Dobrý den,
rád bych se zeptal na interpretaci nové podnikatalské aktivity, a to v porovnání s OP LZZ a se zřetelem k současnému stavu výzev na sociální podnikání (nejen v OPZ):
Výzva 67 OPZ - novou podnikatelskou aktivitou se rozumí:
a) podnikatelská aktivita nově vzniklého subjektu
b) podnikatelská aktivita jako nově zřízená živnost subjektu již existujícího
c) podnikatelská aktivita jako nový obor činnosti v rámci stávajícího oprávnění k podnikání
d) podnikatelská aktivita jako nový produkt/služba v rámci stávajícího oboru činnosti
e) podnikatelská aktivita jako nově zřízená provozovna poskytující stávající službu, avšak takovou, jejíž poskytování je jednoznačně vázáno k místu provozovny. Zřízením nové provozovny bude uspokojena poptávka nových/jiných zákazníků. Nově zřízená provozovna musí být ekonomicky soběstačná, žadatel prokazuje konkurenceschopnost nové služby v nové provozovně s ohledem na místní trh aj.
Žadatel může novou ekonomickou činnost, která je předmětem podpory, začít vykonávat nejdříve s datem zahájení realizace projektu uvedeném v právním aktu.
Výzva 30 OP LZZ - novou aktivitou se rozumí buď podnikatelská aktivita nově vzniklého subjektu, podnikatelská aktivita jako nově zřízená živnost subjektu již existujícího, rozšíření o nový obor činnosti v rámci stávajícího oprávnění k podnikání nebo rozšíření (personální a současně produkční) kapacity sociálního podniku v rámci stávajícího oprávnění k podnikání. Rozšířením kapacity se rozumí: rozšíření portfolia nabízených produktů a služeb, rozšíření prostorové kapacity daného podniku, rozšíření personálního zabezpečení provozu a zřízení divize na novém místě/v jiném regionu.
Jde mi o podtržené pasáže - zdá se mi, že OP LZZ chápalo rozvoj stávajícího oboru/služby/produktu šířeji: umožňovalo rošíření kapacity na stávajícím místě/živnosti zahájené před schválením projektu (takové projekty jsou ve výzvě 30 mezi úspěšně realizovanými), kdežto OPZ limituje žadatele požadavkem nové oddělené provozovny a startem podnikání po schválení žádosti a jinou možnost v daném bodě nepřipouští - rozumím tomu správně?
Tento dotaz kladu i ve světle komplikací, s nimiž se sociální podnikání v ESIF 2014+ potýká (OPZ - velké množství vyřazených žádostí, OP PPR - nízká počet podaných žádostí nedosahující ani vyhrazené alokace apod.). Přišlo by mi škoda uzavírat výzvu pro ty sociální podnikatele, kteří si již určitý produkt/službu v malém vyzkoušeli, znají již prakticky daný trh a mají ověřenou poptávku (projekt by tak byl méně rizikový) a jde jim o to navýšit kapacitu (např. počet pracovníků z podporovaných cílových skupin) na stávajícím místě podnikání a uspokojit poptávku, po níž je reálný/ověřený a nikoli jen hypotetický zájem.
Děkuji za odpověď
Petr Huptych
Dobrý den, ideové pojetí nové podnikatelské aktivity v OP LZZ a v OPZ je shodné. V OPZ došlo pouze k formulačnímu zpřesnění, tzn. pokusili jsme se text formulovat jednoznačněji. Jediný rozdíl oproti OP LZZ je u "rozšíření prostorové kapacity daného podniku", protože tato formulace se ukázala v praxi jako nepřesně uvedená (výzva byla fakticky zaměřená na podnikatelskou činnost, nikoli na stavební rozšiřování) a navíc vedla ke spekulativním úvahám (např. prostorové rozšíření o další pracovní stůl a židli). "Rozšíření personálního zabezpečení provozu" bylo z textu výzvy OPZ odstraněno, protože bylo ve výčtu nadbytečné - samo o sobě nemohlo být provedeno, protože výzva stanovovala, že muselo dojít současně k produkčnímu a personálnímu rozšíření. Pro kontext uvádím, že o typ nové podnikatelské aktivity "personálního a produkčního rozšíření" byl ze strany veřejnosti nízký zájem.
Vždy šlo o to, aby byla podpořena nová činnost, nikoli činnost, která již realizovaná je. V obou programech nemohlo a nemůže dojít k zahájení podnikání před datem zahájením projektu, který je uvedený v právním aktu (informace o Vámi zmíněných projektech nemáme k dispozici).
Primárním smyslem výzev je podpořit vznik nových sociálních podniků. Pro přijetí dalším zaměstnanců z CS může zaměstnavatel využít např. nástroje APZ.
S pozdravem
Svatava Škantová
Komentáře k otázce