některé relevantní volby v IS ESF2014+, v části „Údaje zaznamenávané po ukončení účasti osoby v projektu“ nevede k tomu, že by nebylo možno např. schválit seznam podpořených osob, ale k tomu, že daná osoba nebude započtena do hodnoty příslušného indikátoru. Podmínky pro započtení účastníka do hodnoty kteréhokoli z indikátorů sledovaných prostřednictvím IS ESF2014+ si lze ověřit v IS ESF na záložce Indikátory kliknutím na zvolený indikátor.
Vazba na vymezené území není v IS ESF2014+ obsažena, protože není relevantní pro sledování hodnot indikátorů. V monitorovacím listu podpořené osoby je tato pasáž pro záznam vazby cílové skupiny na programovou oblast uvedena jako pomůcka, nikoli povinnost (pro případ, pokud je třeba podle pravidel územní způsobilosti vazbu cílové skupiny na programovou oblast dokládat, a příjemce (příp. partner) nemá jak jinak vazbu cílové skupiny na území doložit).
S pozdravem Š.Müllerová
Komentáře k otázce