Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak vypočítat de minimis v případě propojenosti podniků.
Jestliže žadatelem je s.r.o., která nečerpala dosud žádnou podporu a jejímž vlastníkem je osoba, která je zároveň předsedou představenstva a jediným akcionářem a.s., která v roce 2014 čerpala dotaci 4,5 mil. Kč v rámci de minimis.
Je možné, aby tato s.r.o. s touto vlastnickou strukturou žádala o podporu ve výzvě č. 067? (Jestliže předpoklad realizace projektu je v roce 2017, budou se do de minimis počítat roky 2015,2016 a 2017?)
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
děkuji za doplnění a upřesnění. Dotaz jsem četla spíše jako vztah právnických osob, u těch se propojenost takto posuzuje. Pokud je vztah skutečně založen pouze na osobě fyzické, platí následující.
Pravidla státní podpory včetně nařízení de minimis se použijí pouze na podniky. Podnik je vymezen jako jakýkoli subjekt vykonávající hospodářskou činnost nezávisle na právním postavení tohoto subjektu a způsobu jeho financování. Tímto subjektem může být fyzická i právnická osoba, která však musí vykonávat hospodářskou činnost, tj. nabízet na určitém trhu zboží či služby. Případná propojenost podniků tedy závisí na tom, zdali fyzická osoba vystupující jako vlastník některého ze subjektů vykonává hospodářskou činnost (tj. podniká), a tedy naplňuje znaky podniku, či nikoli. Je-li tomu tak, pak právní subjekty, jež tato fyzická osoba podnikající ovládá, budou pokládány za „jeden podnik“. Pokud fyzická osoba nepodnikající pouze drží podíly či akcie v určitém subjektu, nejedná se zpravidla o výkon hospodářské činnosti, a proto subjekty nejsou považovány za „propojené podniky“.
Linda Maršíková
Dobrý den,
pokud je jediným vlastníkem s.r.o., která bude žadatelem v rámci výzvy, a.s., jedná se pak z pohledu veřejné podpory o tzv. "jeden podnik".
Pojem „jeden podnik“ („propojený podnik“) pro účely nařízení de minimis zahrnuje veškeré subjekty, které mezi sebou mají alespoň jeden z následujících vztahů:
a) jeden subjekt vlastní více než 50 % hlasovacích práv, která náležejí akcionářům nebo společníkům, v jiném subjektu;
b) jeden subjekt má právo jmenovat nebo odvolat více než 50 % členů správního, řídícího nebo dozorčího orgánu jiného subjektu;
c) jeden subjekt má právo uplatňovat více než 50% vliv v jiném subjektu podle smlouvy uzavřené s daným subjektem nebo dle ustanovení v zakladatelské smlouvě nebo ve stanovách tohoto subjektu;
d) jeden subjekt, který je akcionářem nebo společníkem jiného subjektu, ovládá sám, v souladu s dohodou uzavřenou s jinými akcionáři nebo společníky daného subjektu, více než 50 % hlasovacích práv, náležejících akcionářům nebo společníkům, v daném subjektu.
Subjekty, které mají jakýkoli vztah uvedený pod písm. a) až d) prostřednictvím jednoho nebo více dalších subjektů, jsou také považovány za jeden podnik.
S ohledem na výše uvedené je tedy zapotřebí, aby žadatel při žádosti o podporu de minimis předložil informace o podnicích, které jsou s ním propojené dle výše uvedených vztahů.
Nicméně, pokud uvádíte, že podpora v režimu de minimis byla přiznána v roce 2014 a případná podpora v rámci výzvy by byla přiznána v roce 2017, nejste blokován z pohledu limitu režimu de minimis, ten byl "vynulován" ke 31. 12. 2016.
S přátelským pozdravem
Linda Maršíková
Dobrý den, podle mě Vaše odpověď není přesná. Díky tomu roku 2014 to je jedno a žadatel je "z toho venku" tak jako tak, ale vy píšete, že jinak by jednalo o jeden podnik. Tazatel ale píše, že ono "propojení" je přes osobu, která je zároveň vlastníkem s.r.o. a současně předsedou představenstva. Nikoliv, že s.r.o. vlastní a.s.
Výklad k de minimis přece říká, že jeden podnik nevzniká propojením přes fyzickou nepodnikající osobu. To znamená, že pokud je fyzická osoba jednak vlastníkem s.r.o. a jednak předsedou představenstva v jiné a.s., neměla by být mezi těmito podniky žádná vazba.
Je tomu tak nebo ne? Díky za dovysvěltení.