03_17_081, 03_16_061 a 03_16_062 Soutěžní projekty na podporu rovnosti žen a mužů v ČR mimo hl. město Prahu Soutěžní projekty na podporu rovnosti žen a mužů v hl. městě Praze
KLUB
Vážení příjemci,
fórum pro výzvy č. 61 a 62 v současné chvíli není pravidelně administrováno. V případě dotazů, jejichž rychlé zodpovězení je důležité pro realizaci Vašeho projektu, se prosím obracejte prostřednictvím depeší na své projektové manažery. Ve výjimečných případech můžete využít i další kontaktní údaje (mailovou adresu nebo telefon), které Vám projektový manažer zaslal depeší.
Děkujeme za pochopení.
tým výzvy č. 61/62.
_______________________________________________________________________________________________
Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor realizace programů ESF – adaptabilita a rovné příležitosti, si vás dovoluje pozvat na seminář pro příjemce k výzvám na podporu projektů zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů.
Termíny:
- 14. 12. 2016 09:30 - 15:00 - Praha
- 04. 01. 2017 10:00 - 15:30 - Olomouc
- 09. 01. 2017 09:30 - 15:00 - Praha
Místa konání:
Praha
MPSV ČR, Na Poříčním právu 1, Praha 2, zasedací místnost ve druhém patře
Kapacita: 45 míst
Olomouc
KÚ Olomouckého kraje, Jeremenkova 40a, 779 11 Olomouc, zasedací místnost v prvním patře
Kapacita: 45 míst
Pravidla účasti:
Seminář je určen pouze příjemcům ve výzvách č. 061 a 062 OPZ, přednostně pro příjemce s termínem zahájení realizace projektu od 1.1.2017 a dříve.
Z každé organizace je možné přihlásit 2 osoby.
Registrace je možná zde.
Pro přihlášení na seminář je nutné být registrovaným uživatelem www.esfcr.cz (z důvodu odstranění duplicit při přihlašování a podobně).
Vyhledávání v klubu
Otázka: CS projektu
Dobrý den,
chtěla bych požádat o bližší specifikaci CS "zaměstnanci" v rámci těchto výzev. Chápu-li to správně, lze na tuto cílovou skupinu vztáhnout pouze aktivity Oblasti 2. Nebo se mýlím?
Dále bych se ráda zeptala na CS "Osob vracejících se na trh práce po návratu z mateřské/rodičovské dovolené". Pokud byla tato osoba před nástupem na mateřskou/rodičovskou nezaměstnaná a v průběhu mateřské/rodičovské začala vykonávat činnost pouze na základě DPP, spadá do této cílové skupiny (tedy neporušuje podmínku, že nevykonávala zaměstnání ani SVČ)? A je možné, aby zaměstnavatel, který poskytl této osobě možnost práce na DPP, jej mohl v rámci projektu zaměstnat na HPP (vytvořil flexibilní pracovní místo) a čerpal na něj mzdové příspěvky? Pokud ano, může mít tato osoba do začátku projektu s tímto zaměstnavatelem uzavřenou DPP a ihned nastoupit na HPP nebo mezi tím musí být nějaký časový rozestup?
Předem děkuji za odpovědi.
S pozdravem,
JD
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
CS zaměstnanců je skutečně vhodná především pro oblast 2. V oblasti 1 a 3 sece můžete se zaměstnanci také pracovat, ale oblasti jsou primárně zaměřeny na jiné CS, takže i když CS je zaměstnancem, měla by zároveň spadat do jiných vhodných CS (např. ženy 55+, ženy ohrožené na trhu práce, rodiče s dětmi do 15 let věku aj.).
Ve výzvách 61/62 nevyžadujeme potvrzení o postavení na trhu práce, tj. např. u rodičů vracejících se na trh práce po MD/RD nezjišťujeme, zda je skutečně na konci RD a nikde nepracuje, nebo jestli je na konci RD a má u nějakého zaměstnavatele uzavřenou DPP. Na druhou stranu platí, že rodič vracející se na trh práce po RD/MD nesmí být v průběhu RD/MD nikde zaměstnaný (ani DPP, DPČ), ani nesmí vykonávat SVČ. To by potom byl na trhu práce aktivní a nevracel by se.
Pokud máte rodiče, kteří si během RD/MD přivydělávají, mohou ale spadnout do jiné CS, kde aktivita na trhu práce není nikterak limitující, např. do CS rodiče malých dětí.
Pokud klient splňuje podmínky pro některou z CS (kromě rodičů vracejících se na trh práce), ani SVČ není překážkou. Jediné, co není povoleno, je zaměření aktivit na podporu zahájení a rozvoje SVČ (např. rekvalifikační kurzy základy podnikání, poradenství pro začínající podnikatele aj.).
Mzdové příspěvky můžete čerpat na výdaje vzniklé v souvislosti s umístěním osoby z cílové skupiny projektu na trh práce nebo v souvislosti s programem udržení takové osoby na trhu práce. Pro Vámi uváděný případ platí druhá varinata. Mzdové příspěvky tedy čerpat můžete a mezi DPP a HPP nemusí být žádná pauza.
Ilona Johnová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den, kvůli přehlednosti jsem tento dotaz, upravený na základě odpovědi na jinou otázku zde na fóru (dnes, tj. 8. 4. 2016), vložila jako samostatný dotaz. Děkuji. JD
Dobrý den,
dovolte mi se k tématu CS zeptat ještě na skupinu "Poskytovatelé služeb péče o děti". Jaká oblast podpory je vhodná pro tuto cílovou skupinu?
