Dobrý den, rád bych se zeptal na vyjasnění 3 tematických okruhů (viz. název dotazu):
ODŠTĚPNÝ ZÁVOD
Jeho znaky jsou na tomto fóru hojně diskutovány a odpovědi se někdy různí (např. problematika samostatného IČ) - můžete prosím na 1 místě uvést všechny požadavky, které musí odštěpný závod splňovat. Na fóru je zmíněno, že musí být před podáním žádosti samostatně zapsán v OR, u IČ je zde myslím stále diskuse otevřena, samostatný účet mít podle všeho nemusí. Mohu se však mýlit - prosím o vyjasnění.
PRINPIPCIPY SOCIÁLNÍHO PODNIKU v ZAKLÁDACÍCH LISTINÁCH
Mají se vztahovat jen na odštěpný závod, nicméně jak řešit situaci žadatelů, kteří již sociálními podniky jsou a mají zpracované a do zakládacích listin vložené deklarace (např. díky výzvě 30). Tyto deklarace poplatné OP LZZ nemusí odpovídat v detailech požadavkům výzvy 67 OPZ:
a) má takový žadatel zpracovat ve výzvě 67 prinipy sociálního podnikání jen pro nový odštěpný závod a "mateřský podnik" poběží dál podle staré deklarace (a jeho firma jako celek tak bude "sociálně-podnikatelsky dvojkolejná")
b) má starou deklaraci přepsat podle požadavků výzvy 67 a znovu ji do zakládacích listin vložit (přihlášení k principům sociálního podnikání by se tak vztahovalo na celý podnik a nejen na odštěpný závod)
c) jiné řešení?
Tyto subjekty mohou ve výzvě 67 zakládat výroby nových produktů apod.
VZDĚLÁNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ
Ve zdůvodnění výzvy je popsána vážnost situace dlouhodobě nezaměstnaných, mezi nimi je však řada osob se základním nebo nedokončeným vzděláním a mnoho osob (zvláště mladšího věku), které se do "kultury nezaměstnanosti" ve svých komunitách již narodily a nikdy pracovat nezačaly, nebo osob starších, jejichž pracovní zkušneosti jsou tak staré, že jsou vlastně nevyužitelné. Vzhledem k požadavku výzvy, aby i zaměstnanci z cílových skupiny prokázali kvalifikaci (vzdělání nebo praxi) přepokládám, že osoby zmíněné výše sociální podnik ve výzvě 67 zaměstnat nemůže (a jsou nebo budou pro ně určeny jiné výzvy OPZ) - můžete prosím tento výklad potvrdit nebo jej uvést na pravou míru?
Jak si vyložit přesně "potřebnou kvalifikaci"? Opět se zřetelem k povaze cílových skupin (např. skupiny dlouhodobě nezaměstnaných) by bylo velmi omezující hledat pro obsluhu brusky striktně jen brusiče - takových přímých vazeb bude v této komlikované cílové skupině málo, projekty by se jí spíše uzavřely a jejich podpora by něměla takový dopad. Předpokládám, že je možné uvažovat i o vzdělání či praxi v oborech podobných s tím, že daný pracovník bude zaučen/dovzdělán (viz. níže). K busce tak může být postaven i někdo, kdo má zkušenosti nebo vzdělání týkající se obsluhy i jiného obráběcího stroje apod. - můžete prosí tento výklad potvrdit nebo jej uvést na pravou míru?
Co se týče vzdělávání během projektu, je ve výzvě popsáno především vzdělávání ostatních zaměstnanců, nicméně výzva umožňuje i vzdělávání zaměstnanců z cílových skupin. Opět z potřeb sociálních podniků a cílových skupin usuzuji, že zde půjde o běžné další profesní vzdělávání, které adaptuje vstupní kvalifikaci nového zaměstnance přesně na danou pracovní pozici a v průběhu projektu tuto kvalifikaci rozvíjí dle požadavků a změn daného oboru, výrobního procesu apod. - můžete prosí tento výklad potvrdit nebo jej uvést na pravou míru?
Děkuji za odpovědi
Petr Huptych
Dobrý den,
odpověď strukturuji dle Vašich tématických okruhů:
ODŠTĚPNÝ ZÁVOD
Odštěpný závod se vykazuje hospodářskou a funkční samostatností, ale nemá právní subjektivitu a neměl by mít ani IČ (o vlastní IČ žádá odštěpný závod zahraniční právnické osoby).
Odštěpný závod zřizuje stávající „běžná“ obchodní korporace, která nebude odpovídat charakteru sociálního podniku celá, nýbrž jen její část. Odštěpný závod má, v kontextu s výzvou č. 067, sloužit k oddělení „sociální“ části podniku, která bude splňovat principy sociálního podnikání. (V zakladatelských listinách bude uvedeno, za jakým účelem byl odštěpný závod založen a na základě jakých principů bude fungovat, viz Příloha č. 2 výzvy Rozpoznávací znaky integračního sociálního podniku).
Žadatelem o dotaci bude zřizovatel odštěpného závodu. Naplňování principů sociálního podniku je ze strany poskytovatele dotace kontrolováno v průběhu realizace projektu, splnění všech rozpoznávacích znaků musí být prokázáno nejpozději na konci projektu, tzn. že není nezbytné, aby odštěpný závod byl zapsán v obchodním rejstříku ve chvíli podání žádosti.
PRINCIPY SOCIÁLNÍHO PODNIKU v ZAKLÁDACÍCH LISTINÁCH
Záleží na rozhodnutí žadatele, zda bude v souladu s principy fungovat celý podnik nebo jen jeho část, nicméně je třeba tuto skutečnost v podnikatelském záměru jasně stanovit a v souladu s tím bude následně naplňování principů kontrolováno, a to dle aktuální sady rozpoznávacích znaků pro integrační sociální podnik výzvy č. 067.
VZDĚLÁNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ
Ve výzvě je uvedeno „všichni zaměstnanci realizačního týmu financovaní z projektu musí mít kvalifikaci potřebnou pro výkon dané pozice nebo odpovídající praxi“. Realizační tým sestává ze zaměstnanců mimo cílovou skupinu (CS), jedná se o pozice nezbytné pro fungování podniku v souladu s principy sociálního podnikání, které zajišťují specifickou podporu zaměstnancům z CS, marketing a řídí podnik (více viz výzva č. 067, bod 4.1 Popis podporovaných aktivit). O nezbytnosti kvalifikace či praxe u zaměstnanců z CS rozhoduje žadatel a uvádí ji v popisu lidských zdrojů v podnikatelském plánu a/nebo v projektové žádosti v rámci popisu klíčové aktivity zaměřené na výběrové řízení (souvisí s odborností pozic, vzdělávacím plánem apod).
Ano, cílem vzdělávání zaměstnanců z CS má být rozvoj pracovních kompetencí a jeho zaměření nebylo výzvou více specifikované a omezené vzhledem k různorodosti podnikatelských záměrů a pracovních pozic.
S pozdravem
M. Kousková
Komentáře k otázce