Dobrý den,
obracím se na Vás s dvěma typy dotazů. První z nich se týká propojení výzvy č. 129 s projektem z výzvy č. 061 IROP a druhý typ obsahuje dotazy k "enviro-podnikům".
1.
a) lze navázat na projekt z IROP výzvy č. 061, ve kterém je založen sociální podnik a počítá se zaměstnáním osob z CS této výzvy (po výkonu trestu)? Lze čerpat prostřednictvím této výzvy finance na jejich mzdy?
b) lze využít podnikatelský plán z IROP do této výzvy obohacený o popis aktivit, na které chceme čerpat finance z této výzvy (zaměstnání osob z CS)?
c) lze žádat mzdy na dvě osoby, ke kterým se zavazujeme v projektu výzvy č. 061 IROP nebo i na více osob a umožnit tak zaměstnání více osobám - navýšení pracovních pozic?
d) jak je to s finanční kapacitou žadatele, kterým je nově založený sociální podnik v roce 2017, ovšem zatím bez jakéhokoli obratu a zaměstnanců (nyní je projekt výzvy č. 061 IROP teprve v realizaci)? Můžeme v žádosti žádat pouze o 2 miliony Kč a kapacita bude splněna?
2.
a) lze finančně podpořit projekt, který počítá s využitím elektromobilů? Jedná se o spojitost s podporou kvality životního prostředí?
b) stejně tak - lze finančně podpořit podniky, které mají založeno své podnikání na: vratných kelímcích; analýze odpadu ve firmách či vytváří ekologické poštovní obálky na vícero použití? Lze podpořit jejich stávající zaměstnance nebo lze vytvořit pouze nová místa?
Velice děkujeme za odpověď.
S přáním hezkého dne
N.K.
Dobrý den,
1)
a) ano, názavnost je možná včetně financování mzdových výdajů
b) doporučuji plán pro projekt OPZ upravit, resp. vyjít z našeho vzoru pro PP, který je přílohou výzvy č. 129
c) je možno i na více osob, v a to v souvislosti s aktuálními reálnými potřebami podniku
d) projekt do 2 mil. má kapacitu splněnou vždy (v této souvislosti připomínám limit de mimis, který jistě bude již z části čerpán z důvodu projektu IROP, takže je možné, že projekt OPZ bude muset být nižší než 2 mil), pokud je projekt nad 2 mil a nemá "číselnou" kapacitu, může ji získat prokázáním zkušeností s předmětem podnikání, s cílovou skupinou a řízením projektů (popisem v PP)
2)
a) dotaz je příliš obecný, z hlediska de minimis je limitováno podnikání v autodopravě, v oblasti nákladní silniční dopravy nelze pořizovat automobily
b) u environmentálních sociálních podniků se rozumí to, že předmět podnikání pomůže řešit konkrétní enviro problém, přičemž vazba mezi problémem a předmětem podnikání je přímá (předmět podnikání přímo "ochrání, vylepší" např. území zasažené problémem, proto spíše vylučuji uvedené příklady); druhá část dotazu se pak týká výzvy obecně, a to, že stávající podnikání bez "přidané hodnoty" hradit nelze (konzervace stávajícího stavu prostřednictvím dotace), podívejte se prosím do výzvy, kde v části 4. 1 je uvedeno, jak je novost vnímána:
Vznikem a rozvojem podnikatelských aktivit se rozumí nová nebo rozvojová podnikatelská aktivita, která je pro potřeby výzvy definována takto:
a) podnikatelská aktivita nově vzniklého subjektu,
b) podnikatelská aktivita jako nově zřízená živnost subjektu již existujícího,
c) podnikatelská aktivita jako nový obor činnosti v rámci stávajícího oprávnění k podnikání,
d) podnikatelská aktivita jako nový produkt/služba v rámci stávajícího živnostenského oprávnění, přičemž podmínkou novosti je možnost oddělit nový produkt/službu od stávajícího podnikání a to jak při přípravě podnikatelského záměru a finančního plánu, tak při prokazování udržitelnosti,
e) podnikatelská aktivita jako nově zřízená provozovna poskytující stávající službu, avšak takovou, jejíž poskytování je jednoznačně vázáno k místu provozovny (např. otevření další kavárny v jiném městě). Zásadní pro tuto variantu je splnění podmínky, že zřízením nové provozovny bude prokazatelně uspokojena poptávka pouze jiných zákazníků, resp. nebude docházet k prokazatelnému překryvu stávajících a nových zákazníků. Nově zřízená provozovna musí být ekonomicky soběstačná, tzn., žadatel zaciluje podnikatelský plán jen na ni - prokazuje konkurenceschopnost nové služby v nové provozovně s ohledem na místní trh aj.
f) rozvojová aktivita v rámci stávajícího oprávnění k podnikání za předpokladu vzniknu nových pracovních míst pro zaměstnance z cílových skupin. Rozvojovou aktivitou se rozumí: rozšíření prostorové kapacity podniku a/nebo zavádění nových technologií výroby a/nebo modernizace výroby/služby a/nebo zvýšená poptávka po výrobku/službě. Financována z rozpočtu projektu budou výhradně nově vzniklá pracovní místa pro zaměstnance z cílových skupin obsazená novými zaměstnanci z cílových skupin (stávající zaměstnanci z CS nebudou financováni).
g) rozvojová aktivita v rámci stávajícího oprávnění k podnikání stávajících sociálních podniků. Rozvojovou aktivitou se rozumí: rozšíření prostorové kapacity podniku a/nebo zavádění nových technologií výroby a/nebo modernizace výroby/služby a/nebo zvýšená poptávka po výrobku/službě a/nebo marketingové aktivity sociálního podniku a/nebo přímá práce se zaměstnanci z cílových skupin v rámci sociálního principu.
S. Škantová
Komentáře k otázce