03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: Rozpočet, mzdy a úvazky.
Dobrý den,
opět mám pár dotazů.
- Řekněme, že budeme mít v klubu 16 dětí (optimum na jednu vychovatelku je dle Vás 15). Bude hospodárné vzít druhou vychovatelku tak, aby na každou bylo 8 dětí? Nebo je z vašeho pohledu lepší zaplatit pouze jednu vychovatelku a k tomu tzv. doprovod, který je dle podmínek podstatně levnější (85 Kč hrubá mzda vs. 148,8 hrubá vychovatelky dle průměru ISPV)?
- Stejný dotaz i pro příměstský tábor, kde tvrdíte, že je při venkovních aktivitách potřeba nejméně dvou pečujících osob. Máme tedy vzít dvě vychovatelky, nebo jednu vychovatelku a jednu doprovázející osobu?
- V rozpočtu kalkujeme již se superhrubou mzdou vychovatelky (199,5 Kč). Je v pořádku do rozpočtu raději počítat s horní hranicí mzdy dle ISPV a v reálu poté dát mzdu nižší, například dle kvalifikace uchazeče? V ŽoP poté prostě budeme jen nárokovat nižší částku?
- Jak přesně stanovit úvazek? Orientačně dle počtu pracovních dnů v týdnu za jednotlivé měsíce, kdy projekt poběží, nebo přesně napočítat školní dny za oba roky bez prázdnin? Orientačně dle pracovních dnů bude úvazek mírně vyšší, protože v něm nebudou právě ty prázdniny, nicméně těch pár dní navíc by pro nás byla taková jistota, rezerva, kdyby náhodou potřeboval klub běžet déle, než nyní předpokládáme.
- V rozpočtu jsme vytvořili pracovní pozici "Zastupující vychovatelka", dali hodinou sazbu a nastavili 300 hodin (150/rok) pro případ, že hlavní vychovatelka například onemocní nebo bude chtít jít s dětmi ven a bude potřebovat druhou pečující osobu. Je v pořádku dát této zastupující mzdu dle ISPV, nebo má mít tento zástup mzdu pouze 85 Kč/hod jako doprovod?
- Pokud pozici na DPP "Zastupující vychovatelka" bude vykonávat dle potřeby více osob, můžeme ponechat v rozpočtu pouze jednu položku "Zastupující vychovatelka", uzavřít DPP s více osobami a vyplácet jim mzdu z této jedné položky v rozpočtu? Samozřejmě za předpokladu, že nepřekročíme oněch 300 stanovených hodin, ty bychom jednotlivým osobám sčítali. Nebo je nutné již dopředu počítat s více pracovními pozicemi na DPP?
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Ještě mne napadlo, lze dát doprovázející osobě hrubou mzdu 85,-/hod i na klasickou pracovní smlouvu? Nebo je podmínka, že doprovázející osoba musí být vždy na DPP? Tedy aby byla péči o děti přítomna po celou dobu projektu společně s vychovatelkou? Tato varianta by v případě dětského klubu umožnila vychovatelce pouštět děti na venkovní hřiště dle libosti a momentální situace, protože by k sobě měla právě druhou osobu.
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
- Toto není možné kvalifikovaně zodpovědět, pokud neznám složení skupiny dětí. V některých případech je 16 dětí na 1 vychovatele hodně (např. větší počet dětí s hendikepem), jindy je bez problémů zvládne. Pokud by byl předpoklad, že z přihlášených 16 dětí vždy někdo nedorazí nebo že 1 pečující osoba 16 dětí bez problémů zvládne, doporučuji pomocnou pečující osobu, např. pro pobyt venku, hradit jako doprovázející osobu. Toto je ale třeba potom i zohlednit v pracovní smlouvě nebo DPP. Doprovázející osoba by neměla mít stejnou zodpovědnost jako pečující osoba.
Pokud by 1 pečující osoba skupinu 16 dětí objektivně nezvládla, můžete mít 2 pečující osoby za stejných platových podmínek.
- Jednu vychovatelku a jednu doprovázející osobu. Pokud byste měli 2 vychovatelky, je třeba tento krok zdůvodnit, např. kombinací odborné funkce zdravotníka s pomocnou vychovatelkou, tomuto zdůvodnění by musela následně i odpovídat kvalifikace zaměstnance.
- Rozpočet by měl být co možná nejvíce reálný. Výši mzdy kalkulujte tak, aby odpovídala obvyklým mzdám u Vás v organizaci. Do rozpočtu určitě uvádějte superhrubou mzdu. Nedělejte si zbytečně velkou rezervu, tu by Vám měly zajistit nepřímé náklady.
- Úvazek zkalkulujte tak, aby byl opět co možná nejvíce reálný. Už nyní určitě víte, zda pracovník bude zaměstnaný i o prázdninách a co bude dělat. Pokud bude pracovat s dětmi, můžete si nárokovat přímé náklady, pokud bude pracovat o prázdninách jako administrativní pracovník nebo THP, uhradíte jeho mzdu z nepřímých nákladů (toto uveďte v popisu realizačního týmu, nepřímé náklady nepatří do rozpočtu). Podle Vašich reálných představ zkalkulujte úvazek.
- Opět vycházejte z toho, co budete potřebovat - zástup za dovolenou nebo nemoc bude vykonávat stejnou práci jako pečující osoba, měla by tedy mít stejnou mzdu, vycházejte tedy z ISPV. Pomocná vychovatelka pro chvíle venkovního pobytu bude mít mzdu 85,-/hod. Do rozpočtu klidně dejte dvě zastupující osoby se dvěma různými částkami na hodinu.
- Do rozpočtu uvádějte položky, přičemž jeden druh smlouvy (pracovní, DPP, DPČ) se stejným mzdovým ohodnocením může být jednou položkou. Pokud budete mít DPP, platí pravidlo, že jedna osoba nesmí ročně odpracovat více než 300 hodin, tento limit se netýká jedné pracovní pozice vykonávané více osobami. Do rozpočtu můžete uvést, že za dva roky budete potřebovat např. 800 hodin práce na DPP. Tuto dobu může vykonávat více osob.
Ilona Johnová
Pozice doprovázející osoby by měla být flexibilní, proto tedy úvazek na DPP či DPČ. Osoba má být v rámci projektu k dispozici podle aktuální potřeby.
Pokud byste chtěli využívat doprovázející osobu po celou dobu společně s pečující osobou museli byste mít velmi dobré odůvodněni. Děti by v zařízení měli mít program, byť nemůže jít o vzdělávání, neumím si dost dobře představit zařízení, kde si děti odcházejí ven podle vlastního rozhodnutí.