03_17_081, 03_16_061 a 03_16_062 Soutěžní projekty na podporu rovnosti žen a mužů v ČR mimo hl. město Prahu Soutěžní projekty na podporu rovnosti žen a mužů v hl. městě Praze
KLUB
Vážení příjemci,
fórum pro výzvy č. 61 a 62 v současné chvíli není pravidelně administrováno. V případě dotazů, jejichž rychlé zodpovězení je důležité pro realizaci Vašeho projektu, se prosím obracejte prostřednictvím depeší na své projektové manažery. Ve výjimečných případech můžete využít i další kontaktní údaje (mailovou adresu nebo telefon), které Vám projektový manažer zaslal depeší.
Děkujeme za pochopení.
tým výzvy č. 61/62.
_______________________________________________________________________________________________
Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor realizace programů ESF – adaptabilita a rovné příležitosti, si vás dovoluje pozvat na seminář pro příjemce k výzvám na podporu projektů zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů.
Termíny:
- 14. 12. 2016 09:30 - 15:00 - Praha
- 04. 01. 2017 10:00 - 15:30 - Olomouc
- 09. 01. 2017 09:30 - 15:00 - Praha
Místa konání:
Praha
MPSV ČR, Na Poříčním právu 1, Praha 2, zasedací místnost ve druhém patře
Kapacita: 45 míst
Olomouc
KÚ Olomouckého kraje, Jeremenkova 40a, 779 11 Olomouc, zasedací místnost v prvním patře
Kapacita: 45 míst
Pravidla účasti:
Seminář je určen pouze příjemcům ve výzvách č. 061 a 062 OPZ, přednostně pro příjemce s termínem zahájení realizace projektu od 1.1.2017 a dříve.
Z každé organizace je možné přihlásit 2 osoby.
Registrace je možná zde.
Pro přihlášení na seminář je nutné být registrovaným uživatelem www.esfcr.cz (z důvodu odstranění duplicit při přihlašování a podobně).
Vyhledávání v klubu
Otázka: CS a podpořené osoby
Dobrý den paní Johnová,
dovolte mi se k tématu CS prosím ještě zeptat na skupinu "Poskytovatelé služeb péče o děti". Jaká oblast podpory je vhodná pro tuto cílovou skupinu? Existuje pro ni nějaké specifikum?
Současně by mě zajímalo, jak poskytovat podporu zaměstnancům, nesmí-li být podpora poskytována konkrétním zaměstnavatelům.
Abych svůj dotaz vysvětlila - máme v plánu pracovat se zaměstnanci individuálně i skupinově, nikoliv formou obecného osvětového programu formou letáků, přednášek či filmových spotů, kterých je plno a jejich účinek je rozporuplný. Taková práce však vyžaduje souhlas a spolupráci také ze strany zaměstnavatelů. Takovýto program tedy předpokládá již nyní zjištění zájmu ze strany zaměstnavatelů se do projektu zapojit a umožnit realizaci aktivit na jejich pracovišti. Podotýkám, že by se nejednalo o aktivity šité na míru jakémukoliv zaměstnavateli, nezáleží nám na tom, jaký zaměstnavatel by se zapojil, nicméně dopředu bychom potřebovali vědět, zda by byl o takový program zájem a v rámci analýzy CS bychom chtěli získat databázi potencionálních účastníků a věděli bychom tedy, který konkrétní zaměstnavatel by realizaci projektu umožnil. Aktivity by opravdu byly směřovány k zaměstnancům, nikoliv k zaměstnavatelům. Nevíme si tedy v tento moment právě s výše zmíněnou podmínkou, že podpora nesmí jít konkrétním zaměstnavatelům, rady. Z tohoto důvodu bych Vás velmi chtěla požádat o pomoc, jak v tomto případě projekt nastavit.
Mnohokrát děkuji za odpověď,
JD
Komentáře k otázce
1 Odpověď
Dobrý den,
poskytovatelé péče o dítě se mohou stát CS např. v projektu zabývajícím se odstraněním segregace na trhu práce na základě pohlaví. Jde o to omezit výraznou feminizaci tohoto odvětví.
O zaměstnancích jsme uvažovali především ve spojitosti s diskriminací na trhu práce. Zaměstnane může na svém pracovišti pociťovat projevy diskriminace a např. v právní poradně by měl získat pomoc.
Jakékoli vzdělávání by nemělo být zaměřeno na zaměstnance. Pokud se Vašich akcí budou zaměstnanci účastnit, pak by měli spadnout i do jiné CS než právě zaměstnanci.
Osvěta by měla směřovat za zaměstnavateli. Ačkoli se Vašich aktivit zaměřených na zaměstnavatele zúčastní především zaměstnanci zastupující např. vedení podniku, nejedná se v tomto případě o CS zaměstnanci, zastupují zaměstnavatele. Pokud by k účasti v projektu měli zaměstnavatelé dávat souhlas nebo doporučení, aktivita jistě nespadá do výzvy 61/62, ale do výzvy na gendrové audity a na následnou implementaci jejich závěrů.
Ilona Johnová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
v mnoha dalších odpovědích jsem uváděla, že se zaměstnavateli pracovat můžete, nesmíte ale zaměstnavatelům nabízet jakékoli aktivity, které by mohly být realizovány v rámci gendrových auditů a následné implementace jejich závěrů. Jinak už vážně nevím, jak toto pravidlo vysvětlit.
Dobrý den,
mnohokrát děkuji za odpověď a vysvětlení.
Nicméně stále nám není úplně jasná podmínka, že podpora nesmí směřovat ke konkrétním zaměstnavatelům, pokud bychom se tedy zaměřili na CS zaměstnavatelé a chtěli bychom s nimi pracovat individuálně v oblasti osvěty z hlediska slaďování osobního a pracovního života a eliminovat tak diskriminaci na trhu práce u rodičů malých dětí, především pak žen.
Děkuji za doplnění informací.
JD
Dobrý večer,
děkuji za odpověď. V tom případě se velmi omlouvám, i když se snažím pročítat dotazy a odpovědi na tomto fóru, některé z nich jsem pravdpodobně přehlédla, neboť uspořádání fóra není úplně přehledné. Snad se s jeho úpravou situace zlepší a při možnosti vyhledávání dle klíčových slov se tyto problémy eliminují.
Děkuji a přeji hezký zbytek večera,
JD