Dobrý den,
prosím o vysvětlení, co konkrétně si představit pod pojmem "nezávislost v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích nebo zřizovatelích" Lze to chápat tak, že zřizovatel sociálního podniku, pokud již podniká, nesmí mít v tomto spociálním podniku více jak 50%? Jak je to u OSVČ, pokud vlastník rozšiřuje o "pobočku", která bude sociálním podnikem?
Děkuji za odpověď
PT
Dobrý den, výzva, resp. příloha č. 2, specifikuje tento princip pouze ve vztahu k obcím: "Pokud je jedním ze zřizovatelů obec, její celkový vlastnický podíl v podniku musí být menší než 50%. Pokud je zřizovatelem více obcí, vlastnický podíl každé z těchto obcí musí být menší než 50 %. V zakládacích dokumentech sociálního podniku je vymezena míra nezávislosti na těchto jednotlivých obcích, která spočívá v dodržování principů demokratického řízení a široké participace a žádná z těchto obcí nedisponuje většinou rozhodovacích práv. Zřizovatelem může být dobrovolný svazek obcí, který je složen nejméně ze tří obcí a žádná z nich v něm nedisponuje většinou rozhodovacích práv. Ve stanovách svazku obcí je zakotvena nezávislost rozhodování orgánů svazku daná dodržováním principů demokratického řízení a široké participace a jeho rozhodování není založeno na výši kapitálových podílů. Ve stanovách svazku obcí je vymezena míra nezávislosti na svazku obcí i na jednotlivých obcích."
U ostatních žadatelů, což je i Váš případ, se princip vyhodnocuje v jeho obecném znění: "Nezávislostí se zde míní autonomie v manažerském rozhodování a řízení. Nezávislost se posuzuje v těchto oblastech: řídící struktura, rozhodovací pravomoci, dispozice podpisovým právem a schvalovací procesy." Většinové vlastnictví ve více podnicích není samo o sobě na překážku, je však nutné v interních předpisech autonomii vyjasnit podle výše uvedené citace přílohy č. 2 výzvy.
S. Škantová
Komentáře k otázce