Dobrý den,
jakým způsobem se započítává do HZV nájemné prostor pro podnikání. Pokud se jedná o provozovnu, kterou navštěvují zákazníci, je možné započíst celý nájem této provozovny, nebo jen poměrnou část, kterou využívají zaměstnanci z CS ke své konkrétní práci. V zásadě ale budou využívat celý prostor i zaměstnanci z CS, neboť prostor oddělit nelze a je potřeba celý pro podnikání.
Jakým způsobem se prokazuje, že částka za nájemné je adekvátní? Posuzuje se jen dle místa a ceny obvyklé na trhu, tzn. odhadem, když není k dispozici předběžná nájemní smlouva?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud se jedná o pronájem prostor, které využívají pouze pracovníci z CS, pak je tento nájem přímým nákladem v plné výši. Pokud se jedná o prostory, které využívají i zaměstnanci, jejichž mzdové náklady spadají do nepřímých nákladů projektu, pak odpovídající podíl nákladu za nájem spadá do nepřímých nákladů projektu. A pokud v prostorách pracují také osoby zcela „mimo projekt“, pak tento alikvotní podíl nákladu z projektu bude zcela vyjmut jako nezpůsobilý.
Podíl nájmu, který je třeba vyčlenit do nepřímých/nezpůsobilých nákladů projektu může být stanoven např. vyčleněním jednotlivých místností (typické u oddělených kanceláří pro administrativu od dílny, kde jsou zaměstnanci projektu), nebo, pokud pracovníci sdílejí stejné prostory, výpočtem alikvotního podílu poměrově na osoby, úvazky apod. Metodika stanovena není, je na Vašem zvážení, jakým způsobem bude rozpočet nejvhodnější provést.
Dále je pak vhodné zvážit, zda jsou pronajaté prostory výhradně pracovním prostorem pro zaměstnance nebo zda už se jedná spíše o prostory určené pro zákazníky, protože ani tato část nájmu by nebyla přímým nákladem projektu, např. taneční sál, kino, čekárna.
V době podání není nutné mít uzavřenou nájemní smlouvu popř. smlouvu o smlouvě budoucí. V rozpočtu nastavuje cenu nájmu, přesně jak píšete, dle místa a ceny na trhu obvyklých.
S pozdravem
M. Kousková
Komentáře k otázce