Výzva u Vymezení oprávněných žadatelů hovoří: Výše uvedené právní formy nestátních neziskových organizací musí v rámci své hlavní činnosti poskytovat základní druhy a formy sociálních služeb v rozsahu stanoveném základními činnostmi u jednotlivých druhů sociálních služeb. Jejich výčet a charakteristiky jsou uvedeny v části třetí, hlavě I, díle 2 až 4 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Žadatel je v době podání žádosti registrovaným poskytovatelem sociálních služeb podle výše uvedeného zákona a sociální službu poskytuje min. po dobu 12 měsíců. Nová podnikatelská aktivita definovaná v bodě 4. 1 výzvy musí být provozována výhradně jako vedlejší činnost nestátní neziskové organizace. Znamená to, že jsou takto diskriminačně vyloučeny z vhodných žadatelů všechny neziskové organizace, které nemají déle jak 12 měsícú registrovanou sociální službu podle zákona 108/2006 Sb.? Proč je kladena přímá souvislost mezi sociálními službami a sociálním podnikáním, tyto oblasti spolu nijak přímo nesouvisí?
Dobrý den, zařazení NNO mezi oprávněné žadatele bylo předmětem odborné diskuze před vyhlášením výzvy, přičemž východiskem pro zařazení byl původní argument, že NNO si vedlejší činností může financovat činnost hlavní (výzva je zaměřena na integrační sociální podniky, takže zde je možné identifikovat provazbu na poskytování sociálních služeb).
NNO nebyly zařazeny mezi žadatele ve výzvě č.15, a to s ohledem na různou míru spolufinancování (NNO ve výši 0 % a obchodní korporace 15 %).
Shodujeme se s Vaším názorem, že sociální podnikání a sociální služby spolu přímo nesouvisí. Právě proto si zvažte, pod jakou právní formou budete projektovou žádost předkládat. Podnikání NNO, která např. řadu let poskytuje úspěšně služby, nese zvýšená rizika/omezení: při neúspěchu podnikání je ohrožena celá NNO nebo režim financování z pohledu pravidel de minimis.
S. Škantová
Komentáře k otázce