03_15_013 a 03_15_014 Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu a v Praze
KLUB
Vážení příjemci,
v souvislosti se změnou interního postupu týkajícího se rozsahu předkládaných dokumentů v ZoR u výzev 03_15_013 a 03_15_014 (Podpora služeb péče o děti 1. stupně základních škol v době mimo školní vyučování mimo hl. m. Prahu/v Praze) Vás informujeme, že pro zprávy o realizaci projektu a žádosti o platbu předložené 16. 10. 2017 a později platí, že není nutné přikládat dokumenty ve vazbě na trh práce (přihlášky dětí a potvrzení rodičů o zaměstnání či pracovní aktivitě). Nadále však zůstává v platnosti povinnost příjemce vést veškeré předepsané dokumenty ve složce projektu pro účely kontrol/auditů na místě.
Žádáme Vás jen o zasílání přehledné tabulky s počty a jmény dětí ke všem relevantním aktivitám vašeho projektu.
Děkujeme.
S pozdravem tým ŘO OPZ |
Vážení příjemci,
rádi bychom Vás upozornili, že v souvislosti se změnou zákona o registru smluv od 1. 7. 2017 vstupují v účinnost sankční mechanizmy – tj. smlouva nezveřejněná v registru není účinná a pokud není zveřejněna do tří měsíců po uzavření, je neplatná i kdyby byla zveřejněna dodatečně. Prosíme Vás proto, abyste tomu věnovali pozornost i v rámci vaši projektů, pokud jste jednou z těchto typů organizací:- Česká republika - orgány státní správy;
- územní samosprávné celky, včetně městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst nebo městských částí hlavního města Prahy;
- státní příspěvkové organizace;
- státní fondy;
- veřejné výzkumné instituce nebo veřejné vysoké školy;
- dobrovolné svazky obcí;
- regionální rady regionu soudržnosti;
- příspěvkové organizace územních samosprávných celků;
- ústavy založené státem nebo územními samosprávnými celky;
- obecně prospěšné společnosti založená státem nebo územními samosprávnými celky;
- státní podniky nebo národní podniky;
- zdravotní pojišťovny;
- Český rozhlas;
- Česká televize;
- právnické osoby, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby.
Co publikovat v registru smluv?
Soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci a metadata minimálně v rozsahu:
- identifikace smluvních stran;
- vymezení předmětu smlouvy;
- cena, a pokud ji smlouva neobsahuje, hodnota předmětu smlouvy, lze-li ji určit;
- datum uzavření smlouvy.
Smlouvy musí být v otevřeném formátu, tzn. ve formátu, který mohou zobrazit volně a zdarma dostupné aplikace.
Zároveň musí být ve formátu, který je strojově čitelný, tzn. textové údaje je možné ze smlouvy získat pomocí programové aplikace a lze je dále zpracovávat. Například formát PDF s textovou vrstvou je strojově čitelný, PDF vzniklé jako scan smlouvy však tuto podmínku nesplňuje.
Pokud smlouva obsahuje informace, které není možné poskytnout ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím, např. obchodní tajemství nebo osobní údaje chráněné zákonem o ochraně osobních údajů, lze je před odesláním ke zveřejnění znečitelnit.
Odkaz na registr smluv je zde:
https://smlouvy.gov.cz/
Vyhledávání v klubu
Otázka: škol. družina a vzdělávání vs. projektové hlídání a neformální vzdělávání
Dobrý den,
chtěla bych si prosím ujasnit následující.
1) Pokud škola má nedostačující kapacitu škol. družiny, může v rámci této výzvy vytvořit "paralelu" ke škol. družině s provozem po skončení vyučování, ovšem nebude to družina a osoby pracující nebudou škol. pedagogové (tedy mohou být, ale nemusí)?
Je vhodnější varianta, aby byla v tomto případě žadatelem obec? Nebyla by provázanost na družinu nebo naopak ano?
2) Ve výzvě je uvedeno min. 5 dětí, co když např. ten den dorazí jen 3 děti (nemoci a spol.), to pak je mzdový náklad neuznatelný nebo se počítá průměrná obsazenost za např. měsíc?