Současně by mě zajímalo, jak poskytovat podporu zaměstnancům, nesmí-li být podpora poskytována konkrétním zaměstnavatelům.
Abych svůj dotaz vysvětlila - máme v plánu pracovat se zaměstnanci individuálně i skupinově, nikoliv formou obecného osvětového programu formou letáků, přednášek či filmových spotů, kterých je plno a jejich účinek je rozporuplný. Taková práce však vyžaduje souhlas a spolupráci také ze strany zaměstnavatelů. Takovýto program tedy předpokládá již nyní zjištění zájmu ze strany zaměstnavatelů se do projektu zapojit a umožnit realizaci aktivit na jejich pracovišti. Nevíme si tedy v tento moment právě s výše zmíněnou podmínkou, že podpora nesmí jít konkrétním zaměstnavatelům, rady. Z tohoto důvodu bych Vás velmi chtěla požádat o pomoc, jak v tomto případě projekt nastavit.
Mnohokrát děkuji za odpověď,
JD
Dobrý den,
nic se neděje. Děkuji za upřesnění.
S pozdravem a přáním krásného dne,
JD
Dobrý den,
omlouvám se za ne zcela přesnou odpověď. Text výše jsem nyní upravila zcela podle pravidel OPZ, prosím přečtěte si nové znění.
Ještě jednou se omlouvám.
"Ve výzvách 61/62 nevyžadujeme potvrzení o postavení na trhu práce, tj. např. u rodičů vracejících se na trh práce po MD/RD nezjišťujeme, zda je skutečně na konci RD a nikde nepracuje, nebo jestli je na konci RD a má u nějakého zaměstnavatele uzavřenou DPP. Podstatné je, aby klient splňoval charakteristiku danou jednou z příloh výzvy.
Pokud klient splňuje podmínky pro některou z CS, ani SVČ není překážkou."
Můžete prosím upřesnit informaci, kterou jsem vykopírovala z vaší odpovědi? CS osoby vracející se na trh práce po MD/RD jsou v příloze č. 5 definovány jako "osoby, které nevykonávaly zaměstnání nebo SVČ po dobu MD/RD" - není to v rozporu s vaší odpovědí?
A znamená vaše odpověď, že například do CS Rodiče s malými dětmi nebo CS Osoby pečující patří i osoby, které současně vykonávají SVČ?
Dobrý den,
gendrově senzitivní analýza pracovního trhu znamená vlastně sociologický průzkum pracovního trhu s cílem zmapovat postavení žen a mužů na pracovním trhu v daném regionu. Zaměřit byste se měli na vertikální i horizontální segregaci (vertikální = pozice typické pro určité pohlaví, horizontální = zastoupení mužů a žen ve struktuře podniků). Tato analýza by neměla vycházet z potřeb CS, ale spíše ze struktury a potřeb pracovního trhu. Opatření navazující na tuto analýzu by měly odstraňovat gendrové stereotypy a gendrově vyhraněné vnímání určitých pozic. Rekvalifikace z oblasti 2 by měla odpovídat výše uvedenému.
Chcete-li rekvalifikací zlepšit postavení CS na trhu práce, potom tuto aktivitu zařaďte do oblasti 1 (odborné vzdělávání reagující na potřeby trhu).
Ilona Johnová
Vážená paní Johnová,
mnohokrát děkuji za odpověď.
Chtěla bych se tedy ještě doptat na jednu věc - jak reálně provést "genderově senzitivní analýzu trhu práce v regionu s ohledem na nabídku a poptávku pracovních míst, výši mezd a zastoupení podle pohlaví", jestliže zaměstnavatelé by neměli při poptávce po zaměstnancích zvýhodňovat jedno či druhé pohlaví, aby nedocházelo k diskriminaci. To, že situace je ve skutečnosti jiná, je zřejmé - také proto tato výzva. Nicméně, veřejně se k protěžování jednoho či druhého pohlaví zřejmě žádný zaměstnavatel hlásit nebude.
Jde mi především o to, že jsme provedli analýzu potřeb CS (rodiče na RD/MD/pečující o dítě do 15-ti let a osoby pečující o osobu blízkou závislou na péči druhé osoby), v rámci které nám zareagoval pouze jediný muž. Ostatními respondenty jsou ženy, další muži zájem neprojevili. Z analýzy vyplynulo, že je velký zájem mimo jiné o rekvalifikace i podporu získání zaměstnání (například poskytnutím mzdových příspěvků zaměstnavateli, aby vytvořil flexibilní pracovní místo). Pokud jsem ale popis podporovaných aktivit pochopila správně, rekvalifikace a tato podpora by měly navazovat na výše zmíněnou genderově senzitivní analýzu trhu práce. Nejsem si však jista, zda máme z tohoto hlediska analýzu potřeb, která zahrnuje i analýzu poptávky po pracovních místech, dostačující (zastoupení pouze jednoho muže) a jak provést tento typ analýzy nabídky pracovních míst.
Budu velmi vděčná za radu.
Ještě jednou mnohokrát děkuji.
JD
Dobrý den, kvůli přehlednosti jsem tento dotaz, upravený na základě odpovědi na jinou otázku zde na fóru (dnes, tj. 8. 4. 2016), vložila jako samostatný dotaz. Děkuji. JD