Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat, jakým způsobem - především účetně, má podnikatel odlišit stávající činnost od činnosti nové? Je možné sociálně podnikat pouze v nové činnosti a ponechat běžný způsob podnikání u stávající činnosti? Je nutné mít založen nový b. účet pro novou činnost?
Také jsem se chtěla zeptat, jestli je možné zaměstnat v soc. podniku, také svého rodinného příslušníka, pokud splňuje znaky CS?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
plátcem DPH se podnikatel stane, pokud obrat za předchozích 12 kalendářních měsíců dosáhne 1 milion Kč, viz §6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, přičemž se obrat musí sledovat po ukončení každého měsíce za 12 měsíců zpětně. Definici obratu naleznete v §4a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. V této věci se prosím obraťte na účetní, finanční poradce či místě příslušný finanční úřad.
Co se týče opětovného zaměstnání osob z CS – výzva je zaměřena na podporu osob vyloučených nebo sociálním vyloučením ohrožených, bližší výčet a popis CS naleznete ve výzvě na str. 6-7. Pokud osoba naplňuje dané podmínky, pak je možno ji zaměstnat.
Není povinností, aby odštěpný závod měl vlastní IČ, žadatelem/příjemcem bude vždy samotná společnost a ne její odštěpný závod. Závod by měl sloužit jen jako organizační oddělení sociálního podniku od zbývající části společnosti, tzn. že ne celá společnost, ale pouze tento odštěpný závod bude naplňovat principy stanovené výzvou.
S pozdravem
M. Kousková
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Bohužel netuším co to odštěpný závod znamená, ale snad se mi podaří najít informace.
Chtěla jsem se zeptat, jak se na příjmy z dotace pohlíží z účetního hlediska? Pokud bude mít podnik dotaci 2 mil. Kč (v období 2 let) stane se z něho plátce DPH?
Také jsem se chtěla zeptat, na CS - pokud danou osobu podnik někdy zaměstnal, či byla tato osoba v nějakém poměru a nyní není, je možné tuto osobu zaměstnat?
Děkuji za odpověd
Dobrý den,
v případě nové podnikatelské aktivity definované výzvou v bodech b až e (str. 4), ke které se vztahují principy sociálního podnikání, je nutné ji oddělit ze stávající činnosti jako odštěpný závod. Odštěpný závod je pobočka podnikatele, která je z provozního pohledu, tedy hospodářsky a funkčně, nezávislá na zbytku podniku; odštěpný závod je zapsán v OR, má vlastní IČO, ale nestává se sám o sobě právnickou osobou.
Není nutné zakládat nový bankovní účet pro novou podnikatelskou aktivitu.
V případě, že dané osoby z CS budou splňovat způsobilost, která je definována výzvou (viz str. 6), je možné je zaměstnant.
S pozdravem
L. Janatová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je skutečně povinné, aby odštěpný závod jako žadatel měl vlastní IČO? Dle našeho názoru a současné právní úpravy toto není možné. Z jaké právní normy vycházíte? Firmy, které mají odštěpné závody (běžně stavební firmy) zřizují odštěpné závody, které jsou zapsané v OR, avšak žádný z těchto závodů nemá vlastní IČO, ale užívají IČO obchodní firmy.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
ZP.