U příměstsk. tábora je možné mít 2 osoby u kapacity do 15 dětí (min 10)? vzhledem k výletům, doprovodům na oběd a podobně je třeba min. dvou osob.
3) stále jaksi tápu v tom, co je vzdělávací aktivita a co ne - může třeba s dětmi hlídající osoba např. cvičit, malovat, hudebně vést a podobně pro zpestření? ovšem bylo by to organizované - děti by se na aktivity zapisovaly jako do kroužků - každá hlídající osoba by se zaměřovala na jinou aktivitu a děti by se střídaly.
a může to být tzv. neformální vzdělávání?
Dovolím si vložit definici i pro ostatní:
Vzdělávací systém se podle Evropské komise i Rady Evropy skládá ze tří navzájem propojených složek:
- Formální vzdělávání se vztahuje ke strukturovanému vzdělávacímu systému, který zahrnuje všechny školy od základních až po univerzitu, včetně specializovaných programů odborného a profesního výcviku.
- Neformální vzdělávání se vztahuje ke všem plánovaným programům osobního a sociálního vzdělávání mladých lidí určených k rozvíjení celé řady dovedností a kompetencí mimo rámec formálního vzdělávacího kurikula.
- Informální učení se vztahuje k průběhu celého života, v němž si každý jednotlivec osvojuje určité postoje, hodnoty, dovednosti a znalosti pod vlivem různých vzdělávacích zdrojů ve svém okolí i z každodenní zkušenosti (z domova, ze sousedství, z knihovny, z médií, ze zkušeností nabytých při práci, při hře apod.).
4) veškerá koordinace - hlídajících osob, kapacity, obsazenost, kontrola a spol. - vše spadá pod projekt. manažer do nepřímých nákladů? pozice metodika lze v rámci projektu použít - hlídající práci s dětmi lze do přímých nákladů?
Nějak nechápu, jak bude moci pokrýt z malého projektu vedení, finanční řízení, účetního, koordinátora, adm. náklady, povinnou publicitu a další z nepřímých nákladů, i když činí 25%.
Předem děkuji.
1 Odpověď
Hezký den,
odpovídám na Vaše otázky:
1) Ano, škola může vytvořit paralelně s družinou další zařízení (dle podmínek výzvy, tedy nikoliv podle vyhlášky č. 74). Žadatelem mohou být obě uvedené organizace, škola (v rámci tzv. doplňkových činností) i obec.
2) Důležitý pro oprávněnost provozovat zařízení je počet přihlášených dětí a splnění podmínky vazby jejich rodičů na trh práce. Denní docházka se sleduje s ohledem na bagatelní podporu (min. podpora pro započtení podpořené osoby do indikátorů), bude předmětem kontroly na místě.
Ano, u příměstského tábora je možno mít 2 pečující osoby.
3) Program v rámci družiny samozřejmě je potřeba, zajistit by ho měla/y pečující osoba/y. Nemůžeme však podporovat zájmové vzdělávání (i v podobě neformálního) obdobné kroužkům.
Pokud bude program zajištěn pečujícími osobami je na Vás, jak si jej zorganizujete (systém zapisování apod., program by měl být principiálně otevřený pro všechny děti v zařízení). Je možné zařadit do projektu i animační aktivity zajištěné formou služby (jako občasné zpestření programu bez cíle vzdělávat). V žádosti je třeba popsat celkové pojetí a opodstatněnost této služby, aby bylo možné posoudit její efektivnost a hospodárnost.
4) Projektový manažer, koordinátor spadají do NN. V přímých nákladech mohou být pečující osoby – ty, které přímo poskytují službu péče o děti.
Po metodické konnzultaci opravuji původní odpověď - metodik, který se zabývá obsahem práce s dětmi, vytváříjejí rámec, ale sám s dětmi přímo nepracuje spadá do nepřímých nákladů.
Výpočet 25% nepřímých nákladů byl stanoven na základě podrobné analýzy projektů OP LZZ.
Komentáře k otázce